اخبار  ›  ویژه  ›  ماجرای جالب جشن و پایکوبی در    

ثبت یک رکورد جدید در کارنامه «زنگنه»؛
۱۳۹۷/۰۷/۳۰ ۱۵:۳۱

ماجرای جالب جشن و پایکوبی در «مهاباد»، ناله و زاری در «عسلویه»/ «شیخ‌الوزرا» می‌خواهد در آزمون انسانیت هم نمره قبولی بگیرد؟


ماجرای جالب جشن و پایکوبی در «مهاباد»، ناله و زاری در «عسلویه»/ «شیخ‌الوزرا» می‌خواهد در آزمون انسانیت هم نمره قبولی بگیرد؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، پای صحبت منتقدان که می‌نشینید می‌گویند: «دیکتاتور، اخمو و عبوث، خودرای و مغرور، رفیق‌باز است» و وقتی تریبون در اختیار حامیانش قرار می‌گیرد، می‌گویند: «سلامت کاری دارد و فاسد نیست، اهل دروغ نبوده، جسارت دارد و صریح است» اما آمارها کارنامه‌ای کاملا متفاوت را از «بیژن زنگنه» ترسیم می‌کنند، کارنامه‌ای که برای تحقق آن باید گاهی مغرور و دیکتاتور بود و گاهی جسور و صریح و در نهایت این صنعت نفت و مردم ایران هستند که از این کارنامه محروم یا ذیتفع خواهند شد.

یک واقعیت غیرقابل انکار وجود دارد که آمارها هیچگاه دروغ نمی‌گویند و هر چند همواره عده‌ای برای «کارنامه‌سازی» به «آمارسازی» روی می‌آورند اما با گذشت زمان آمارهای واقعی هستند که شهادت بر خدمت و یا خیانت مدیران می‌دهند و شانس در خانه «بیژن زنگنه» را زده که اگر کل عالم بخواهند بر کارنامه خائنانه او شهادت بدهند اما آمارها نشان می‌دهد که دست کم او در طول پنج سال گذشته تاکنون عملکردی خادمانه در صنعت نفت داشته است.

می‌دانیم و می‌دانید که «زنگنه» به هیچ وجه در بین کارکنان محبوب نبوده و نیست و او راه و مسیر حرکت خود را از «محبوبیت» به سمت «مقبولیت» انتخاب کرده است و می‌دانیم که در طول ماه‌های گذشته «انرژی نیوز» به دلیل اینکه مبنای قضاوت بر عملکرد زنگنه را شهادت آمارها گذاشته و مطابق با این رویه از او به درست و یا نادرست به عنوان رسانه حامی وزیر نفت یاد می‌کنند اما باید پذیرفت که آمارها به شفافیت می‌گویند تا به امروز با وجود تمامی گرفتاری‌ها از حمله دلواپسان داخلی بگیرید تا تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و توئطه‌های سعودی ها اما او یعنی «بیژن نامدار زنگنه» موفق‌ترین وزیر تاریخ صنعت نفت ایران است.

متخصصان صنعت پتروشیمی به خوبی در جریان ساخت پتروشیمی کاویان به‌عنوان غول تولید اتیلن ایران و جهان هستند که بیش از پنج سال فاز دوم این طرح پتروشیمی به دلیل نبود خوراک اتان و با وجود ساخت و راه اندازی تمامی واحدهای فرآیندی وارد مدار تولید نشد و حدود 350 میلیون دلار سرمایه گذاری فاز دوم پتروشیمی کاویان (با قیمت‌های فعلی حدود 500 میلیون دلار) عملا به مدت پنج سال بدون استفاده ماند.

نکته جالب اینجاست که شهریورماه امسال یک رکورد تاریخی در تولید اتیلن پتروشیمی کاویان به ثبت رسید و برای نخستین بار امکان تولید با 85 درصد ظرفیت اسمی در این پتروشیمی فراهم شده و حدود 175 هزار تن اتیلن به‌عنوان خوراک اصلی روانه خط لوله اتیلن غرب شد و پیش بینی می‌شود امسال امکان تولید تا مرز 100 درصد در این مجتمع پتروشیمی فراهم شود، اتفاقی که اگر تا پنج سال گذشته یک رویا بود حالا به یک موفقیت بزرگ در صنعت پتروشیمی تبدیل شده است.

