اخبار  ›  پتروشیمی  ›  تولید «پلی‌اتیلن» ایران امسال    

انتشار آمارهای عجیب و غریب توسط «نیپنا»؛
۱۳۹۷/۰۱/۳۱ ۲۰:۴۷

تولید «پلی‌اتیلن» ایران امسال بدون ساخت مجتمع جدید 630 هزار تن افزایش می‌یابد/ «انرژی نیوز»: با این حساب و کتاب امسال اهداف چشم‌انداز محقق می‌شود


تولید «پلی‌اتیلن» ایران امسال بدون ساخت مجتمع جدید 630 هزار تن افزایش می‌یابد/ «انرژی نیوز»: با این حساب و کتاب امسال اهداف چشم‌انداز محقق می‌شود

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، شبکه اطلاع‌رسانی «نیپنا» با انتشار خبری، مدعی شده است: امسال همزمان با افزایش تولید اتان در پارس جنوبی و به تبع آن افزایش 650 هزار تنی تولید اتیلن، تولید انواع محصولات پلی‌اتیلن در صنایع پتروشیمی ایران بدون احداث مجتمع جدیدی و صرفا با تکمیل ظرفیت‌های خالی حدود 630 هزار تن افزایش می‌یابد.

در شرایط فعلی ظرفیت نصب شده تولید انواع پلی‌اتیلن شامل سبک، سنگین و سبک خطی در صنعت پتروشیمی حدود چهار میلیون و 500 هزار تن بوده که از این میزان تولید پلی‌اتیلن در دو پتروشیمی تبریز و شازند ارتباطی به افزایش تولید اتان در فازهای پارس جنوبی ندارد.

از سوی دیگر برای سال 97 هم احتمال هرگونه افزایش تولید پلی‌اتیلن در چهار مجتمع پلیمر آریا ساسول، لاله، مهر و پلیمر کرمانشاه هم نزدیک به صفر بوده زیرا سال 96 این چهار مجتمع به ترتیب با 104، 111، 109 و 101 درصد تولید کرده و عملا فراتر از ظرفیت اسمی در این چهار مجتمع انواع پلی‌اتیلن تولید شده است.

در واحدهای پلی‌اتیلنی مجتمع‌های پتروشیمی بندرامام، امیرکبیر، مارون و جم هم با توجه به ثبت نسبت تولید به ترتیب 83، 73، 94 و 91 درصد در صورتی که تمامی واحدهای پلی‌اتیلن این چهار مجتمع با ظرفیت 100 درصد کار کنند حدود 200 هزار تن احتمال افزایش تولید پلی‌اتیلن (این یک اتفاق رویایی است) وجود دارد.

با این وجود در چهار مجتمع تولید پلی‌اتیلن مسیر خط لوله اتیلن غرب هم شامل ایلام، لرستان، کردستان و مهاباد امکان بالاترین افزایش تولید پلی اتیلن وجود دارد.

سال گذشته نسبت تولید به ظرفیت نصب شده در پتروشیمی ایلام، لرستان، کردستان و مهاباد به ترتیب 51 درصد، 82 درصد، 73 درصد و 83 درصد بوده که در مجموع در خوش بینانه‌ترین حالت هم برای سال 97 احتمال افزایشی حدود 300 تا 320 هزار تنی در این چهار مجتمع امکان افزایش تولید پلی اتیلن وجود دارد.

از سوی دیگر باید به این نکته هم اشاره کرد که هرگونه افزایش احتمالی تولید در پتروشیمی ایلام بر خلاف مطالب منتشر شده در خبر نیپنا ارتباطی به افزایش تولید اتان پارس جنوبی ندارد و خوراک واحد پلی‌اتیلن پتروشیمی ایلام توسط پالایشگاه ایلام و سپس واحد اتان کراکر فاز دوم توسعه این مجتمع تامین خواهد شد.

در مجموع حتی با احتساب پتروشیمی ایلام، برای سال 97 در صورتی‌که رویایی ترین سال تولید صنعت پتروشیمی ایران باشد باید انتظار افزایشی معادل 500 تا 520 هزار تن افزایش تولید انواع پلی اتیلن داشت و انتشار افزایشی 630 هزار تنی آماری غیر واقعی و دور از دسترس است.

جا دارد کارشناسان روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی که بعضا بیش از یک دهه سابقه فعالیت ستادی داشته در انتشار اخبار و گزارش‌های سایت نیپنا دقت نظر بیشتری به خرج بدهند زیرا این رسانه محصول بیش از یک دهه تلاش بوده و نباید با انتشار اخبار و آمارهای غیر واقعی اعتبار آن را از بین ببرند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,