اخبار  ›  ویژه  ›  مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت    

گلایه مدیران عامل شرکت‌های نفتی از «کاردر»؛
۱۳۹۷/۰۱/۱۶ ۱۶:۲۹

مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت تعطیل شد؟/ ماموریت «مولایی» در نفت چیست؛ منابع انسانی یا لابی؟


مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت تعطیل شد؟/ ماموریت «مولایی» در نفت چیست؛ منابع انسانی یا لابی؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «توسعه نامتوازن» بزرگترین چالش صنعت نفت ایران است، پروژه‌هایی که به دلیل آماده نبودن بالادست، میان دست و یا پائین دست آنها به‌جای آنکه در طول یک دوره مشخص 5 تا 7 ساله نرخ بازگشت سرمایه داشته باشند بعضا با گذشت بیش از یک دهه هنوز سرمایه اولیه احداث آنها بازگشت داده نشده است.

با این وجود، در طول چند سال گذشته اجریا پروژه‌های مختلف صنعت نفت صرفا در راستای تکمیل زنجیره ارزش بوده و کمتر شاهد هستیم کلنگ ساخت پروژه‌ای به زمین بخورد که وضعیت بالادستی یا پائین دستی آن بلاتکلیف مانده باشد اجرای همین سیاست کلان را می‌توان در توسعه فازهای پارس جنوبی و سپس تکمیل زنجیره ارزش افزوده گاز با توسعه صنایع پتروشیمی، افزایش سهم گاز در سبد سوخت صنایع و نیروگاه‌ها و کاهش مصرف سوخت مایع و ثبت رکوردهای ذخیره سازی و تزریق گاز و ... به عنوان نمونه معرفی کرد.

به عبارت دیگر با بازگشت دوباره «بیژن زنگنه» به وزارت نفت توسعه متوازن و در راستای تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت از سر گرفته شد که خلق و ثبت شاخص‌ها و رکوردهای متعدد در حوزه های مختلف بالادست تا پادین دست صنعت نفت و گاز کشور محصول همین تفکر مدیریتی است.

با مرور این تحولات در حوزه ساخت و توسعه صنعت نفت اما پارادوکس این تفکر مدیریتی موفق در حوزه منابع انسانی و کارکنان صنعت نفت دست کم در طول پنج سال گذشته کمتر به چشم خورده و نتیجه آن اذعان وزیر نفت به انباشته شدن مسائل مرتبط با کارکنان رسمی و غیر رسمی صنعت نفت است.

از سوی دیگر برخی از مسئولان وزارت نفت از جمله وزیر نفت یکی از دلایل این انباشتگی در حوزه منابع انسانی را وجود نیروی مازاد در صنعت نفت عنوان کرده و در توجیه این استدلال، می‌گویند: صنعت نفتی که با 80 تا 100 هزار نفر قابل اداره شدن بوده هم اکنون بالغ بر 200 هزار نفر جمعیت کارکانش بوده و با این جمعیت حقوق بگیر خلق بهره‌وری در حوزه منابع انسانی و جلب رضایت‌مندی همکاران امکان پذیر نیست.

در این بین زمانی که به مناطق عملیاتی صنعت نفت سفر می کنید مدیران از کمبود شدید نیروی متخصص به‌عنوان یک پاشنه آشیل یاد می‌کنند و در این راستا حتی در برخی از واحدهای عملیاتی طرح برون سپاری فعالیت‌ها با چندین برابر قیمت در دستور کار قرار گرفته است.

همزمان با مرور این تغییر و تحولات، حضور مدیران منابع انسانی متخصص و مسئولیت پذیر در صنعت نفت می تواند برای حل بسیاری از کم و کاستی‌ها عرض اندام کند، مدیرانی که مسئولیت اصلی آنها تفکیک نیروی متخصص عملیاتی و ستادی از کارکنانی بوده که هر چند در صنعت نفت فعالیت می‌کنند اما به دلیل نداشتن تخصص شغلی، رشته تحصیلی غیر مرتبط و از همه مهمترین فرآیند سوال برانگیز جذب و ورود آنها به نفت که صرفا با توصیه و سفارش بوده عملا هم جمعیت کارکنان صنعت نفت را بالا بردند و هم سنگینی حضور آنها روز به روز بر دوش کارکنان متخصص صنعت نفت در ستادها و مناطق عملیاتی سنگین تر می‌شود.

