اخبار  ›  پتروشیمی  ›  7 طرح جدید پتروشیمی آماده    

97؛ سال رویایی پتروشیمی ایران؛
۱۳۹۷/۰۲/۰۵ ۱۱:۵۱

7 طرح جدید پتروشیمی آماده بهره‌برداری می‌شوند/ ایران آماده سبقت از عربستان شد


7 طرح جدید پتروشیمی آماده بهره‌برداری می‌شوند/ ایران آماده سبقت از عربستان شد

هم اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود 63.7 میلیون تن بوده که با بهره برداری و آغاز تولید از هفت طرح جدید پیش بینی می‌شود امسال ظرفیت تولید پتروشیمی کشور به بیش از 76 میلیون تن برسد.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، سال گذشته با تولید بیش از 53 میلیون و 630 هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری، رکورد تولید در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران شکسته شد و پیش بینی می شود امسال هم با ثبت یک رکورد جدید تولید محصولات پتروشیمی کشور به حدود 60 تا 63 میلیون تن افزایش یابد.
 
همزمان با برنامه ریزی به منظور افزایش تولید محصولات پتروشیمی در سال 97، این احتمال وجود دارد که امسال به یکی از رویایی ترین سال های حیات صنعت پتروشیمی ایران تبدیل شود و احتمال آغاز تولید و بهره برداری از هفت طرح جدید در صنعت پتروشیمی ایران قوت گرفته است.
 
در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی (بدون در نظر گرفتن پتروشیمی تعطیل شده آلیانس فیلیپین) به حدود 63 میلیون و 735 هزار تن رسیده است که در صورت بهره‌برداری از هفت طرح پتروشیمی شامل متانول مرجان، فاز اول کیمیا صنایع دالاهو، فاز اول پتروشیمی بوشهر، فاز دوم پتروشیمی بوشهر، متانول سبلان، پتروشیمی کاوه و پتروشیمی لردگان در مجموع با حدود 12 میلیون و 358 هزار تن ظرفیت تولید، در مجموع ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران از مرز 76 میلیون تن عبور خواهد کرد.
 
هم اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در عربستان سعودی حدود 75 میلیون تن بوده که عملا با بهره برداری از طرح های جدید، ایران می تواند موقتا از این رقیب سنتی در صنعت پتروشیمی پیشی بگیرد.
 
در حال حاضر پتروشیمی مرجان با 97 درصد، کیمیا صنایع دالاهو با 85 درصد، فاز اول پتروشیمی بوشهر با 95 درصد، متانول سبلان با 72 درصد، پتروشیمی کاوه با 100 درصد، فاز دوم پتروشیمی ایلام با 91 درصد و پتروشیمی لردگان با 87 درصد بالاترین میزان پیشرفت اجرایی در بین طرح‌های در دست ساخت صنعت پتروشیمی کشور را دارند.
 
علاوه بر این هفت طرح باید از طرح شیرین‌سازی نفتا در پتروشیمی بوعلی سینا و پروژه جداسازی برش سبک پتروشیمی نوری هم به عنوان مهمترین طرح های جدید درون مجتمعی صنعت پتروشیمی نام برد که امسال در مدار بهره برداری قرار می‌گیرند.
 
باید به این نکته اشاره کرد که تا پایان فروردین ماه امسال در مجموع حدود 55 میلیون تن ظرفیت جدید تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در قالب 58 طرح در استان های محتلف کشور در دست ساخت است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,