اخبار  ›  ویژه  ›  مدیر روسپید روزهای سیاه زمستان 86    

معاون جدید «زنگنه» را بیشتر بشناسید؛
۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ۰۱:۱۰

مدیر روسپید روزهای سیاه زمستان 86 حالا آقای صنعت گاز ایران است/ مرد سال «انرژی نیوز»، مدیرعامل شرکت گاز شد


مدیر روسپید روزهای سیاه زمستان 86 حالا آقای صنعت گاز ایران است/ مرد سال «انرژی نیوز»، مدیرعامل شرکت گاز شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، هواپیمای مرحوم «علی کردان» هنوز در فرودگاه مهرآباد به زمین نشسته بود اما ترکمنستانی‌ها پیش از آنکه قائم مقام وزیر نفت وارد تهران شود آب پاکی را روی دست‌های صنعت گاز ریخته و شیرهای گازی را بسته بودند و این فروشنده آن قدر در قطع گاز ایران آن هم در سرمای استخوان‌سوز زمستان 86 عجله داشت که خبر قطع گاز زودتر از نماینده وزیر به برج آبان رسید.

«غلامحسین نوذری» وزیر، «سیدرضا کسایی‌زاده» مدیرعامل گاز، «حسن تربتی» مدیر دیسپچینگ، «عزیزالله رمضانی» مدیر گازرسانی و «مصطفی کشکولی» مدیر انتقال گاز به همراه دو نفر از خبرنگاران امین در اتاق شیشه‌ای مرکز دیسپچینگ برج گاز دور میزی نشسته بودند، گزارش هواشناسی روی میز بود و خبرها از ورود قریب الوقوع جبهه هوای سخت زمستانی به کشور حکایت داشت و پیش بینی‌ها از سرمای منفی 15 درجه سانتیگراد در بسیاری از کلانشهرهای کشور و حتی تهران حکایت می کرد.

«کسایی‌زاده» خطاب به وزیر ‌گفت: «با آقای معاون اول تماس بگیرید تا به اطلاع آقای احمدی‌نژاد برساند، باید اعلام حالت فوق‌العاده در کشور بکنیم، با این شرایط باید گاز نیمه جنوبی کشور را به طور کامل قطع کنیم» سکوتی عجیب سالن شیشه‌ای دیسپچینگ شرکت گاز را فرا گرفته بود. وزیر نفت خطاب به تربتی، گفت: «نظر شما چیه؟» و مدیر وقت دیسپیچینگ با ارائه توضیحاتی فنی از تغییر آرایش شبکه نصف و نیمه آن ایام گاز کشور ، خواستار فرصتی چند ساعته برای پیاده سازی سناریوهایی به منظور بهینه‌شدن جریان گاز در کشور شد.

امشب، بیش از 10 سال از آن جلسه می‌گذرد، معاون اول رئیس جمهور در سراسر زمستان سخت 86 هیچگاه اعلام حالت فوق‌العاده نکرد و البته ترکمنستان هم تا پایان زمستان روی خوشی برای از سرگیری صادرات گاز به ایران نشان نداد اما در آن ایام در کنار تلاش‌های شبانه روزی تمامی پرسنل و مدیران گاز، این عملیات یک فرمانده گمنام به نام مدیر دیسپچینگ داشت که با مدیریتی که شبیه به یک معجزه بود شبکه گاز ایران را در زمستان سیاه سال 1386 زنده نگه داشت.

ایرانی‌ها زود فراموش می‌کنند، یادمان می‌رود که 30 روز دیگر زمستان آغاز می‌شود و این روزها وزیر و مدیران صنعت نفت نسبت به هر مشکلی نگران باشند اما کوچکترین دلواپسی برای تامین گاز زمستانی ندارند. بعضی موقع‌ها فراموش می‌کنیم که ترکمنستان امسال، سومین سال متوالی بوده که صادرات گاز به ایران را متوقف کرده اما دیگر زمستان‌ها مشکل تامین گاز نداریم و بازی موش و گربه ترکمنستان هم دیگر روی اعصاب مدیران گاز نمی‌رود.

هر چند در طول پنج سال گذشته با توسعه پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز ایران افزایشی حدود دو برابری را تجربه کرد و از مرز 800 میلیون مترمکعب در روز گذشته است اما متخصصان صنعت نفت به خوبی می‌دانند که هر چقدر تولید روزانه 600 میلیون مترمکعب گاز ترش در پارس جنوبی سخت است اما انتقال و جلوگیری از حبس این گاز کاری به مراتب سخت تر است.

زمستان امسال می‌خواهیم برای سومین سال متوالی جشن بی‌نیازی از واردات گاز ترکمنستان بگیریم، پتروشیمی خراسان، کرمانشاه و متانول‌سازان و اوره و آمونیاکی‌ها امسال دیگر نگران قطع سوخت و خوراک متان نیستند، گازی که وارد نمی‌کنیم هیچ می‌خواهیم روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز به عراق و ترکیه هم صادر کنیم و اگر لابه لای تمامی این اتفاقات شیرین را جستجو کنید حتما ردپای تلاش‌های مدیرعامل جدید شرکت ملی گاز را خواهید دید.

از تجهیز تاسیسات تقویت فشار گازی که بدون واحدهای یدکی وارد مدار بهره‌برداری شدند تا تکمیل ساخت خط لوله ششم سراسری، خط لوله دامغان-نکا، سنگ‌سر- رشت، خط لوله شمال و شمالشرق، تجهیز و پایداری تاسیسات برق پالایشگاه‌های پارس جنوبی، خطوط جدید مخابراتی و ... همگی ردپایی از «حسن تربتی» معاون جدید زنگنه پیدا خواهید کرد.

«حسن تربتی» امروز به تنها مدیرعامل تاریخ شرکت ملی گاز ایران تبدیل شد که تمامی مراحل سربازی تا ژنرالی را از دیسپچینگ، مدیریت برنامه‌ریزی، مهندسی و ... پله پله پشت سر گذاشت اما مهمترین پیام این انتصاب آن است که در بین تمامی سیاست‌های «زنگنه» کماکان «تخصص» به مراتب بیش از «لابی» با اهالی بهارستان جایگاه و اعتبار دارد و این مهمترین برگ برنده انتصابی است که می‌تواند دست کم وزارت او را تا پایان دولت دوازدهم از بحران گاز بیمه کند ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,