حالا پرسش اینجاست که مدیران منابع انسانی شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای شناسایی کارکنان متخصص ستادی و عملیاتی و از همه مهمتر تلاش برای حفظ و صیانت از این دسته از کارکنان ارزشمند چه کرده اند؟ طرح این سوال خواه یا ناخواه پای مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران که بیشترین نیروی متخصص در صنعت نفت را در اختیار دارد را وسط می‌آورد و آقای دکتر «ناصر مولایی» مدیر منابع انسانی شرکت نفت باید پاسخگوی این پرسش باشد که تاکنون برای حفظ و نگهداشت نیروهای متخصص صنعت نفت چه طرح و برنامه ای ارائه کرده است؟

کارکنان صنعت نفت اعتقاد دارند که سیاست‌های وزیر نفت در قبال نیروی انسانی انقباضی است، موضوعی که شواهد و قرائن موجود تاییدکننده این موضوع بوده اما کارکنان سوال نمی‌کنند که مدیران منابع انسانی شرکت‌های تابعه وزارت نفت در طول پنج سال گذشته چند طرح منطقی و هوشمندانه برای جلب رضایت کارکنان متخصص صنعت نفت ارائه کرده اند که وزیر نفت با اجرای آن مخالفت کرده باشد؟

به دلیل تعلل و ناکارآمدی مدیران منابع انسانی صنعت نفت در نهایت وزیر نفت باید پاسخگوی حدود 200 هزار نیروی انسانی متخصص و غیر متخصص صنعت نفتی باشد که چنانچه مدیران منابع انسانی شرکت‌های مختلف نفتی از جمله شرکت ملی نفت ایران کمی تحرک، خلاقیت و کارآمدی را چاشنی فعالیت‌های خود می کردند شاید این روزها حجم انباشتگی در حوزه منابع انسانی به مرز انفجار نمی رسید.

از سوی دیگر در طول ایام نوروز تماس «انرژی نیوز» با مدیران عامل و مدیران منابع انسانی شرکت‌های بهره بردار تابعه شرکت ملی نفت ایران حاکی از نقدهای جدی نسبت به عملکرد مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران بوده و سوالاتی و ابهامات جدی درباره عملکرد مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران مطرح است.

دلایل ارتباط گسترده «ناصر مولایی» مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران با مدیران دفتر وزارتی وزارت نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چیست؟ آیا این ارتباطات صرفا به منظور تسهیل و تسریع در رفع مشکلات کارکنان صنعت نفت بوده که اگر بوده این مدیریت با ارائه گزارش عملکردی که محصول این ارتباطات بوده توضیحات شفافی ارائه کند.

در اکثر مناطق عملیاتی صنعت نفت مشکلات زنجیره‌ای و تکراری همچون کیفیت پائین غذا، وجود بوروکراسی‌های اداری برای استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات موجود رفاهی، تفریحی، ورزشی، اعمال سیاست‌های سلیقه ای در اجرای بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های حوزه کارکنان و ... وجود دارد که این مسائل به تفکیک منطقه قابل انتشار بوده و مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت باید درباره برنامه‌هایی که تاکنون برای حل این مشکلات پیشنهاد و اجرایی کرده گزارش عملکرد مستندی ارائه کند.

در گزارش‌های قبلی هم بارها اعلام کردیم که بخش عمده ای از مشکلات موجود کارکنان صنعت نفت به دلیل کم کاری مدیران منابع انسانی و مدیران عامل شرکت‌ها بوده و آقایانی که برای رسیدن به کرسی‌های مدیریتی با دفتر وزارتی وزارت نفت یا مدیرعامل شرکت ملی نفت و حتی اخیرا معاونت پارلمانی ریاست جمهوری به صورت شبانه روزی در حال لابی بوده قطعا وقتی برای حل و فصل مشکلات کارکنان صنعت نفت ندارند و در نهایت به دلیل این کم کاری وزیر نفت باید تاوان همه کارهای کرده و نکرده در این حوزه را پس بدهد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,