همزمان با ثبت رکورد تولید اتیلن در پتروشیمی کاویان در مجتمع‌های مسیر خط لوله اتیلن غرب یکی پس از دیگری رکوردهای تولید به ثمر رسید و این رکوردشکنی تا انتهای خط فعلی این خط اتیلن یعنی پتروشیمی مهاباد هم سرایت کرد به طوری‌که برای نخستین بار در پتروشیمی مهاباد شهریورماه امکان تولید پلی‌اتیلن تا 34 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی فراهم شد و ثبت این رکورد منجر به یک شور و شادی در بین مدیران و کارکنان این مجتمع پتروشیمی شده است.

ریشه تمامی این رکوردشکنی‌ها را باید در توسعه پارس جنوبی جستجو کنید و با افزایش دو برابری تولید اتان در نیمه نخست سال 97 نسبت به سال 92 عملا با پایان دوره سهمیه بندی خوراک اتان زمینه شکوفایی تولید در پتروشیمی کاویان و طرح‌های مسیر خط لوله اتیلن غرب فراهم شد و قطعا ریشه این فراوانی خوراک را می‌توان در مجتمع‌های پتروشیمی ماهشهر و عسلویه همچون آریا ساسول، مروارید، جم و ... در طول روزها و هفته های آینده قابل مشاهده است.

در کنار رکورد تولید اتان و به دنبال آن اتیلن و انواع پلی اتیلن‌ها در مسیر خط لوله اتیلن غرب، باید رکورد گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع، افزایش سهم گاز در سبد سوخت کشور، رکورد صادرات گازوئیل، رکورد صادرات، تزریق، انتقال و ذخیره‌سازی گاز، رکورد تولید بنزین و صادرات سوخت هواپیما و ... را هم جستجو کنید و به عبارت ساده تر تمامی این رکوردشکنی های تاریخی ریشه در یک تصمیم تاریخی دارد.

به‌عبارت ساده‌تر زنگنه برای تحقق هم رویاهایش با الگو قرار دادن «یک دِه آباد به از صد شهر خراب» تمرکز برنامه‌ها را بر مبنای توسعه پارس جنوبی قرار داد و صرفا با تکمیل فرآیند توسعه این میدان مشترک تقریبا به تمامی خواسته هایش رسید تا هم خود  و هم صنعت نفت ایران را رستگار کرده باشد.

با مرور این تحولات، پرسش بزرگ و ابهام بزرگتر کارنامه موفق‌ترین وزیر تاریخ صنعت نفت این است که اگر او «محبوبیت» را قربانی «مقبولیت» کرده و درست و یا نادرست در ظاهر هم که شده نمی‌خواهد با کارکنانش دوست و رفیق باشد آیا در این مسیر می‌خواهد «انسانیت» را هم ذبح و قربانی کند؟ آیا کماکان می‌خواهد حامی طرح اسکانی باشد که زمین و زمان با آمار، عدد، رقم و منطق می‌گویند اجرای این طرح نه خیر دنیا را دارد نه آخرت و تعدادی از خانواده‌ها و از همه مهمتر بچه‌ها را از شهرهای دور و نزدیک آواره عسلویه کند؟ آیا مشاوران به زنگنه به او گفته اند که اجرای این طرح منجر به افزایش ناهنجاری‌های مختلف یک قلم آن در معرض بیماری و تباهی قرار دادن کودکان، جوانان و مادران است، خواهد شد؟

همزمان با سکوت «سکینه الماسی» نماینده مردم عسلویه، نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی امروز با ارسال نامه ای به وزیر نفت نسبت به برخی از مخاطرات اجرای طرح اسکان خانواده نفتی‌ها در عسلویه هشدار دادند. چند روز قبل هم نامه‌ای مفصل و کاملی به دفتر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران مبنی بر هزینه‌ساز بودن طرح اسکان ارسال شد. آب پاکی هم چند روز قبل تر مدیران منطقه بر دستان مشاور اجتماعی وزیر نفت ریختند که اجرای طرح اسکان نه منفعت اقتصادی دارد و نه با روح حاکم بر انسانیت همخوانی دارد.

آقای «زنگنه» باور کنید آمارها همگی به موفق بودن وزیر نفت دولت یازدهم و دوازدهم شهادت می‌دهند اما سوال مهمتر اینجاست که آیا «شیخ‌الوزرا» می‌خواهد در آزمون انسانیت هم نمره قبولی بگیرد؟ بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,