اخبار  ›  ویژه  ›  در سازمان بهداشت و درمان صنعت    

پاسخ «انرژی نیوز» به 3 پرسش کلیدی؛
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ ۱۶:۰۰

در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت چه خبر است؟/ «زنگنه» چه برنامه‌ای برای ساماندهی بهداشت و درمان نفت دارد؟/ ماموریت مینو چیست؟


در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت چه خبر است؟/ «زنگنه» چه برنامه‌ای برای ساماندهی بهداشت و درمان نفت دارد؟/ ماموریت مینو چیست؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، آیا کارکنان از خدمات سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت راضی هستند؟ بودجه و سرانه‌ای که سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت سالانه از شرکت‌های تابعه صنعت نفت دریافت می‌کند، چقدر است؟  این پول‌ها دقیقا صرف چه فعالیت‌هایی می‌شود؟ چرا نارضایتی از عملکرد و خدمات ارائه شده از سوی این سازمان آن قدر بالاست که حتی شرکت‌ها به صورت چراغ خاموش در حال کاهش یا قطع همکاری‌ها با بهداشت و درمان صنعت نفت شده‌اند؟ چرا فلات قاره همکاری و پرداخت سرانه به بهداشت و درمان صنعت نفت را متوقف کرده و شخصا با بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی نصف سرانه بهداشت و درمان صنعت نفت را می‌دهد و کارکنان از این ساز و کار جدید اظهار رضایت می‌کنند؟

در شرایط فعلی آرامش نصف و نیمه‌ای در جبهه‌های ستادی و عملیاتی وزارت نفت حکمفرما است از وضعیت توسعه و ساخت فازهای پارس جنوبی، پالایشگاه خلیج فارس، بیدبلند، میادین غرب کارون و ... بگیرید تا بسیاری از کارهای ریز و درشت ستادی، با این وجود به نظر می‌رسد دو کار بزرگ نیمه کاره کماکان در وزارت نفت باقی مانده، اولی یکپارچه‌سازی فرآیند تصمیم‌سازی و سیاست گذاری در صنایع پتروشیمی پس از خصوصی‌سازی نافرجام و دیگری سر و سامان دادن به وضعیت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت است.

وزیر نفت چند هفته قبل در حکم انتصاب «فرزین مینو» به‌عنوان معاون جدید منابع انسانی وزارت نفت، در لابه لای تمامی مسئولیت‌ها و انتظاراتی که مطرح کرده بود، خواستار ساماندهی وضعیت بهداشت و درمان صنعت نفت شده بود و با آمدن این بند در این حکم انتصاب علامت بزرگی ایجاد شد که «زنگنه» برای بهداشت و درمان صنعت نفت چه در سر دارد؟

واقعیت غیرقابل انکار آن است که انحلال و یا واگذاری سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با مصوبه هیات دولت مبنی بر مستثنی شدن این سازمان عملا منتفی بوده و وزیر نفت هم برنامه‌ای برای واگذاری، کوچک‌سازی و انحلال این سازمان در سر ندارد اما مهمترین برنامه‌های او برای ساماندهی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت که با اندازه جغرافیای صنعت نفت هم فعالیت‌های این سازمان گسترده بوده، چه خواهد بود؟

مهمترین مشکل امروز سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، مدیریتی نیست، یعنی این تصور که باید تمامی کاسه و کوزه‌ها را بر سر مدیرعامل  یا هیات مدیره این سازمان بشکنیم تا بهداشت و درمان در مسیر متعالی حرکت کند یک اشتباه استراتژیک بوده بلکه بزرگترین ضعف این سازمان که بودجه و اعتبارات سالانه آن حتی از بودجه وزارت بهداشت و درمان هم بیشتر بوده، مشکلات ساختاری است، ساختارهای که بیش از آنکه کام صنعت نفت و نفتی‌ها را شیرین کند، عملا در اختیار یک جامعه محدود از مسئولان در سایه این سازمان بوده و مدیرعامل و هیات مدیره این سازمان هم برای شفاف‌سازی در دخل و خارج به دلیل ساختارهای اشتباه و قدرت مافیایی عده‌ای در درون این سازمان عملا قدرتی برای عرض و اندام ندارند.

