اخبار  ›  ویژه  ›  آقای «زنگنه» با چه ادبیاتی صحبت    

این یک نقد سیاسی نیست؛
۱۳۹۷/۰۱/۲۹ ۲۲:۱۲

آقای «زنگنه» با چه ادبیاتی صحبت کنیم تا باورمان کنید/ بازی «جون» بیار «حقوق» نبر کی تمام می‌شود؟


آقای «زنگنه» با چه ادبیاتی صحبت کنیم تا باورمان کنید/ بازی «جون» بیار «حقوق» نبر کی تمام می‌شود؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، نگاهی به عملکرد دولت پنج ساله «حسن روحانی» نشان می‌دهد که اگر صنعت نفت نبود، دولت تدبیر و امید آقای رئیس جمهور عملا هیچ حرفی برای گفتن در حوزه اقتصاد نداشته و نخواهد داشت، نیم نگاهی به کارنامه‌های وزارتخانه‌های مختلف اقتصادی دولت نشان می‌دهد بدون اغراق تمامی دولتی‌ها پای سفره نفت نشسه اند.
 
«بیژن زنگنه» وزیر نفت بارها در نشست‌های خبری و یا برنامه‌های تلویزیونی تاکید کرده که نسل من باید برای جوانان این کشور خیلی کار کند و در راستای این دیدگاه با سابقه ترین وزیر تاریخ نفت ایران در چند سال اخیر با وجود حضور «کفن پوشان» همیشه در صحنه و کارشکنی‌ ترامپ‌های داخلی و خارجی همواره سعی کرده، پرچم صنعت نفت بالا باشد که امضای قرارداد با توتال فرانسه در راستای انتقال دانش فنی یک نمونه از این تفکر مدیریتی است.
 
«انرژی نیوز» بارها و بارها از این واقعیت دفاع کرده که کارکنامه صنعت نفت در دوره وزارت «بیژن زنگنه» در دولت «حسن روحانی» کارنامه‌ای فراتر از قابل قبول بوده و تمامی شاخص‌ها و آمارها در تمامی حوزه‌ها (به استثنای صنعت پتروشیمی) از توسعه کمی و کیفی این صنعت استراتژیک حکایت دارد و چه بسا اگر «بیژن زنگنه» وزیر نفت یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بود و وزنه خودزنی‌های داخلی و تحریم خارجی را از پای باز می‌کرد هیچ کشوری در جهان در حوزه نفت و گاز به گرد پای او هم نمی‌رسید.
 
«بیژن زنگنه» به همان اندازه که وزیری موفق در صنعت نفت بوده اما وزیری منفور در بین کارکنان و همکاران صنعت نفت است تا آنجایی که شخص «شیخ الوزرا» نوروز امسال در یک برنامه تلویزیونی در اظهاراتی صادقانه تاکید کرد «تعدادی از کارکنان صنعت نفت از من تنفر دارند» و یا بهمن ماه پارسال در نشستی خبری از دریافت پیامک‌هایی از سوی کارکنان صنعت نفت خبر داد که حاوی پیام‌های نقد، ناله و نفرین بوده است.
 
آقای «وزیر نفت» یک استراتژی عجیب در سر دارد که من اول وزیر نفت ایران هستم پس هر چه صنعت نفت را آبادتر کنم دین خود را به مردم بیشتر ادا کرده‌ام و دنبال فعالیت‌های نمایشی و پوپولیستی هم نیستم اما در تعریف این استراتژی یک جمله از قلم افتاده است «دست بالای دست بسیار است».
 
وزیر نفت فراموش کرده که هر چه در صنعت نفت در طول فعالیت دولت‌های هفتم و هشتم کاشت در طول فعالیت دولت «محمود احمدی نژاد» نابود شد و باید بار دیگر وضعیت وزارت نفتی که مرداد ماه 1392 را تحویل گرفت را مرور کند و در راستای همین قانون نانوشته هم مطمئن باشد هر چه در صنعت نفت در دولت «روحانی» بکارد به فصل برداشت نخواهد رسید اما یک موضوع از ذهن نفت و نفتی‌ها پاک نمی‌شود که او وزیر کارکنان صنعت نفت نبوده و نیست.
 
اگر تا دیروز به وقوع حوادثی از جنس انفجار و آتش‌سوزی در صنعت نفت عادت کرده بودیم و دلایل آن را چشم بسته عدم اجرای ضوابط HSE، خطای انسانی، تحریم، فرسوده بودن تجهیزات و ... عنوان می‌کردیم حالا در طول یک هفته 7 تا 9 نفر از کارکنان صنعت نفت به دلیل واژگونی اتوبوس، سقوط بالگرد و یا پاره شدن «بسکت» جان می بازند و با استمرار این وضعیت احتمالا امسال تعداد جان باختگان صنعت نفت از حوادث جاده‌ای کشور هم بیشتر خواهد شد.
 
یکی از کارکنان اقماری صنعت نفت چند روز قبل پیامی برای انرژی نیوز فرستاد و در این پیام نوشته بود: «صبح قبل از شروع کار ابتدا فیلم کوتاه چند دقیقه‌ای فرزندان را با لذت می‌بینم، زیرا نمی دانم آیا امروز روز آخر من است.» کارکنان صنعت نفت دیگر به تحریم، فرسودگی تجهیزات، ضعف مدیریت و کلکسیونی از ریسک ‌ای عملیاتی عادت کرده‌اند و این شرایط را خواه یا ناخواه پذیرفته‌اند اما «تبعیض» واژه‌ای است که صنعت نفتی‌ها هیچگاه نمی‌خواهند زیر بار آن بروند. فشار «تحریم» هیچگاه نتوانست کمر کارکنان صنعت نفت ایران بشکند اما این روزها فشار «تبعیض» بر دوش همه نفتی‌ها سنگینی می‌کند.
 
چرا باید بالگردهای قدیمی که ارابه‌های مرگ نام گرفته‌اند مسئول جابه جایی کارکنان سکوهای نفت و گاز ایران باشند؟ چه کسی فرمان داده اتوبوس و مینی بوس فرسوده و از رده خارج باید کارکنان صنعت نفت را جابه جا کند؟ چه کسی به «حسن روحانی»، «محمدباقر نوبخت»، «اسحاق جهانگیری» این اعتماد به نفس را داده که بودجه‌های شرکت ملی نفت ایران را از نصف هم کمتر کنند؟ چه کسی گفته نباید نفتی‌های متخصص حقوق نجومی بگیرند؟ چه کسی گفته که باید رکوردهای تولید نفت و گاز در وزارت نفت شکسته شود و حقوق کارکنان مالیات 50 درصد افزایش یابد؟ چه کسی به وزیر جهاد و اقتصاد اجازه داده که با این کارنامه درخواست افزایش حقوق کارکنانشان را به دولت بدهند اما باید حقوق نفتی‌ها مشمول مالیات پلکانی شود و ماده 10 را فریز کنند؟ چه کسی گفته که دستورالعمل تعدیل مدرک باید 17 ماه متوقف بماند؟
 
آقای وزیر نفت برای یک بار هم شده با کارکنان صحبت کنید و به آنها بگوئید که چه کسانی در دولت تدبیر و امید با رانت‌خوار قلمداد کردن نفتی‌ها بازی «جون» بیار «حقوق» نبر راه انداختند ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,