اخبار  ›  ویژه  ›  تصمیمات «ترامپ» خطرناک‌تر است    

گزارش «انرژی نیوز» از روزگار سیاه صنعت نفت؛
۱۳۹۷/۰۲/۰۴ ۰۰:۰۶

تصمیمات «ترامپ» خطرناک‌تر است یا برنامه و بودجه؟/ دولت، وزارت نفت را خلع سلاح کرد


تصمیمات «ترامپ» خطرناک‌تر است یا برنامه و بودجه؟/ دولت، وزارت نفت را خلع سلاح کرد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، بودجه شرکت ملی نفت ایران حدود 70 درصد کم شد، درآمد شرکت ملی گاز ایران با حذف آبونمان حدود 1000 میلیارد تومان آب رفت و ردیف بودجه یک‌هزار و 500 میلیارد تومانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی (اجرای طرح‌های نوسازی و نگهداشت خطوط لوله) هم در سال 97 از ردیف اعتبارات حذف شده است.

این قلع و قمع گسترده اعتبارت صنعت نفت صرفا مختص شرکت‌های تابعه وزارت نفت نبوده و در روزهای پایانی سال گذشته مجلس با موافقت لایحه بودجه پیشنهادی سال 97 اقدام به تعیین سقف برای پاداش بازنشستگی کارکنان صنعت نفت کرد اقدامی که از آن به‌عنوان دست بردن دولت در جیب کارکنان صنعت نفت یاد می‌شود اما این پایان کار دولت تدبیر و امید نبود و دولتمردان با همراهی مجلس طرح مالیات‌های پلکانی حقوق‌ها را تصویب کردند و در کمال تعجب کارکنان متخصص صنعت نفت چه در مناطق عملیاتی و چه در ستادها از گزند اجرای این قانون در امان نماندند.

در روزهای پایانی سال گذشته انتصابات گسترده‌ای در سطح مدیران میانی صنعت نفت به وقوع پیوست، به‌عنوان نمونه فقط در سطح شرکت ملی گاز در مدت چند روز مدیران عامل چندین شرکت گاز استانی، پالایشگاه و ... تغییر کردند و دامنه این تغییرات در سطح مناطق پخش فرآورده‌های نفتی افتاد و حتی شرکت ملی نفت و مناطق نفت‌خیز جنوب سرایت کرد تا کارکنان و مدیرانی که دولت بیش از سه دهه بر روی آنها سرمایه گذاری کرده بود صرفا با یک تصمیم عجیب و درست در روزهایی که زمان به ثمر رسیدن سرمایه گذاری دولت بر روی این مدیران بود آنها به دلیل تعیین سقف پاداش بازنشستگی با صنعت نفت خداحافظی کنند.

این تغییر و تحولات گسترده از قلع و قمع بودجه شرکت‌های نفتی تا فریز و محدودسازی حقوق و دستمزد کارکنان و مدیران صنعت نفت وضعیت صنعت نفت را به مرحله‌ای از بحران رسانده که امروز «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت گاز در اظهاراتی شجاعانه و قابل تحسین می‌گوید: «با این بودجه و اعتبارات نمی‌توانیم انتظارات را برآورده کنیم و عملا انتظار اجرای پروژه‌های جدید در گاز نداشته باشید.»  و «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم از کاهش حدود 70 درصدی بودجه شرکت نفت اظهار تاسف و نگرانی کرده تا جایی که این کاهش بودجه را بدترین خاطره نفتی خود عنوان می‌کند.

همزمان با مرور تغییر و تحولات که موجی از نگرانی، ناراحتی و نارضایتی در بین خانواده صنعت نفت از مدیران ارشد گرفته تا کارشناسان و کارمندان عادی ایجاد کرده است بد نیست آقای رئیس‌جمهور نیم نگاهی به آخرین سفر استانی خود در روزهای پایانی پارسال داشته باشد و مرور کند که اگر مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس و پالایشگاه گاز هنگام نبود عملا دولت در افتتاح پروژه‌های عظیم و خبرساز صنعتی و عمرانی هیچ حرفی برای گفتن نداشت.

سال 96 درحالی با افتتاح مجتمع بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس توسط رئیس دولت تدبیر و امید به‌عنوان حسن ختامی شیرین به پایان رسید که در نخستین روزهای نوروز پارسال هم دولت با افتتاح پتروشیمی کردستان و سپس چهار طرح دیگر پتروشیمی و پنج فاز پارس جنوبی استارت زده بود و عملا 96 نفتی‌ترین سال روسای دولت جمهوری اسلامی ایران رقم خورد.

آقای رئیس جمهور که این روزها در قبال قلع و قمع بودجه صنعت نفت روزه سکوت گرفته‌‌اید هم بد نیست بدانید که قرار است تا چند روز آینده مسافر بندرعباس شوید تا با افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس جشن خودکفایی ایران از واردات بنزین برگزار کنید و حالا به لیست این افتتاحیه‌های بزرگ که آرزوی هر رئیس جمهوری بوده باید حجم گسترده‌ای از خدمات صنعت نفت در قالب مسئولیت‌های اجتماعی که شامل ساخت جاده، مدریه، بیمارستان، ورزشگاه، سد آب و ... را اضافه کنیم که بار مسئولیت دولت را در دور افتاده ترین مناطق کشور سبک می‌کند.

در روزهایی که «دونالد ترامپ» پا را در یک کفش کرده تا برجام را هوا کند، پرسشی که در ذهن نفتی‌ها بی‌پاسخ مانده این است که که خطر کدامیک بیشتر است؟ تصمیمات «ترامپ» یا «برنامه بودجه» ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,