اخبار  ›  نفت  ›  رونمایی از نخستین کامیون    

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ ۱۸:۲۸

رونمایی از نخستین کامیون چاه‌پیمای کشور


مراسم رونمایی از نخستین کامیون چاه پیمایی و نمودارگیری بومی شده با حمایت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و یک شرکت دانش بنیان ایرانی صبح امروز انجام شد.

به گزارش انرژی نیوز، نخستین کامیون چاه پیمایی و نمودار گیری کانتینری بومی در سطح کشور همزمان با برگزاری بیست و سومین دوره نمایشگاه بین المللی نفت، گاز پالایش و پتروشیمی تهران رونمایی شد.

رامین حاتمی؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در این مراسم، ساخت این دستگاه را محصول اشتراک دانش و تجارب صنعت نفت با شرکت های دانش بنیان ایرانی در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی خواند.

وی با بیان اینکه تاکنون فقط یک شرکت آمریکایی دستگاهی با خصوصیات فنی مشابه این کامیون چاه پیمایی را ساخته است، گفت: بومی سازی این تجهیز کاربردی در داخل کشور میزان قابل توجهی صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

حاتمی درباره ویژگی های کامیون چاه پیمایی و نمودار گیری گفت: این دستگاه مجهز به سیستم راهبری یکپارچه و ارگونومیک است و قابلیت انجام عملیات چاه پیمایی و نمودارگیری با استفاد ه از یک دستگاه را دارد . همچنین مجهز به بدنه یکپارچه بدون درز، سیستم هوشمند راهبری مبتنی بر PLC، توانایی به انجام رساندن عملیات چاه پیمایی در صورت بروز مشکل فنی با استفاده از تجهیزات پشتیبان و استفاده حداکثری از تجهیزات ساخت ایران متناسب با استاندارد صنعت نفت است.

گفتنی است، دستگاه چاه‌پیمایی جهت انجام انواع عملیات درون‌چاهی به کار برده می‌شود. این کاربردها شامل استفاده در عملیات تکمیل چاه، نصب و خارج سازی تجهیزات قابل بازیافت در رشته تکمیلی و نیز استفاده در انواع عملیات چاه آزمایی و نمودارگیری را شامل می‌شود.

به طور کلی دستگاه ‌های چاه‌پیمایی از ۳ قسمت اصلی، شامل مجموعه تجهیزات تولید نیروی هیدرولیک، قرقره‌های سیم و کابل و نیز اتاق کنترل تشکیل می‌شوند.

دستگاهی که امروز به طور رسمی از آن رونمایی شد همزمان قابلیت انجام انواع عملیات چاه‌پیمایی و نیز نمودارگیری را دارا بوده و به سفارش شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و توسط شرکت فالیز پژوهش پارس برای اولین بار در کشور بومی سازی و آماده‌ بهره‌برداری شده است.

طراحی مفهومی و الگوریتم‌های کاربری آن توسط اداره خدمات فنی چاه های زاگرس جنوبی آماده و در اختیار شرکت سازنده قرار گرفته و شرکت فالیز پژوهش پارس با طراحی مهندسی و تامین قطعات مورد نیاز، این دستگاه را آماده بهره‌برداری کرده است.

این دستگاه مطابق با استانداردهای صنعت نفت و جهت کار در شرایط سخت عملیاتی طراحی و تجهیز شده است. هوشمند بودن، توان بالا و سهولت در راهبری آن از ویژگی‌های بارز این دستگاه است.

تاکنون فقط یک شرکت آمریکایی دستگاهی با خصوصیات فنی مشابه این دستگاه را ساخته است و با بومی سازی آن در داخل کشور میزان قابل توجهی صرفه‌جویی ارزی را در پی داشته است.

این پروژه نتیجه‌ی موفقی از اعتماد و ارتباط بین صنعت نفت و شرکت‌های دانش بنیان بوده است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,