اخبار  ›  نفت  ›  افزایش ۱۰۰هزار بشکه‌ای تولید    

مدیرعامل شرکت متن خبر داد:
۱۳۹۷/۰۲/۱۸ ۱۸:۲۱

افزایش ۱۰۰هزار بشکه‌ای تولید نفت ۲میدان مشترک در سال ۹۷


افزایش ۱۰۰هزار بشکه‌ای تولید نفت ۲میدان مشترک در سال ۹۷

مدیرعامل شرکت متن از برنامه‌ریزی این شرکت برای افزایش حدود ۱۰۰هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت در ۲میدان آذر و آزادگان جنوبی در سال ۹۷خبر داد و گفت: سهم آذر از این میزان افزایش تولید بیش از ۳۰هزار بشکه و سهم آزادگان جنوبی حدود ۷۰هزار بشکه است.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از وزارت نفت، سیدنورالدین شهنازی‌زاده، امروز (سه‌شنبه، ۱۸اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این مطلب افزود: به این ترتیب در پایان سال ۹۷، تولید روزانه میدان آزادگان جنوبی به ۱۷۰هزار بشکه و تولید میدان آذر به ۶۵هزار بشکه می‌رسد.
 
 وی مجموع تولید نفت از میدان‌های غرب کارون شامل میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و یادآوران و همچنین میدان آذر در سال گذشته را بین ۳۳۵تا ۳۵۰هزار بشکه در روز اعلام کرد.
 
شهنازی‌زاده با بیان این که براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال ۹۷در مجموع تولید نفت از ۲میدان آزادگان جنوبی و آذر به حدود ۱۰۰هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت، افزود:‌ براین اساس تولید میدان آذر از ۳۰هزار بشکه به ۶۵هزار بشکه در روز و تولید میدان آزادگان جنوبی هم از ۱۰۰هزار بشکه فعلی به ۱۷۰هزار بشکه در روز تا پایان سال ۹۷خواهد رسید.
 
مدیرعامل شرکت متن ادامه داد: به این ترتیب در مجموع تولید تجمعی نفت از میدان‌های غرب کارون به اضافه میدان آذر تا پایان سال ۹۷به ۴۴۵هزار بشکه در روز خواهد رسید.
 

افزایش یک میلیون بشکه‌ای ظرفیت انتقال نفت غرب کارون
 
شهنازی‌زاده همچنین با اشاره به این که هم اکنون ظرفیت انتقال نفت از تلمبه‌خانه غرب کارون و امیدیه به مبادی صادراتی به ۵۵۰هزار بشکه در روز رسیده است، افزود: در حال حاضر ظرفیت بالقوه صادرات روزانه ۳۰۰هزار بشکه نفت سنگین و فوق سنگین و نفت پارسی و همچنین ۲۵۰هزار بشکه نفت خام سبک را داریم.
 
وی ادامه داد: در فازهای بعدی قرار است با توسعه تلمبه‌خانه غرب کارون و امیدیه و خطوط انتقال نفت ظرفیت ۳۰۰هزار بشکه‌ای انتقال نفت خام سنگین و فوق سنگین غرب کارون به یک میلیون بشکه درروز افزایش یابد و در مجموع ظرفیت انتقال نفت غرب کارون به یک میلیون و ۲۵۰هزار بشکه در روز برسد.
 
مدیرعامل شرکت متن همچنین با اشاره به اجرای برنامه‌های زیرساختی در این شرکت از جمله تامین برق مورد نیاز غرب کارون، تصریح کرد:‌ ساخت نیروگاه ۵۰۰مگاواتی غرب کارون که مقداری از برنامه عقب بود هم اکنون سرعت گرفته است و تا پایان تیرماه نخستین واحد گازی این نیروگاه وارد مدار می‌شود و واحد دوم گازی و واحد بخار این نیروگاه نیز تا پایان امسال وارد مدار خواهد شد.
 

امضای قرارداد میدان یاران
 
به گزارش انرژی نیوز، شهنازی‌زاده همچنین به اسامی شرکت‌های ارائه دهنده نتایج مطالعات میدان‌های غرب کارون اشاره کرد و گفت: قرارداد میدان یاران به زودی امضا خواهد شد.  
 
وی نفت درجای میدان میدان‌های نفتی غرب کارون را ۶۷میلیارد بشکه اعلام و بر ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه این میدان‌ها تاکید کرد و افزود: چنانچه ضریب برداشت از این میدان‌ها را ۶درصد در نظر بگیریم با نفت خام ۵۰دلاری، برداشت نفت از میدان‌های غرب کارون درآمدهای ارزی کشور را به بیش از ۲۰۰میلیارد دلار می‌رساند.
 
مدیرعامل شرکت متن با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با شرکت چینی برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران تصریح کرد: فاز اول توسعه این میدان در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت چینی ساینوپک توسعه یافت و هم اکنون مذاکرات فاز دوم با این شرکت در حال انجام است که قرار شده در قالب الحاقیه به فاز یک به صورت بیع متقابل توسعه فاز دوم نیز شروع شود.
 
وی افزود: با اضافه شدن این الحاقیه تولید یادآوران در فاز دوم به ۵۵۰هزار بشکه در روز به اضافه ازدیاد برداشت به روش‌هایEORوIORبه قرارداد اضافه می‌شود. در حال حاضر صورتجلسه این امر با شرکت ساینوپک امضا شده است و به زودی مذاکرات فنی نیز با این شرکت نهایی خواهد شد.
 
شهنازی‌زاده با اشاره به برنامه‌ریزی برای توسعه یکپارچه میدان آزادگان نیز ادامه داد: تا زمانی که قرارداد توسعه این میدان امضا شود افزایش تولید پلکانی از میدان آزادگان جنوبی در دستور کار قرار دارد و به محض امضای قرارداد یکپارچه میدان، هر دو میدان آزادگان جنوبی و شمالی تحویل پیمانکار خواهد شد.
 
وی با اشاره به توسعه میدان یاران نیز تصریح کرد: مذاکره با شرکت پرشیا برای توسعه یکپارچه این میدان در جریان است و به زودی قرارداد توسعه این میدان نیز امضا خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت متن با اشاره به برداشت نفت از میدان آذر نیز اظهار کرد: براساس برنامه تولید نفت از میدان آذر نیز به ۶۵هزار بشکه در روز خواهد رسید. قرار است فاز دوم این میدان براساس مدل جدید قراردادهای نفتی توسعه یابد و مذاکرات قراردادی با کنسرسیوم ایرانی و خارجی در جریان است.
 

توسعه میدان‌های غرب کارون در ۲فاز
 
وی با بیان این که براساس برنامه‌ریزی انجام شده میدان‌های غرب کارون در ۲فاز توسعه می‌یابند، گفت: در فاز نخست تولید نفت از این میدان‌ها به حدود ۵۰۰هزار بشکه در روز و در فاز دوم هم به یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه در روز خواهد رسید.
 بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,