اخبار  ›  نفت  ›  «عالی پور» رفتنی شد اما نه به این    

گزارش ویژه «انرژی نیوز»؛
۱۳۹۷/۰۱/۲۳ ۰۰:۲۹

«عالی پور» رفتنی شد اما نه به این زودی‌ها/ «سورپرایز» ویژه «زنگنه» برای بچه‌های جنوب/ انتصاب جدید فاصله «تهران-اهواز» را کوتاه‌تر می‌کند


«عالی پور» رفتنی شد اما نه به این زودی‌ها/ «سورپرایز» ویژه «زنگنه» برای بچه‌های جنوب/ انتصاب جدید فاصله «تهران-اهواز» را کوتاه‌تر می‌کند

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «او در امپراطوریی مدیریت کرد که هیچگاه نتوانست یک ژنرال باشد» در وزارت نفتی که قرار بود «ژنرال»ها در آن مدیریت کنند، «بیژن عالیپور» با وجود تمامی شایستگی‌هایش هیچ‌گاه نه تنها نتوانست نقش یک ژنرال تمام عیار را بازی کند که حتی اقدامات 3.5 سال گذشته وی هم در حد و اندازه امپراطوری بزرگی به نام مناطق نفت‌خیز جنوب نبود.

نگاهی به عملکرد «بیژن عالیپور» در طول سه سال گذشته نشان می‌دهد که مدیریت بیژن شماره دو صنعت نفت ایران فاجعه نبوده و خلق حوادث کوچک و بزرگی که گاه و بیگاه دامن تاسیسات و کارکنان مناطق نفت‌خیز جنوب را هم گرفته بیش از آنکه ریشه در سو و فقر مدیریتی داشته باشد محصول تاسیساتی قدیمی و با عمری چند ده ساله بودند.

کارنامه مدیرعامل پا به سن گذاشته مناطق نفت‌خیز جنوب در طول همین مدت خالی از نمرات خوب نبوده، برون سپاری بهره‌برداری و راهبری تاسیسات بهره‌برداری و فرآورش نفت، امضای اولین قرارداد فروش گاز مشعل به بخش خصوصی، کاهش حجم فلرینگ، راه‌اندازی هشت مجتمع نمک‌زدایی نفت و ... را باید گوشه‌ای از عملکرد «عالیپور» دانست اما با وجود همه این اقدامات او هیچگاه از وزیر نفت نمره قبولی نگرفته است.

در طول یک‌سال گذشته حاشیه سازی‌های متعددی برای «عالیپور» در رسانه‌ها ایجاد کردند، چه از ماجرایی که با آب و تاب فراوان سعی می‌کردند از آن با کلید واژه «شکیب» به‌عنوان یک پرونده فساد و زمین‌خواری یاد کنند و چه از انتصاباتی که از آنها به‌عنوان انتصاب اصولگرایان افراطی در دولت تدبیر و امید یاد شد هم هیچگاه زیر پای «بیژن عالیپور» را در شرکت ملی نفت و وزارت نفت «بیژن زنگنه» را خالی نکرد.

با مرور تمامی این تحولات اما به نظر می‌رسد که کاسه صبر وزیر نفت از مدیرعامل بزرگترین شرکت بهره بردار صنعت نفت ایران حسابی لبریز شده که ریشه پایان این دوره شکیبائی را باید در عدم امضای قراردادهای جدید توسعه میادین مناطق نفت‌خیز جنوب جستجو کرد جایی که حتی صدای انتقاد معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت را هم  درآورده است.

سال 96 با وجود تمامی سایه و روشن‌هایی که برای قراردادهای IPC ایجاد کردند اما اولین قرارداد توسعه‌ای در مناطق مرکزی ایران که مدل بسیار کوچکی از مناطق نفت‌خیز جنوب بود با روسها امضا شد اما سهم مناطق نفت‌خیز جنوب از امضای قراردادهای جدید تقریبا به یک واژه ختم می‌شود، «هیچ».

بر اساس برنامه‌ای که ژنرال‌های مناطق نفت‌خیز جنوب نوشته بودند قرار بود پارسال چهار قرارداد امضا شود، چهار قرارداد به امضای یک قرارداد در اسفند تقلیل یافت و در نهایت حتی یک قرارداد هم امضا نشد تا تکلیف توسعه و اجرای طرح‌های جدید افزایش ضریب بازیافت در چهار میدان رگ سفید، پارسی، شادگان و کرنج فعلا بلاتکلیف بماند.

در روزهایی که به نظر می‌رسد که عمر برجام به شمارش افتاده است، کاسه صبر وزیر نفت از این همه فرصت سوزی لبریز شده و برای موفق‌ترین وزیر تاریخ صنعت نفت ایران سهم «هیچ» مناطق نفت‌خیز جنوب از برجام قابل قبول نیست و ردپای این «هیچ» بزرگ نه تنها در امضای قرارداد توسعه میادین که حتی در نوسازی تجهیزات فرسوده صنعت نفت جنوب هم به چشم می‌خورد.

دوره مدیریت «بیژن عالیپور» در صنعت نفت تمام شده و پیرمرد دوست داشتنی قطب تولید طلای سیاه حالا آخرین بهار خود در لباس مدیرعامل بزرگترین شرکت بهره‌بردار نفت ایران را تجربه می‌کند، البته «بیژن زنگنه» با تغییر مدیرعامل «عالیپور» یک «سورپرایز» ویژه برای بچه‌های جنوب دارد، انتصابی که همه را راضی خواهد کرد و از همه مهمتر فاصله «تهران-اهواز» را کوتاه‌تر می‌کند ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,