مشکلات امروز سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ریشه ساختاری دارد تا مدیریتی، ساختارهای ناهمگونی که عملا راه و مسیر بر مدیریت صحیح و شفاف سازی بیشتر دخل و خرج‌ها را می‌بندد و عملا منابع را در اختیار گروه خاصی می‌گذارد که با در دست گرفتن مدیریت سایه عملا به گروهی قدرتمند در این سازمان تبدیل شده‌اند.

نکته مغفول مانده دیگر درباره سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت که با این بودجه‌های کلان و رویایی عملا در ارائه خدمات چه به کارکنان و چه در قالب مسئولیت‌های اجتماعی موفق عمل نکردند و بر خلاف صنعت نفت که مدیران و مهندسانی که می‌توانند درباره دلایل ضعف و مشکلات راهکارهای تخصصی صنعت نفت ارائه کنند، سازمان بهداشت و درمان عملا وزارتخانه‌ای در دل وزارت نفت بوده که مهندسان و یا مدیران با سابقه حتی با کوله باری از تجربه و تخصص نفتی به دلیل نداشتن صلاحیت در حوزه بهداشت و درمان نمی توانند درباره آن اظهارنظرهای کارشناسی شده، بکنند.

نکته مهم دیگر آن است که هر زمان وزیر نفت عزم خود را برای تغییرات جدید ساختاری جزم کرد، گروه قدرت در سایه با تامین مالی رسانه‌های مخالف و منتقد وزارت نفت سعی کرد که با پیش کشیدن مسائلی همچون «زنگنه این دشمن کارکنان می‌خواهد بهداشت و درمان صنعت نفت را نابود کند» عملا با ایجاد یک جنگ رسانه‌ای و فضایی مسموم، ذهن کارکنان را به موضوعات انحرافی مشغول کنند، بسیاری از ضعف‌ها را در سایه قرار بدهند و در این سایه فقط کارکنان صنعت نفت و بعضا مردم بومی همسایه تاسیسات صنعت نفت متضرر شده‌اند.

همزمان با مرور این تحولات، وزیر نفت عزم خود را برای تغییرات جدید ساختاری و شفاف سازی دخل و خرج سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت جزم کرده و گروه قدرت در سایه هم اگر تصور می‌کند که این بارهم همچون سنوات گذشته با راه انداختن شانتاژ رسانه‌ای، این تغییرات ساختاری را می‌تواند متوقف کند خیال خامی است که خواهند دید که با اولین عکس‌العمل آنها چه اسنادی رسانه‌ای خواهد شد، کلکسیونی از سند و مکاتبات از آن دست گل سه میلیارد تومانی تا هزینه‌های میلیونی اسکان در هتل‌های پنج ستاره پایتخت موجود است.

بار دیگر باید تاکید کرد که وزارت نفت به منظور اعمال تغییرات جدید ساختاری به دنبال انحلال، اعمال سیاست های صرفه‌جویی، کوچک‌سازی و یا واگذاری در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیست اما برای یک بار هم که شده باید دوره صرفا ارائه خدمات کهکشانی و لاکچری به مدیران و مسئولان ارشد صنعت نفت تمام شده و این خدمات، سرانه‌ها و اعتبارات در بین تمامی کارکنان توزیع شود. پیشنهاد انرژی نیوز به صاحبان قدرت در سایه آن است که دندان طمع را همین امشب بکنید زیرا صنعت نفت و نفتی‌ها به اندازه کفایت هزینه پس داده‌اند و ما نمی‌خواهیم دوره جدیدی را کلید بزنیم که برای یک بارهم که شده شما هزینه‌ها را پرداخت کنید ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,