اخبار  ›  ویژه  ›  همزمان با آغاز بزرگترین پروژه    

چشم پتروشیمی ایران به
۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۰۳:۱۵

همزمان با آغاز بزرگترین پروژه تعمیرات تاریخ صنعت پتروشیمی، حملات رسانه‌ای به پتروشیمی جم شدت گرفت/ ماجرای جالب باج خواهی ۱۰۰ میلیون تومانی


همزمان با آغاز بزرگترین پروژه تعمیرات تاریخ صنعت پتروشیمی، حملات رسانه‌ای به پتروشیمی جم شدت گرفت/ ماجرای جالب باج خواهی ۱۰۰ میلیون تومانی
به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «تو دعوا حلوا خیرات نمی‌شود»، دست کم این مثل قدیمی دیگر در پتروشیمی ایران مصداق ندارد و دست بر قضا در این صنعت ارزش‌آفرین دعوا تولید می‌کنند تا حلوا خیرات شود. بزرگترین خطر این روزهای صنعتی که می‌خواهد تا چند روز دیگر جشن تولد 56 سالگی خود را برپا کند، نه تحریم است و نه خصوصی‌سازی اشتباه، بلکه رسانه‌های بی‌اطلاع و غیرمتخصصی هستند که می‌خواهند نقش یک منتقد حرفه‌ای را بازی کنند، در واقع این طیف منتقد نیستند بلکه بازیگرانی حرفه‌‌ای هستند که لباس منتقد پوشیده‌اند.

یک روز «آیدین ختلان»، روزی دیگر «عادل نژادسلیم»، «جعفر ربیعی» و امروز مدیرعامل نگون بخت پتروشیمی جم همگی سوژه‌های خوبی برای شومن‌هایی هستند تا با راه انداختن نمایش‌هایی به اسم نقد و با کمی چاشنی دروغ و تخریب بتوانند از دل این نمایش آب و نان دار، صورت حساب‌های چند صد میلیون تومانی صید کنند. 

مشکل بزرگ این بازیگران آن است که به دلیل عدم داشتن تخصص و اطلاعات کافی هم نمی‌توانند نقش یک باج گیر حرفه‌ای را برای مدیران صنعت پتروشیمی بازی کنند و مثل دزد ناشی که به کاهدان می‌زند، آنها هم دست بر روی سوژه‌هایی می‌گذارند که نقطه قوت مدیران صنعت پتروشیمی بوده و این همان موهبتی است که حتی «بیژن زنگنه» هم با هوش بالای رسانه‌ای خود همواره از آن سود برده و آن جایی که باید وزیر نفت نقد شود، منتقدان سواد نقدش را ندارند و درست جایی که نقطه قوت اوست، او را مورد نقد قرار می‌دهند !

امروز قرعه این نمایش کثیف به نام مدیرعامل پتروشیمی جم افتاد، از اواسط آذرماه امسال یکی از بزرگترین پروژه‌های تعمیرات اساسی در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران در قالب اورهال پتروشیمی جم آغاز شده است، پروژه‌ای که با مشارکت حدود 2500 نفر و 7000 زیر پروژه در عسلویه آغاز شده که یک قلم از این هفت هزار زیر پروژه تعمیر بزرگترین کمپرسور جهان (کمپرسور زیمنس واحد اولفین) است.

انجام بزرگترین تعمیرات اساسی تاریخ 10 ساله بهره‌برداری پتروشیمی جم نه تنها منجر به افزایش ظرفیت دریافت اتان، تولید اتیلن، رفع گلوگاه‌های بوتادین و افزایش تولید این محصول کلیدی می‌شود که یک هدیه بزرگ برای تعدادی از شرکت‌های پتروشیمی همسایه جم هم به همراه دارد.

