اخبار  ›  ویژه  ›  سوخت مایع با سبد سوخت    

«زنگنه» خائن است یا خادم؟
۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ۱۳:۱۱

سوخت مایع با سبد سوخت نیروگاه‌ها خداحافظی کرد/ گازهای ترش پارس جنوبی، «مازوت» را بازنشسته کردند


سوخت مایع با سبد سوخت نیروگاه‌ها خداحافظی کرد/ گازهای ترش پارس جنوبی، «مازوت» را بازنشسته کردند

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «بیژن زنگنه» مدت‌هاست که دور «محبوبیت» یک خط قرمز پر رنگ کشیده و حتی دیگر به «مقبولیت» هم فکر نمی‌کند، مقبول و محبوب چه کسانی باید باشد؟ جماعتی که ناف آنها را فقط با نقد، تخریب و تهدید بریده‌اند، آیا برای آنها فرقی می‌کند که باک خودروها با بنزین سرطان‌زای پتروشیمی پر شود یا بنزین یورو چهار، اصلا چه تفاوتی می‌کند که در نیروگاه‌ها سالانه 20 میلیارد دلار نفت کوره و گازوئیل بسوزانیم و گازهای ترش پارس جنوبی به‌جای نیروگاه‌ها از کارخانه‌های LNG قطر سر دربیاورند؟

شهریورماه 1392 که وزیر نفت به برنامه نگاه یک تلویزیون رفت، در پاسخ به برنامه‌های  مجری برنامه که می‌گفت برنامه شما برای توسعه پارس جنوبی چیست و آیا حاضر به مذاکره با قطر هستید، او صرفا به گفتن یک جمله کلیدی اکتفا کرد به زودی آنها می‌فهمند که در پارس جنوبی چه خبر خواهد شد.

پنج سال از این روایت گذشت و بر خلاف بسیاری از دلواسپان و منتقدان که نفهمیدند که در پارس جنوبی چه اتفاقاتی افتاده است اما شیخ نشینان قطر به خوبی درک کردند که ایران در مدت زمان کمتر از پنج سال در پارس جنوبی چه کرد و همین امروز با وجود محدودیت‌های متعدد با برداشت روزانه 600 میلیون مترمکعب گاز، گوی سبقت را از رقیب قطری و کلکسیونی از شرکت‌های گردن گلفت اروپایی و آمریکایی هم پیمان او ربوده است.

با بازگشت تحریم‌ها شاید خیلی از برنامه‌های رویایی وزیر نفت برای ارتقای ضریب بازیافت، مدیریت مصرف سوخت و انرژی، نوسازی و بازسازی، سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری و بازگشت برندهای معتبر و صاحب دانش محقق نشد اما امروز استراتژی یک روستای آباد بهتر از صد شهر ویران «زنگنه» جواب داده و او از فرصت اندک برجام برای توسعه پارس جنوبی استفاده کرد و صرفا از محل توسعه یک میدان مشترک گازی خیر و برکت‌هایی نصیب صنعت 110 ساله نفت شده که در تاریخ این صنعت کهن به یادگار و ماندگار خواهد ماند.

هر چند با بازگشت تحریم دیگر حرفی برای گفتن در بازار نفت نداریم اما 97 بدون شک سال ثبت رکوردهای جدید و بی‌نظیر گازی ایران است و از آمار گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع بگیرید تا ثبت رکوردهای جدید تزریق گاز به مخازن نفت، ذخیره‌سازی، صادرات، انتقال، رکوردهای تولید اتان، اتیلن و شکوفایی در مسیر خط لوله اتیلن غرب تا صادرات گازوئیل و تولید 100 میلیون لیتر بنزین که در تمامی این تحولات تاریخی ردپای توسعه پارس جنوبی را می‌بینید از گازهای متانی که منجر به بازنشستگی مازوت و گازوئیل در سبد سوخت نیروگاه‌ها شدند تا اتانی که حالا در مسیر خط اتیلن غرب و پتروشیمی مهاباد، لرستان و کردستان با تولید پلی اتیلن‌ها به رستگاری رسیده و میعانات گازی که در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بنزین یورو پنج به باک سوخت خودروها هدیه می‌دهد.

آمارهای رسمی شرکت ملی گاز نشان می‌دهد که سال 92 حدود 38 میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها عرضه شده بود، این نرخ سال 95 به حدود 60 میلیارد مترمکعب، پارسال به 67.6 میلیارد مترمکعب و در هشت ماهه نخست امسال به 55 میلیارد مترمکعب و قطعا تا پایان اسفند از مرز 70 میلیارد مترمکعب عبور می کند.

در شرایط فعلی 80 نیروگاه پای سفره صنعت گاز نشسته‌اند و 16 هزار و 43 کارخانه و واحد صنعتی مقیاس بزرگ به جان گازهای ترش پارس جنوبی دعا می‌کنند و از همه مهمتر در آستانه آغاز زمستان پتروشیمی‌ها هر نگرانی داشته باشند اما دیگر دلواپس سهمیه بندی گاز و قطع خوراک متان‌شان نیستند و این درحالی است که بعضی روزها یادمان می‌رود که دی ماه امسال توقف قطع واردات گاز از ترکمنستان سه سال می‌شود.

با مرور بخشی از تحولات پیش روی صنعت گاز ایران، «بیژن زنگنه» فردا بار دیگر مسافر وین می‌شود تا نشست 175 اوپک خیلی هم به زنگ تفریح «الکساندر نواک» و «خالد الفالح» تبدیل نشود، هر چند با دست و پای بسته جنگیدن معنا و مفهومی ندارد اما او هم می‌داند تلاش بیهوده بهتر از یکجا نشستن است، واقعا «بیژن زنگنه» خادم است یا خائن ... ؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,