اخبار  ›  ویژه  ›  دومینوی جوان گرایی «بیژن زنگنه»    

کی، کجا می‌رود؟
۱۳۹۷/۰۸/۰۹ ۱۳:۵۰

دومینوی جوان گرایی «بیژن زنگنه» در صنعت نفت/ ماشین انتصابات شرکت نفت روشن شد


دومینوی جوان گرایی «بیژن زنگنه» در صنعت نفت/ ماشین انتصابات شرکت نفت روشن شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، موتور انتصابات شرکت ملی نفت ایران کمی زودتر از موعد مقرر روشن شد و با صدور حکمی «سیدپیروز موسوی» مدیرعامل سابق پایانه‌های نفتی به‌عنوان مدیرعامل جدید سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس منصوب شد، انتصابی شتاب در ابلاغ حکم آن بی‌ارتباط با برخی از حواشی این سازمان از جمله تخلفات برخی از مدیران نبوده است.

با این انتصاب، «عباس اسدروز» رئیس پایانه نفتی خارگ هم موقتا تا انتصاب مدیرعامل به‌عنوان سرپرست شرکت پایانه‌های نفتی منصوب شد تا عملا یکی از مهمترین و استراتژیک‌ترین حوزه‌های فعالیت صنعت نفت در آستانه بازگشت تحریم‌ها بدون مدیر و سرپرست نماند.

رصد و پایش بیشتر تغییر و تحولات در سطح مدیران شرکت ملی نفت همسو با ابلاغ قانون منع به کارگیری بازنشستگان از وقوع یک دومینو در این مجموعه حکایت دارد به طوری‌که با بازنشستگی «بیژن عالی پور» باید ابتدا به ساکن مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب منصوب شود و سپس جانشین مدیری که به عنوان مدیرعامل نفت‌خیز منصوب شده مشخص شود و این چرخه تا تکمیل سیکل انتصابات یکی پس از دیگری به وقوع می‌پیوندد.

در حوزه مناطق نفت‌خیز جنوب که با شروع تحریم‌ها هم مسئولیت مدیریت تولید نفت و هم تامین خوراک صنایع پتروشیمی را به صورت دو برنامه کلیدی در اختیار دارد هم در نوع خود به یک معمای بزرگ و البته پیچیده تبدیل شده اما واقعیت غیرقابل انکار آن است که پس از انتصاب «سپهری» به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی حفاری، وزیر نفت قصد هماهنگی بیشتری با نمایندگان خوزستان و به ویژه رئیس کمیسیون انرژی مجلس برای انتخاب مدیرعامل جدید مناطق نفت‌خیز جنوب داشته باشد.

سابقه کار در نفت‌خیز جنوب، جوان گرایی، کسب رای اعتماد مردان جنوب و حالا مورد وثوق و حمایت بودن رئیس کمیسیون انرژی مجلس مهمترین پیش نیازهای مدیرعامل آینده مناطق نفت‌خیز جنوب خواهد بود و تا به امروز از «احمد محمدی»، «سیدعبدالله موسوی» و «جهانگیر پورهنگ» از مدیران فعلی نفت‌خیز جنوب، «رامین حاتمی» مدیرعامل نفت مرکزی و یک گزینه جدید از مهمترین کاندیداهای «بیژن زنگنه» برای تصدی مناطق نفت خیز جنوب بوده‌اند.

در طول یک ماه گذشته هر یک از این گزینه‌ها با اتفاقاتی دست و پنجه نرم کردند که شانس آنها کم و زیاد کرده به طوری‌که در بین گزینه‌ها محمدی ظاهرا حاضر به پذیرش این مسئولیت نشده و استعفا داد که استعفای آن شبیه همان استعفای مهاجم جوان تیم ملی فوتبال ایران بوده که هیچ کسی از جمله سرمربی تیم آن را جدی نگرفته است.

به نظر می‌رسد اگر «محمدی» بر استعفای خود کما سابق ثابت قدم باشد باید از پورهنگ، گزینه جدید و رامین حاتمی به عنوان گزینه‌های روی میز نام برد و در این بین، «عبدالله موسوی» به دلیل یک اختلاف نظر فعلا از کرسی مناطق نفت‌خیز جنوب دور مانده که احتمالا یا راهی نفت و گاز اروندان خواهد شد و یا حتی «نفت مرکزی».

از سوی دیگر تغییر مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان هم گزینه جدی است که از «سلطان کمالی» مدیرعامل فعلی اروندان به عنوان یکی از گزینه‌های پایانه‌های نفتی ایران نام برده می‌شود.

در سطح شرکت ملی نفت ایران هم با وجود سم پاشی برخی از کانال‌های تلگرامی «محمد مشکین فام» شانس و بخت اول برای مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران بوده و شانس نخست زمانی به مشکین فام لبخند زد که به دلایل نامعلومی «محسن پاکنژاد» حاضر به قبول این مسئولیت نشده است، البته از «سید صالح هندی» و «کریم زبیدی» هم باید به عنوان دو گزینه هر چند با شانس کمتر نام برد.

در مجموع اگر بخواهیم درباره انتصابات پیش روی در سطح شرکت ملی نفت در یک جمله به جمع بندی برسیم آن است که «ما مو را می‌بینیم و زنگنه پیچش مو» و هر چند امروز وزیر نفت درباره تمامی گزینه‌ها به نتیجه قطعی و نهایی دست یافته اما معمولا دقیقه نود اتفاقاتی رقم می‌خورد که جز «شیخ الوزرا» حتی نزدیک ترین افراد هم از انجام آن اطلاعی ندارند.

توضیح انرژی نیوز: درباره انتصابات پیش روی صنعت نفت، حواشی و مطالب جالبی از برخی لابی‌ها و اتفاقات در اختیار «انرژی نیوز» قرار گرفته که فعلا نمی‌خواهیم نقش آتش بیار معرکه را بازی کنیم اما همان قدر بدانید درباره حواشی انتصابات جدید نفتی می‌توان به راحتی آب خوردن یک کتاب تالیف کرد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,