با افزایش فشار تحریم، تامین کشتی برای صادرات محصولات مایع این روزها به آرزویی بزرگ برای مدیران بازرگانی پتروشیمی‌ها تبدیل شده است و خبرگان و بزرگان صنعت پتروشیمی به خوبی از وضعیت فعلی صادرات گازمایع، متانول، ریفورمیت و ... محصولات مایع خبر دارند، در این بین اتفاق بزرگی در تعمیرات پتروشیمی جم می‌افتد که بدون اغراق می توان از آن به عنوان یک برگ برنده تمام در روزهای سخت تحریم نام برد.

با دستور مدیرعامل پتروشیمی جم، برای نخستین بار با انجام یک پروژه رفع گلوگاه‌های تولید ظرفیت واحد دریافت و فرآورش واحد C3+ این مجتمع پتروشیمی یک افزایش حدود چهار برابری را تجربه می‌کند و از حدود 7.5 تن به 28 تن در ساعت افزایش می‌یابد و این افزایش ظرفیت یعنی دریافت C3+ مازاد پتروشیمی پلیمر آریا ساسول، نوری، مروارید و ... . این اتفاق در شرایط تحریم می‌تواند ریسک ذخیره‌سازی و تامین کشتی برای صادرات این محصول استراتژیک را به صفر برساند، یعنی مجتمع‌های پتروشیمی می‌توانند با انتقال C3+ خود به پتروشیمی جم از ظرفیتی که برای ذخیره‌سازی C3+ پیش بینی کرده بودند برای ذخیره‌سازی سایر محصولات استفاده کنند و کاهش موجودی مخازن یعنی کاهش ریسک تولید و البته این این اتفاق عملیاتی در کنار دستاوردهای فنی، لبخند رضایت را هم به چهره افسران HSE پتروشیمی‌ها هدیه خواهد کرد.

نیم نگاهی به وضعیت تولید و فروش پتروشیمی جم نشان می‌دهد که این کلکسیون محصولات پلیمری صنعت پتروشیمی در عسلویه بالاترین میزان رکوردشکنی در بین شرکت‌های پتروشیمی ایران داشته است، از رکورد تولید 2.4 میلیون تنی تا فروش 1.8 میلیون تن محصول در سال 96 بگیرید و در کنار ثبت رکوردهای تولید و فروش، برای نخستین بار امسال 13 گرید جدید پلی‌اتیلنی و پروپیلنی در این مجتمع پتروشیمی متولد شده است.

کاهش تمرکز صادرات بر روی بازار چین، پیش بینی تامین کاتالیست، قطعات و تجهیزات برای دوران تحریم، آغاز ساخت اولین واحد PDH تاریخ 55 ساله صنعت پتروشیمی که خیر و برکاتی همچون کاهش وابستگی به صادرات خام پروپان به همراه دارد، افزایش 30 درصدی ظرفیت تولید اتیلن همسو با افزایش تولید اتان در پارس جنوبی و ... همگی اتفاقات ریز و درشتی هستند که در پتروشیمی جم آن هم در طول کمتر از دو سال گذشته تاکنون به وقوع پیوسته، اتفاقاتی که قطعا محصول یک استراتژی میان مدت بوده است.

همزمان با مرور دستاوردهای پتروشیمی جم، «حسین میرافضلی» مدیرعامل این شرکت اگر کمی همت کند می‌تواند نام خود را در کتاب رکوردهای «گینس» به‌عنوان بد اقبال‌ترین مدیران تاریخ پتروشیمی جهان ثبت کند، مدیری که برای نخستین بار به‌جای برنامه پای «استراتژی» را به صنعت پتروشیمی باز کرد، به دلیل اینکه نمی‌خواهد به رسانه نماها باج بدهد با بدترین شایعات و تخریب‌ها باید در فضای مجازی دست و پنجه نرم کند، مدیرعامل پتروشیمی جم اگر تا دیروز باید برای مهار تحریم «ترامپ» برنامه‌ریزی می‌کرد قطعا از امروز متوجه شده باید برای «پتروترامپ» وطنی و صورت حساب‌های 100 میلیونی آن هم فکری کند ... .


بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,