اخبار  ›  گاز  ›  تولید روزانه گاز پارس جنوبی 500    

با آغاز بهره‌برداری از اولین سکوی فاز 14؛
۱۳۹۷/۰۲/۱۵ ۱۱:۵۹

تولید روزانه گاز پارس جنوبی 500 میلیون فوت مکعب افزایش یافت/ ایران با تولید 565 میلیون مترمکعب گاز رسما از قطر سبقت گرفت


تولید روزانه گاز پارس جنوبی 500 میلیون فوت مکعب افزایش یافت/ ایران با تولید 565 میلیون مترمکعب گاز رسما از قطر سبقت گرفت

با بهره برداری از سکوی ١٤A، برداشت گاز ترش از نخستین سکوی طرح توسعه فاز ١٤ پارس جنوبی آغاز شد.

 

به گزارش انرژی نیوز به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی همزمان با آغاز برداشت اولیه گاز ترش سکوی ١٤A با اعلام این خبر گفت: بهره برداری از این سکو پیش از موعد اعلام شده و با تلاش شبانه روزی تیم کارفرما و پیمانکاران طرح صورت گرفته است.

 

مجری طرح توسعه فاز ١٤ پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز ترش سکوی ١٤A را ٥٠٠ میلیون فوت مکعب معادل ١٤،٢ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و افزود: این میزان گاز ترش از طریق یک خط لوله ٣٢ اینچ به بخش خشکی انتقال می یابد.

 

وی با اشاره به راه اندازی این خط لوله و همچنین خط انتقال مابین واحد دریافت گاز(U-100) فاز ١٤ و پالایشگاه نهم(فاز ١٢) گفت: در حال حاضر این خط لوله با تلاش کارفرما و شرکت های ایزوایکو، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (IDRO) به عنوان لیدر کنسرسیوم و پیمانکاران طرح در وضعیت عملیاتی و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

مجری طرح توسعه فاز ١٤ پارس جنوبی ، اولویت بهره برداری از بخش فراساحل طرح ها ، ادامه فعالیت های اجرایی موجود در ساخت ردیف و واحدهای پالایشگاه فاز ١٤ و استفاده از ظرفیت های فراورشی موجود در فاز ١٢ را دلیل انتقال گاز ترش سکوی فاز ١٤ اعلام کرد و افزود: توسعه بخش های باقیمانده در حوزه فراساحل فاز ١٤ پارس جنوبی مطابق برنامه درحال اجرا است، ضمن اینکه فعالیت های توسعه ای در بخش خشکی هم اکنون در مسیر مناسبی به پیش می رود.

 

به گزارش انرژی نیوز، طرح توسعه فاز ١٤ پارس جنوبی نخستین طرحی است که در آغاز سال جاری با بهره برداری از سکوی اصلی خود در بخش فراساحل به تولید گاز ترش  می رسد.

 

بر اساس اعلام این مجری قرار است سکوی ١٤C به عنوان سکوی اقماری این فاز تا پایان شهریور ماه امسال به مرحله نصب و راه اندازی رسیده و فاز نخست این طرح مشتمل بر تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش عملیاتی شود.


طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه 56 میلیون و 600 هزار مترمکعب گاز ترش و 75 هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست.


تولید سالانه بیش از یک میلیون گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.


بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,