اخبار  ›  ویژه  ›  استراتژیک‌ترین جابه جایی    

رفتن «امامی»، بازگشت «دادور»؛
۱۳۹۷/۰۷/۲۱ ۱۳:۵۱

استراتژیک‌ترین جابه جایی مدیریتی تاریخ صنعت نفت ایران/ تغییری که صنعت نفت را از فرش به عرش برد


استراتژیک‌ترین جابه جایی مدیریتی تاریخ صنعت نفت ایران/ تغییری که صنعت نفت را از فرش به عرش برد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، مهمترین ضعف صنعت نفت ایران نداشتن «استراتژی» است و با وجود تعریف و تصویب برنامه‌های مختلف اما به دلیل خلا تعریف یک استراتژی کلان این صنعت درگیر یک روزمرگی تمام عیار شده است، روزمرگی که با اعمال گاه و بیگاه تحریم‌های بین‌المللی در صنعت نفت تشدید می‌شود.

نبود و خلا یک استراتژی کلان باعث می‌شود که صنعت نفت با یک تصمیم هوشمندانه از عرش به فرش برسد و در طرف مقابل با یک اشتباه استراتژیک مدیریتی، صنعت نفت در سراشیبی سقوط ترمز پاره می‌کند که نمونه بارز این ادعا را می‌توان در فرآیند ساخت و بهره برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس جستجو کنید.

در طول پنج سال گذشته با توسعه فازهای پارس جنوبی بر اساس یک برنامه زمان‌بندی و اولویت بندی شده منطقی ظرفیت تولید گاز متان، اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی در این حوزه مشترک با افزایشی دو برابری همراه شد به عنوان مثال تولید گاز متان (پالایش شده) از 250 به 540 میلیون مترمکعب در روز و ظرفیت تولید میعانات گازی از حدود 400 هزار بشکه در روز از مرز 800 هزار بشکه در روز عبور کرد و به همین نسبت ظرفیت تولید اتان و گازمایع با افزایش روبرو شد.

توسعه پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید انواع محصولات گازی هر چند یک دستاورد و مزیت برای صنعت نفت کشور به شمار می‌رود اما زمانی که پای تحریم‌ها وسط می‌آید همین برگ برنده‌های طلایی به بزرگترین تهدید برای صنعت نفت و گاز ایران تبدیل خواهد شد و مهمترین دلیل تبدیل شدن مزیت‌ها به تهدیدها را می‌توان در نبود استراتژی توسعه و تکمیل زنجیره‌های ارزش در میان دست و پایین دستی صنعت نفت دنبال کرد.

قرار بود با ساخت پالایشگاه‌هایی همچون مجتمع پالایشی 480 هزار بشکه‌ای سیراف، پالایشگاه 120 هزار بشکه‌ای پارس و پالایشگاه 360 هزار بشکه‌ای ستاره خلیج فارس، پتروشیمی کیان و افزایش سهم میعانات گازی در پالایشگاه نفت لاوان و شیراز عملا صادرات میعانات گازی متوقف و ایران به‌جای صادرکننده میعانات گازی، تولیدکننده نفتا و سایر محصولات نفتی باشد، اتفاقی که با گذشت پنج سال از نوشتن طرح اولیه آن هیچگاه عملیاتی و اجرایی نشد.

در این بین هر چند از بین تمامی طرح‌های پالایش میعانات گازی صرفا پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مدار بهره‌برداری قرار گرفت اما هیچ کدام از طرح‌های دیگر حتی به مرحله ساخت هم نرسیده و در ساخت و بهره برداری فازهای دوم و سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اگر بگوئیم یک معجزه مدیریتی به وقوع پیوسته سخنی به گزاف و بیهوده نگفته‌ایم.

در نگاه اول جمع بندی عامیانه از بهره‌برداری فازهای یک و دو و تا آذرماه فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس این است که امروز با تولید روزانه 30 میلیون لیتر بنزین و حدود 10 تا 12 میلیون لیتر گازوئیل یورو 4 کشور از واردات بنزین بی‌نیاز شده اما مزیت و مهمترین برگ برنده بهره برداری از این پالایشگاه را باید افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت ملی نفت در فروش و صادرات میعانات گازی دنبال کنید.

