اخبار  ›  ویژه  ›  «بیدبلند خلیج فارس»، هدیه ژنرال    

«میرکاظمی» یا «زنگنه»؛ وزیر نفت کیست؟
۱۳۹۷/۱۰/۰۷ ۱۸:۰۸

«بیدبلند خلیج فارس»، هدیه ژنرال جوان به «شیخ‌الوزرا»/ پالایشگاهی که با «اختلاس» مشهور شد، با «گاز ترش» رستگار می‌شود


«بیدبلند خلیج فارس»، هدیه ژنرال جوان به «شیخ‌الوزرا»/ پالایشگاهی که با «اختلاس» مشهور شد، با «گاز ترش» رستگار می‌شود

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، سی و یک تیرماه 1392، «محمود احمدی‌نژاد» را وزیر وقت نفت و نصف هیات دولت در سفری به عسلویه همراهی می‌کردند تا یک ردیف شیرین‌سازی گاز پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی را آن افتتاح کنند، فازی که نه سکو داشت و نه چاه و خط لوله اما رئیس جمهور وقت که خیری از فازهای 35 ماهه پارس جنوبی ندیده بود افتتاح یک ردیف شیرین‌سازی گاز را یک موفقیت بزرگ برای دولت دهم تصور می‌کرد. در همین دولت به مدد بنزین سرطان‌زای پتروشیمی‌ها از واردات بنزین خودکفا شده بودیم، طرح توسعه پالایشگاه شازند چهار بار افتتاح شد و خط لوله هفتم سراسری را با گاز کپسول پیک نیکی افتتاح کردیم.

در آن دوره، کوچکترین نقدها با بدترین برخوردها پاسخ داده میشد، کافی بود فقط از یک مسئول مطالبه کنید که چرا با پول صندوق توسعه ملی می‌خواهید دکل حفاری از چین وارد کنید، مطالبه کردن همان و جلب و بازداشت همان، تلگرامی هم وجود نداشت تا مثل امروز عده‌ای نقاب بر چهره بزنند با شخصیت‌های فیک و غیرواقعی به جان نفت و صنعت نفتی‌ها بیافتند اما امروز انتقاد آزاد است که هیچ به راحتی می‌توانید، تیم راه بندازید و با کیف پول برخی از مدیران، حسابی از خجالت وزیر و صنعت نفت در بیایید.

روزگاری عجیبی شده است، در دولتی که با راه‌اندازی یک ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی، جشن می‌گرفت در طول پنج سال گذشته 30 ردیف شیرین‌سازی گاز در پارس جنوبی راه افتاد و آب از هم آب تکان نخورد، جشنی هم برگزار نشد که هیچ تازه موج نقدها و تخریب‌ها ارتفاع گرفت تا قلم فروشان شرمنده اربابان نشوند.

سبقت از قطر در پارس جنوبی و به دنبال آن ثبت رکوردهای گازرسانی به نیروگاه‌ها، صادرات، تزریق، ذخیره‌سازی، بی‌نیازی از واردات گاز ترکمنستان، زمستان‌های بدون افت فشار گاز، بهره‌برداری از پالایشگاه خلیج فارس توقف واردات بنزین، صادرات گازوئیل، شکسته شدن قفل تولید از لایه نفتی پارس جنوبی، رکورد تولید از میادین مشترک غرب کارون و ... در طول پنج سال گذشته تاکنون اتفاقات ریز و درشت در صنعت نفت کم نبوده اما با بهره‌برداری هر یک از این پروژه‌ها، آتش کینه‌ها، حملات و تخریب‌های رسانه‌ای تندتر شد.

همزمان با مرور مسیر توسعه صنعت نفت در طول پنج سال گذشته، هر چند عده‌ای جهادی شبانه‌روزی می‌کنند که «بیژن زنگنه» را به عنوان خائن معرفی کنند اما روند تحولات در این صنعت استراتژیک آن قدر شتاب گرفته که حتی جهادهای شبانه‌روزی و ریخت و پاش‌های مالی هم دیگر پاسخگو نیست که آخرین نمونه این ادعا را می‌توان در مسیر ساخت و بهره‌برداری پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس جستجو کنید.

