اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  جمعیت ۳۷ هزار نفره در انتظار    

خان اول برای رستگاری بزرگ نفتی؛
۱۳۹۷/۰۱/۱۸ ۱۵:۲۳

جمعیت ۳۷ هزار نفره در انتظار «الوعده وفای شیخ‌الوزرا»/ آیا طلسم ساماندهی حقوق مدت موقت‌ها شکسته می‌شود؟


جمعیت ۳۷ هزار نفره در انتظار «الوعده وفای شیخ‌الوزرا»/ آیا طلسم ساماندهی حقوق مدت موقت‌ها شکسته می‌شود؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «تعدادی از کارکنان صنعت نفت از من متنفر هستند» این بخشی از گفتگوی بدون حاشیه «بیژن زنگنه» وزیر نفت در برنامه تلویزیونی «کاردان‌ها» در ایام نوروز بود، جمله‌ای صادقانه اما تاسف برانگیز از وزیر نفتی که مهمترین ویژگی اخلاقی او پرهیز از دروغ‌گوئی است.

در تشریح ریشه‌های تنفری که وزیر نفت از آن در یک برنامه تلویزیونی سخن به میان آورده است، مسائل مختلفی عرض‌اندام می کند از ترس برای بازگشت به دوره نمایش‌های پوپولیستی و احمدی‌نژادی تا نزدیکانی که اطلاعات صحیح و موثقی در اختیار وزیر نفت در حوزه منابع انسانی قرار نمی‌دهند و کار به آنجا ختم می‌شود که فعالیت‌های روزمره کارکنان صنعت نفت همچون ابلاغ یک دستورالعمل ساده به نام تعدیل مدرک هم مشمول گذشت بیش از 16 ماه زمان می‌شود.

در شرایط فعلی مهمترین معبر آواربرداری از مشکلات ریز و درشت کارکنان صنعت نفت را در سه موضوع اساسی می‌توان جستجو کرد، ابتدا وضعیت نا به سامان متولیان منابع انسانی بوده که بر خلاف تمامی معاونت‌ها و مدیریت‌ها که تصمیمات در یک مجموعه اتخاذ می‌شود اما در حوزه منابع انسانی برای اخذ یک مصوبه ساده باید هفت خان رستم را پشت سر گذاشت و در نهایت تمامی مصوبات که در قالب مدیریت‌های جزیره‌ای تدوین شده، پشت در شورای اداری و استخدامی صنعت نفت به مرز انباشتگی می‌رسد.

به‌عنوان نمونه مشکل از سرگیری شارژ نفت کارت کارکنان شرکت ملی حفاری به دلیل آنکه نیازی به اخذ مصوبه از شورای اداری و استخدامی نداشت در مدت زمان چند ماه با انجام گفتگوهایی بین مدیریت مالی، معاونت غیر صنعتی شرکت نفت و شرکت ملی حفاری در آستانه نوروز به نتیجه رسید اما ببنید دستورالعمل تعدیل مدرک چند ماه بوده که بین سازمان اداری و استخدامی و وزارت نفت پاسکاری می‌شود و تا به امروز هنوز به مرحله ابلاغ نرسیده است.

مشکل و چالش دیگر انباشتگی مسائل منابع انسانی در صنعت نفت به رفتارها و اقدامات مدیران منابع انسانی شرکت‌های اصلی و فرعی تابعه وزارت نفت باز می‌گردد جایی که اکثر قریب به اتفاق مدیران با ارسال این سیگنال که وزیر نفت اعتقادی به منابع انسانی ندارد عملا پیگیری و حل مشکلات پیش پا افتاده کارکنان که حتی نیازی به اخذ مصوبه از هیات مدیره شرکت‌ها را هم ندارد را به حال خود رها کرده اند و در نهایت تمامی این کم کاری‌ها به پای وزیر نفت نوشته می‌شود.

سومین موضوع تاثیرگذار در این حوزه به سیاست‌های انقباضی شخص وزیر نفت به منابع انسانی باز می‌گردد که عامل اصلی شکل گیری این رفتار انقباطی عرض اندام چهره‌هایی بوده که پیشتر در تشریح نقش آن به کلیدواژه‌ای به نام «خاله خرسه‌ها» رسیده‌ایم که این چهره‌های وفادار به زنگنه بنا به دلایلی نامشخص زمینه این انباشتگی را در حوزه منابع انسانی فراهم کردند.

به‌عنوان نمونه در حوزه بازنشستگان صنعت نفت همان طوری که بارها در قالب انتشار گزارشی به آن اشاره کرده ایم با تلاش رئیس هیات رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، وضعیت پرداخت و سامان دهی مستمری ها و ارائه انواع خدمات مالی، رفاهی، ورزشی و ... به نقطه فراتر از ایده آل رسیده اما او به‌عنوان رئیس شورای اداری و استخدامی صنعت نفت تاکنون نتوانسته انتظارات کارکنان را برآورده کند و نتیجه این رفتار دوگانه به جایی می‌رسد که وزیر نفت در یک برنامه تلویزیونی از تنفر تعدادی از کارکنان نسبت به خود خبر می‌دهد.

همزمان با مرور این تحولات، وزیر نفت زمستان پارسال در یک برنامه دیگر تلویزیونی از ساماندهی و ترمیم حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت تا اردیبهشت ماه امسال خبر داده و چشم هزاران نفر از کارکنان متخصص مدت موقت صنعت نفت چه در ستادها و چه در مناطق عملیاتی به وزیر نفت و شورای اداری و استخدامی صنعت نفت دوخته شده تا بعد از سال ها طلسم حقوق‌های پائین در بین کارکنان قراردادی شکسته شود.

امیدواریم در طول چند روز آینده با نهایی شدن برخی از مسائل ریز و درشت موضوع ساماندهی حقوق کارکنان مدت موقت صنعت نفت به سرانجام برسد و باز شدن این قفل مسیر را برای اجرای سایر درخواست‌های صنفی کارکنان رسمی، پیمانی و ارکان ثالث را هم در سال 97 هموار کند سالی که با ابلاغ چند دستورالعمل می‌تواند به سال رستگاری «شیخ‌الوزرا» در بین کارکنان نفتی تبدیل شود.



بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,