اخبار  ›  ویژه  ›  جنگ پتروشیمی‌ها بر سر «اتان»    

«زنگنه» خائن بود یا خادم؟
۱۳۹۷/۰۹/۲۶ ۱۲:۵۷

جنگ پتروشیمی‌ها بر سر «اتان» تمام شد/ «پارس جنوبی»؛ چراغ تولید در خط اتیلن غرب را روشن کرد


جنگ پتروشیمی‌ها بر سر «اتان» تمام شد/ «پارس جنوبی»؛ چراغ تولید در خط اتیلن غرب را روشن کرد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، بزرگان پتروشیمی جهان زمانی که می خواهند برای یکدیگر جوک تعریف کنند بدون برو و برگرد نام خط لوله اتیلن غرب را وسط می‌کشند و انصافا هم فلسفه ساخت خط لوله اتیلن غرب یک طنز تلخ در تاریخ 55 ساله صنعت پتروشیمی کشور است. میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کردیم، پارس جنوبی را توسعه دادیم، اتان ارزشمند را با سرمایه‌گذاری دوباره در قالب پتروشیمی کاویان به اتیلن تبدیل می کنیم و سپس 1000 کیلیومتر اتیلن را به کردستان، مهاباد، لرستان، کرمانشاه و از سال آینده میاندوآب منتقل می‌کنیم و دست آخر پلی اتیلن تولیدی این مجتمع‌ها را دوباره 1000 کیلومتر به جنوب باز می گردانیم تا به چین صادر کنیم.

درست یا نادرست خط لوله اتیلن غرب و مجتمع‌های پتروشیمی مسیر آن ساخته شد اما زمانی این طنز تلخ تکمیل می‌شود که خط لوله 56 اینچی احداث کنیم، ایستگاه تقویت فشار بکشیم و مجتمع‌های پتروشیمی را یکی پس از دیگری بسازیم اما خوراکی برای انتقال و تولید وجود نداشته باشد و این می‌شود همان مثل قدیمی که «آش نخورده و دهان سوخته» ...

مردادماه 1392 که «بیژن زنگنه» به وزارت نفت بازگشت، ظرفیت تولید اتان از پارس جنوبی حتی به دو میلیون تن هم نمی‌رسید و عملا سهمیه‌بندی خوراک اتان بین مجتمع‌های پتروشیمی جم، کاویان، مروارید و پلیمر آریا ساسول اعمال شد و همین سهمیه‌بندی منجر به تنش و اختلافات گسترده‌ای بین مجتمع‌ها برای دریافت بیشتر اتان وجود داشت و بدون اغراق اگر بگوییم تابستان 92 یک جنگ تمام عیار بر سر اتان در عسلویه به پا شده بود، اغراق نیست.

در طول پنج سال گذشته فازهای جدید پارس جنوبی یکی پس از دیگری در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و امروز ظرفیت تولید اتان پارس جنوبی به 6 میلیون تن در سال رسیده و این ظرفیت تا سال آینده با بهره‌برداری از پنج فاز باقیمانده و طرح استحصال اتان فاز 12 پارس جنوبی به مرز 10 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

به‌عبارت دیگر هم اکنون نه تنها دوره سهمیه بندی اتان در صنایع پتروشیمی کشور به پایان رسیده که تمامی تولیدکنندگان اتان، برنامه‌هایی برای افزایش 10 تا 30 درصدی ظرفیت تولید اتیلن را در دستور کار قرار دادند و صنعت پتروشیمی ایران بالاخره از زیر خط فقر «اتان» عبور کرد.

پرسش مهم دیگر آن است که با فروکش کردن جنگ اتان در عسلویه چه اتفاقات جدیدی در صنعت پتروشیمی افتاده است؟ نیم نگاهی به وضعیت تولید پتروشیمی کاویان به‌عنون بزرگترین مجتمع اتیلن ساز جهان خالی از لطف نیست جایی که آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در طول هشت ماهه نخست امسال حدود یک میلیون و 213 هزار تن اتیلن در این مجتمع پتروشیمی تولید شده که بالغ بر 420 هزار تن بیشتر از مدت مشابه پارسال و حدود یک میلیون تن بیشتر از مدت مشابه سال 92 است.

همزمان با ثبت رکورد تولید در غول اتیلن ایران و جهان، دامنه این رکوردشکنی‌ها به پتروشیمی لرستان، کردستان، مهاباد و پلیمر کرمانشاه هم سرایت کرد به طوری‌که تولید هشت ماهه این چهار مجتمع تولید پلی اتیلن‌ها در مقایسه با پارسال افزایشی حدود 250 هزار تنی را تجربه می‌کند و البته کام پتروشیمی اروند هم به‌عنوان غول تولید PVC جهان از این افزایش تولید اتیلن هم حسابی شیرین شده است.

خروج توتال و به دنبال آن CNPC از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی هر چند به دستاویز جدیدی برای تخریب «بیژن زنگنه» تبدیل شده اما کارنامه وزیر نفت در توسعه پارس جنوبی و به دنبال آن ثبت رکوردهای جدید گازرسانی به نیروگاه‌ها، صنایع، صادرات، تزریق، ذخیره‌سازی و ... آن قدر برای صنعت نفت ایران خیر و برکت به همراه داشته که شک به دلتان راه ندهید که حتی تاریخ این کشور هم به افتخار او قیام خواهد کرد ... .بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,