اگر فازهای یک و دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس امروز به بهره‌برداری نرسیده بود یعنی سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری که برای بهره‌برداری فازهای 12، 15، 16، 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبی که در پنج سال گذشته انجام شده به بزرگترین تهدید برای صنعت نفت ایران تبدیل می شد اما با یک نگاه هوشمندانه زمستان امسال و درست همزمان با پیک تولید گاز متان روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی به بندرعباس می‌رود تا مجال و فرصتی برای کاهش ریسک تولید متان در عسلویه ایجاد شود.

در کنار رصد زنجیره تولید و مصرف میعانات گازی در پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس زمانی که متوجه می‌شویم که شرکت ملی نفتکش ایران با کلیدواژه نوسازی اقدام به اوراق 6 فروند کشتی نفتکش کرده و نفتکش سانچی را هم به دلیل وقوع حادثه‌ای تلخ از دست دادیم تا عملا ظرفیت ذخیره سازی میعانات گازی روی آب پارس جنوبی به حداقل کاهش یابد متوجه می‌شویم که بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به چه نعمتی برای ایران و صنعت نفت در آستانه بازگشت تحریم تبدیل شده است.

کره جنوبی بیش از 100 روز است که میعانات گازی از ایران نمی‌خرد و «ادنوک» امارات هم تهدید به توقف خرید این محصول ارزشمند گازی کرده و این درحالی است که شرکت گاز برای زمستان امسال روز تولید 540 میلیون مترمکعب گاز متان پارس جنوبی حساب کرده است. به راستی اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه اندازی نشده بود زمستان امسال یا باید دنبال کرسی و جمع آوری هیزم می‌رفتیم و یا روزانه هزاران بشکه میعانات گازی را می‌سوزاندیم و یا هزینه‌های چند صد میلیون دلاری برای ذخیره سازی آن روی آب می پرداختیم.

پالایشگاه خلیج فارس به فرشته نجاتی برای صنعت نفت ایران در روزهای سخت تحریم تبدیل شده که اصل و بنای آن را باید در استراتژیک ترین و البته خبرسازترین تغییر و تحولات مدیریتی تاریخ 100 ساله صنعت نفت ایران جستجو کنید، مهر ماه پارسال بود که موج خبری علیه مدیرعامل پالایش و پخش برای تغییر هیات مدیره و مدیرعامل پالایشگاه خلیج فارس راه افتاد و می‌گفتند که رفتن «امامی» مدیرعامل پیشین و بازگشت «دادور» مدیرعامل جدید غیرقانونی است.

این درحایل سات که «مرتضی امامی» مدیرعامل سابق پالایشگاه خلیج فارس هجده شهریور ماه پارسال در نشستی خبری با اشاره به تولید روزانه 7 میلیون لیتر بنزین در ستاره خلیج فارس از نیاز به یک میلیارد دلار منابع مالی برای تثبیت تولید فاز یک و بهره برداری فازهای دو و سه ستاره خلیج فارس گفته و تاکید کرده بود: در صورت تامین تمامی منابع مالی، فاز دوم دی 97 و فاز سوم تا بهار 98 در مدار بهره برداری قرار می‌گیرد.

در طول یک‌سال گذشته با وجود موافقت برای بازگشایی خط اعتباری 260 میلیون یورویی از صندوق توسعه ملی برای تکمیل ستاره خلیج فارس حتی یک سنت هم از منابع دولت و صندوق خرج این پالایشگاه نشد و صرفا با اجرای قرارداد OFF TAKE و فروش نفتا، منابع مالی ساخت خلیج فارش تامین شد و نکته جالب آن است که به جای یک میلیارد دلار صرفا با حدود 200 میلیون یورو کل سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا چند هفته آینده به طور کامل در مدار بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

در روزگاری که تشخیص خادم و خائن در صنعت نفت ایران به کاری غیر ممکن تبدیل شده نمی‌دانیم بهره برداری از بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در یکسال و آن هم بدون دست کردن در جیب دولت و صندوق توسعه ملی خدمت بوده و یا خیانت؟ اما به خوبی می‌دانیم هر زمان لوکوموتیو توسعه صنعت نفت ایران به حرکت درآمد عده‌ای خواسته یا ناخواسته آن را سنگ زده‌اند ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,