اعضای شورای اقتصاد که اسفندماه 1379 مجوز ساخت پالایشگاه بیدبلند دو را صادر می‌کردند هرگز تصور نمی‌کردند که صدور این مجور آبستن چه حوادثی در تاریخ صنعت نفت و حتی اقتصاد ایران باشد که یک قلم آن همان اختلاس معروف 3000 میلیارد تومانی است، پالایشگاهی که قرار بود با امضای قراردادی 40 ماهه به تولید گاز برسد، در نصف این مدت به کارخانه‌ای برای تولید انواع فساد و اختلاس تبدیل شد و حجم تخلفات و مفاسد آن قدر زیاد بود که کمر پروژه ساخت پالایشگاه بیدبلند را هم شکست.

با گذشت حدود 18 سال از صدور مجوز ساخت بیدبلند حالا این پالایشگاه با پیشرفت 90 درصدی آماده تولید گاز می‌شود و قرار است گازهای ترشی که در NGLها می‌سوزند در این پالایشگاه به رستگاری برسند و وضعیت پیشرفت ساخت این پالایشگاه در مدت زمان حدود سه ماه آن قدر خیره کننده بوده که استاندار سخت گیر خوزستان و به دنبال آن اعضای کمیسیون انرژی مجلس هم مجبور به تحسین این تحول بزرگ صنعت نفت شده اند.

پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس مگاپروژه جدید صنعت نفت ایران و حتی جهان است، پالایشگاهی که هم اکنون بالغ بر 10 هزار نفر و 2500 ماشین سنگین به صورت همزمان مشغول تکمیل آن هستند، حجم سازه‌های فولادی آن از مرز 20 هزار تن گذشته، 30 میلیون اینچ قطر جوشکاری خطوط لوله، نصب 40 هزار تن تجهیزات ثابت و دوار و احداث بالغ بر 1000 کیلیومتر خط لوله سایز بالا بخش کوچکی از مسیر تکمیل این مگا پروژه بوده که همگی از بیدبلند یک غول بی‌شاخ و دم تولید اتان، متان، پروپان، بوتان و میعانات گازی در قلب بهبهان ساخته و همزمان با این حجم گسترده ساخت و ساز رکورد 40 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه هم این کارگاه بزرگ صنعت گاز هم شکسته است.

منتقدان مدعی بارها و بارها با کنایه‌هایی تلخ و گزنده از وزیر نفت پرسیده‌اند که قرار بود «ژنرال‌ها را جایگزین گروهبان‌ها کنید»، هر چند بیدار کردن افرادی که در خواب خوش غفلت هستند امری محال است اما برای پیدا کردن نام یکی از همین ژنرال‌های می‌توانید که وضعیت پیشرفت ساخت پالایشگاه بیدبلند، ثبت رکورد 22 روزه گشایش اولین منابع مالی و به دنبال آن ثبت رکوردهای EPC را در مسیر ساخت و تکمیل پالایشگاه بیدبلند را دنبال کرده و باور کنید که بزرگترین برگ برنده ساخت این مگا پروژه نه رکورد کار بدون حادثه بوده و نه گشایش منابع مالی، بلکه بزرگترین شاهکار ساخت این پروژه را می‌توانید در «مدیریت پروژه» که همان پاشنه آشیل تمامی طرح‌های در دست ساخت صنعت نفت بوده جستجو کنید.

بدون اغراق «محمود امین‌نژاد» یکی از همان ژنرال‌های جوان صنعت نفت ایران بوده که در مدت زمان حدود سه سال از پروژه روی زمین مانده‌ای که به جز فنس و تعدادی از ساختمان اداری نشانه دیگری از پالایشگاه نداشت و از آن به عنوان یک زخم کهنه بر پیشانی صنعت گاز نام می‌بردند امروز از زمین پهناور مگا پروژه‌ای آماده تحویل ساخته است، که دست کم چهار وزیر پیشین نفت که آرزوی بریدن ربان مراسم افتتاح آن را داشتند.

در پایان، هر چند «مسعود میرکاظمی» مردادماه 1393 در جمع دوربین‌ها قرارداد نوین ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند را امضا کرد اما پس از امضای این قرارداد حتی یک درصد هم گشایش در پیشرفت ساخت این مگا پروژه صنعت گاز ایران به وقوع نپیوست تا «زنگنه» برگردد و مجوز ساخت طرحی که خودش از شورای اقتصاد گرفته بود را با کمک ژنرال‌های جوانش تکمیل و به صنعت نفت تحویل دهد. هر چند تکراری است اما تاریخ صنعت نفت ایران در آینده شهادت خواهد داد که او خائن بود یا خادم ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,