اخبار  ›  نفت  ›  نشانه ای مبنی بر ترک قرارداد فاز    

پس از خروج امریکا از برجام؛
۱۳۹۷/۰۲/۱۹ ۱۸:۰۰

نشانه ای مبنی بر ترک قرارداد فاز 11 از سوی توتال وجود ندارد


نشانه ای مبنی بر ترک قرارداد فاز 11 از سوی توتال وجود ندارد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه شرکت توتال تا کنون ۹۰ میلیون دلار برای طراحی، برگزاری مناقصات و انجام مطالعات در فاز ۱۱ پارس جنوبی هزینه کرده است گفت: هیچ نشانه ای مبنی بر ترک قرارداد از سوی توتال به ما ارسال نشده است.


به گزارش انرژی نیوز، محمد مشکین فام در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در مورد تصمیم اخیر آمریکا برای خروج از برجام و آینده همکاری ایران برای توسعه فاز ۱۱ گفت: با این وجود، از ۶ ماه گذشته ما برنامه‌های B و C را برای خود در نظر گرفته ایم و تمهیدات لازم برای فاز ۱۱ در نظر گرفته شده است.
به گفته وی به هر دلیلی (چه تحریم و خروج توتال یا مشکلات دیگر) توتال نتواند در ایران حضور داشته باشد، ادامه پروژه به شرکت چینی سپرده می شود و در صورتی که چینی ها هم آماده رهبری کنسرسیوم را نداشته باشند، شرکت پتروپارس این وظیفه را بر عهده می گیرد.
مشکین فام در مورد توانایی شرکت های داخلی برای توسعه فاز ۱۱ گفت: طرح توسعه این فاز در ۲بخش تعریف شده است. بخش اول که حفاری چاه ها، ساخت سکو، تولید طبیعی و انتقال گاز به خشکی است را شرکت های ایرانی کاملا مسلط هستند و شرکت پتروپارس پیشتر این فعالیت را در فازهای ۱۲ و ۱۹ انجام داده است.
وی در مورد بخش دوم یا بحث سکوهای تقویت فشار گفت: بخش دوم ممکن است در اثر تحریم با مسائلی مواجه شود که اگر این شرایط تداوم داشته باشد و نتوانیم از توانایی شرکت های بین المللی استفاده بکنیم باید در برنامه های آتی تجدید نظراتی انجام دهیم.

به گزارش انرژی نیوز، این مقام مسئول شرایط تحریم و ترک قرارداد شرکت توتال در سال ۲۰۰۶ را با شرایط کنونی متفاوت خواند و گفت: در ان زمان توتال برای پارس ال ان جی فعالیت می کرد و باید لیسانس های بین المللی را دریافت می کرد اما اکنون مسئله ال ان جی نیست و تولید گاز برای شبکه سراسری است و شرایط متفاوتی است.

او با بیان اینکه شرکت توتال هیچ نشانه ای مرتبط با ترک قرارداد ارائه نکرده است گفت: توتال هم اکنون مسائل جزئی فنی را با ما مورد بحث قرار می دهد و تا کنون نیز ۹۰ میلیون دلار برای طراحی، برگزاری مناقصات و مطالعات هزینه کرده است.

مشکین فام در مورد کالاهای مورد نیاز توسعه ای نیز گفت: عمده تجهیزات مورد نیاز که باید وارد می شدند از قبل با اشراف به احتمال تحریم خریداری و وارد شده است و در تأسیسات نصب شده اند.

وی در مورد مشکلات پیمانکاران در شرکت نفت و گاز پارس نیز گفت: پیمانکاران این شرکت مسائل مالی داشتند که ما راهکارهایی را با سایر سازمان های کشور تهیه کرده ایم و هر آنچه پیمانکاران از قبل برای تأمین منابع نیاز داشته باشند به آنها پرداخت می شود و برای تسویه هم سازمان حسابرسی هزینه کرد شرکت ها را ارزیابی می کند و نهایتا بر اساس این گزارش تسویه حساب انجام می شود.

مشکین فام در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پمپ های شرکت "پمپ های صنعتی ایران" در داخل استفاده نمی شود گفت: بیشترین فروش این پمپ ها در حوزه پارس جنوبی بوده است و تنها موردی که ما در خرید این پمپ ها تأمین کردیم خرید پمپ های تراجنیک این شرکت بود که برای اولین بار قرار بود در شرکت ساخته شود.

وی افزود: البته در فازهای ۱۷ و ۱۸ به این شرکت فرصت دادیم تا با آزمون و خطا این نوع پمپ ها را تولید کند و وقت زیادی هم برای این پمپ ها صرف شده و حتی حدود یکسال میعانات در میدان باقی ماند که ضرر های مالی را متحمل شدیم. با این وجود خودمان به آنها کمک می کنیم تا مشکلات پمپ ها رفع شود و اگر بتواند مشکلات را به موقع رفع کند و تداوم تولید داشته باشد می توانیم برای فاز ۱۴ این پمپ ها را تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده که در شرایط تحریم سازندگان داخلی قدرت می گیرند، گفت: سازنده های داخلی خلاقیت هایی زیادی را نشان داده اند و همواره کاری می کنند که با تحریم ها منطبق شوند.

محمد مشکین فام با بیان اینکه با شرکت هندی مسائل را در ارتباط با میدان فرزاد حل و فصل کرده ایم گفت: در این زمینه به جمع بندی رسیده ایم و به زودی قرارداد منعقد می شود.

وی در مورد گاز تولیدی از میدان فرزاد نیز گفت: بخشی از این گاز به میادین نفتی به صورت خام تزریق می شود و بخشی در ظرفیت خالی پارس جنوبی تسویه شده و به شبکه سراسری ارسال می شود.

مشکین فام در ارتباط با تصمیم هند برای عدم خرید گاز فرزاد نیز گفت: شرکت هندی ابتدا تمایل به انتقال این گاز به هند داشت اما با ترس از شرایط آتی بازار از این تصمیم منصرف شد و ما گزینه جایگزین را برای این گاز در نظر گرفتیم.

این مقام مسئول در مورد تولید از لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفت: با توجه به اینکه شرکت مرسک با توتال ترکیب شده است، فعلا مذاکرات را با این شرکت متوقف کرده ایم تا تکلیف نهایی مشخص شود.

وی ادامه داد: برای این مسئله گزینه جایگزین هم داریم  و شرکت های دیگری برای توسعه لایه نفتی اعلام آمادگی کرده اند، اما این میدان به دلیل شرایط و مشکلات، تخصص بالا برای توسعه می طلبد و باید توانایی این شرکت ها ارزیابی شود.

مشکین فام در پاسخ به سوالی راجع به مسائل ایمنی اخیر پیش آمده در شرکت نفت و گاز پارس گفت: در پارس جنوبی پس از میلیون ها ساعت کار بدون حادثه تنها با یک حادثه این رکورد صفر می شود و ما در حال بررسی موضوع و یافتن راهکارهای جلوگیری از آن هستیم.

وی افزود: البته توجه ویژه ای هم به عملیات و نگهداشت در شرکت داریم و مشاوران خارجی در حوزه HSE به کار گرفته ایم و در حال آماده سازی مناقصاتی هستیم تا تعمیر و نگهداشت را به شرکت های بیرونی واگذار کنیم.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,