اخبار  ›  ویژه  ›  باند کاسبان پروژه‌های پژوهشی    

اختصاصی «انرژی نیوز»؛
۱۳۹۷/۰۸/۱۵ ۲۲:۰۸

باند کاسبان پروژه‌های پژوهشی صنعت نفت متلاشی شد/ پروژه‌ هشت میلیارد تومانی را 60 میلیارد تومان فاکتور می‌کردند


باند کاسبان پروژه‌های پژوهشی صنعت نفت متلاشی شد/ پروژه‌ هشت میلیارد تومانی را 60 میلیارد تومان فاکتور می‌کردند

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، نه دکلی گم شد و نه پول نفتی خورده شد، اما چرا این همه «بیژن زنگنه» مورد هجمه، حمله و تخریب‌های رسانه‌ای روبرو شده است. او وزیر خوش اخلاقی نبوده و در بین کارکنان صنعت نفت هم محبوب نیست اما در لابه لای هیچ کدام از نقدها هم اثری از این دو نقطه ضعف به چشم نمی‌خورد.

وزیری که در دوره وزارتش ایران از قطر در پارس جنوبی سبقت گرفت، از واردات گاز ترکمنستان بی‌نیاز شد، رکوردهای گازی یکی پس از دیگری به ثبت رسید و حالا می‌خواهد کشور را هم از واردات بنزین خودکفا کند آیا مستحق این همه نقد و تخریب است؟ چرا ریشه تمامی نقدها و تخریب‌ها به سفارشی بودن آنها ختم می‌شود؟ و چرا هر کجا خانه سازمانی باید تخلیه شود و یا جلوی ریخت و پاش‌های چند میلیارد تومانی گرفته شود به یک باره فشار حملات و تخریب‌ها توسط رسانه نماها چند برابر می‌شود؟

موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی شاهد زنده‌ای است که می تواند این ادعا را اثبات کند که تا چند سال قبل که ریخت و پاش‌ها به راه بود و پروژه های چند میلیارد تومانی را از موسسه به دفاتر خصوصی منتقل می‌کردند و بازار گرفتن پورسانت برای ارجاع پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی رونق داشت، وزیر نفت ایران، «شیخ الوزرا» بود و حالا با بازگشت انضباط مالی به مهمترین بازوی پژوهشی و تحقیقاتی صنعت نفت، زنگنه می‌شود وزیر نفت قرارداد کرسنت و رئیس و مدیران فعلی موسسه هم همگی نابلد و بی سواد هستند !

موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی که تا چند سال قبل حتی زمزمه انحلال آن هم به گوش می‌رسید با 30 میلیارد تومان بدهی در زمره موسسات و شرکت‌های کاملا زیان ده و عملا ورشکسته صنعت نفت بود اما هیچ وقت سوال نشد که علت حجم انباشتگی این بدهی 30 میلیارد تومانی چه بود؟ چرا اجاره ساختمان سال‌ها به صبا نفت پرداخت نشد؟ دلایل انسداد حساب‌های بانکی به دلیل انباشتگی بدهی مالیاتی چه بود؟ چرا هزینه بیمه تعداد زیادی از کارکنان قراردادی موسسه که بودجه آن هم گرفته شده بود، هیچگاه پرداخت نشد؟ چه بلایی بر سر پیش پرداخت پروژه های پژوهشی می آمد و چرا با وجود دریافت و خرج پیش پرداخت، هیچگاه پروژه ها اجرایی نشد؟

ماجرا از این قرار است که موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی به حیاط خلوتی برخی‌ها تبدیل شده بود که عملا با انتقال پروژه‌های پژوهشی از موسسه به دفاتر خصوصی و استخدام افرادی از کارکنان شرکت نفت به صورت پاره وقت، این پروژه‌ها را انجام داده و اولا پول‌های چند میلیارد تومانی به جای موسسه به جیب اشخاص رفته و دوما برای طرحی که اجرای آن 8 تا 10 میلیارد تومان هزینه داشت فاکتورهای 60 میلیارد تومانی صادر شده است.

مشکلات موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی صرفا به خرید و فروش پروژه و بازار سکه پورسانت‌ها ختم نشده و عده‌ای با گرفتن بورسیه از یکی از دانشگاه‌های معتبر درحالی که بر اساس قانون باید به‌عنوان کارمند دولت، حکم ماموریت به تحصیل دریافت می‌کردند، حقوق‌هایی با اضافه کاری 120 ساعت دریافت کردند که در دوره ماموریت به تحصیل در قالب بورس دریافت اضافه کار، پاداش، مزایا و ... ممنوع بوده حالا چه اتفاقی افتاده که افرادی همزمان هم دوره بورسیه دکتری را پشت سر می‌گذاشتند و هم اضافه کاری 120 ساعته دریافت می‌کردند ابهامی است که فعلا نمی توان به آن پاسخی داد. و سوال بی پاسخ دیگر که علت حضور آقازاده ها در کمیته و کارگروه های به عنوان پژوهشی چه بود؟

همزمان با مرور این تحولات تلخ، حالا میزان بدهی انباشته موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی به صفر رسیده، بدهی اجاره، مالیات و ... پرداخت شده و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی از یک انضباط مالی برخوردار شده اما به نظر می‌رسد باند متلاشی شده کاسبان پروژه‌های پژوهشی خیال بازنشستگی ندارند و سنگ اندازی و حملات رسانه‌ای به موسسه مطالعات انرژی و وزارت نفت را به عنوان یک پروژه جدید در دستور کار قرار داده و تعدادی رسانه نما را هم استخدام کرده اند.

باور کنید آخر زمان که می‌گویند امروز است که عده ای در روز روشن دزدی می‌کنند و سپس عده‌ای را استخدام می‌کنند که از عده دیگری در رسانه‌ها انتقام جویی کنند زیرا مانع استمرار دزدی آنها شده‌اند. «انرژی نیوز» به دنبال افشارگری نیست اما چنانچه دوستان کاسب و دلال بخواهند به این بازی رسانه‌ای ادامه دهند هم قلم نوشتن و هم اطلاعات و مستندات کامل تر از آن چیزی که تصور می‌کنید برای افشای بسیاری از حقایق تلخ را در اختیار داریم، امشب نشانه‌ها را دادیم، در صورت نیاز نشانی‌ها را هم خواهیم داد ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,