اخبار  ›  پتروشیمی  ›  تولید ۲۵هزار بشکه‎ای نفت از    

با وارد مدار شدن ۱۲حلقه چاه جدید؛
۱۳۹۷/۰۲/۱۸ ۱۷:۱۸

تولید ۲۵هزار بشکه‎ای نفت از یاران جنوبی نیمه دوم امسال محقق می‎شود


تولید ۲۵هزار بشکه‎ای نفت از یاران جنوبی نیمه دوم امسال محقق می‎شود

مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت متن از وارد مدار شدن ۱۲حلقه چاه جدید در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: با این اقدام تولید نفت از این میدان مشترک به ۲۵هزار بشکه در روز می رسد.

به گزارش انرژی نیوز، همایون کاظمینی در حاشیه بیست‌‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران در مورد طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی، گفت: بر اساس مطالعات اولیه نفت درجا این میدان ۸۰۰میلیون بشکه برآورد و از سال ۹۱-۹۲توسعه آن آغاز شد.

به گفته کاظمینی به دلیل کمبود اطلاعات از لایه ها و سازندهای مخزنی میدان یاران جنوبی در ابتدای امر دو حلقه چاه توصیفی حفر شد و با تکمیل اطلاعات حفاری ۱۸حلقه چاه با هدف تولید ۲۵هزار بشکه نفت در روز در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس مطالعات اولیه تولید از لایه های فهلیان و سروک در دستور کار بود که با تکمیل اطلاعات سروک و گدوان تشخیص داده شد.

کاظمینی در مورد روند پیشرفت کنونی طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی، گفت: عملیات حفاری در این میدان، آذرماه سال گذشته به اتمام رسید و هم اکنون تولید زودهنگام ۱۰هزار بشکه ای از ۶حلقه چاه لایه سروک در مدار است.

وی افزود: با نصب تسهیلات سرچاهی در نیمه دوم سال جاری، ۱۲حلقه چاه دیگر حفاری شده نیز وارد مدار و تولید ۲۵هزار بشکه ای از این میدان محقق می شود.


قرارداد توسعه میدان یاران به زودی منعقد می شود

کاظمینی در مورد توسعه میدان یاران در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: قرارداد این میدان با شرکت نفت و گاز پرشیا و یک شرکت خارجی در حال نهایی سازی است و به زودی عملیات توسعه میدان یاران شمالی و جنوبی به صورت یکپارچه انجام می شود.

وی با بیان اینکه توسعه میدان یاران جنوبی از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در جریان است، گفت: شرکت های همکار ما در این طرح توسعه ای همگی ایرانی و در اوج فعالیت کاری، ۹۰۰نفر به طور مستقیم اشتغال داشته اند.  

کاظمینی به برخی اقدامات جانبی در این پروژه از جمله پاک‌‌سازی محدوده میدان مین، احداث جاده و سلرها، تجهیز منطقه به زیرساخت‌هایی مثل برق و مخابرات اشاره کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن این پروژه در محدوده هورالعظیم تمام ضوابط مورد نظر محیط زیست رعایت شده است. همچنین برای اولین بار با همکاری محیط زیست استان خوزستان و محیط زیست کل کشور محل دفن زباله مشخص و ساخته شد. در ضمن در دکل های حفاری نیز از بالاترین استاندارد مدیریت پسماند استفاده می شود.

وی اعلام کرد: هم اکنون تولید تجمعی نفت میدان یاران جنوبی از ۶حلقه چاه از مرز یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه در روز گذشته است که با وارد مدار شدن ۱۲حلقه چاه جدید، تولید از ۱۰هزار بشکه به ۲۵هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

کاظمینی که مسئولیت دفتر هماهنگی و پشتیبانی جنوب شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در خوزستان را نیز عهده دار است، گفت: این دفتر جدید با هدف ایجاد هماهنگی با مجموع ذینفعان پروژه های نفتی در نهادها و ادارات استان خوزستان از جمله استانداری، محیطزیست، منابع‌طبیعی و ... تشکیل شده است.

 براساس این گزارش، میدان نفتی یاران جنوبی در ۱۳۰کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ایران و عــراق (محدوه طلائیه) و در جنوب غرب کشور واقع شده است که هدف از اجرای طرح توسعه آن، تولید نفت خام به میزان ۲۵هزار بشکه در روز است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,