اخبار  ›  ویژه  ›  پالایشگاه‌ساز ترین مرد ایران تا    

5 مدیر موفق صنعت نفت در سال 96 انتخاب شدند؛
۱۳۹۷/۰۱/۱۱ ۱۶:۴۸

پالایشگاه‌ساز ترین مرد ایران تا پیش‌گوی بزرگ صنعت نفت/ ملک عذاب ترکمن‌ها تا معمار صنعت پتروشیمی/ پمپ‌بنزین سازی که آقای نفت ایران شد


پالایشگاه‌ساز ترین مرد ایران تا پیش‌گوی بزرگ صنعت نفت/ ملک عذاب ترکمن‌ها تا معمار صنعت پتروشیمی/ پمپ‌بنزین سازی که آقای نفت ایران شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، 96 سالی با دو نیمه متفاوت برای صنعت نفت ایران بود از یک سو باید 96 را به سال ثبت رکوردهای جدید و خلق شاخص‌های نوین توسعه صنعت نفت کشور نامید جایی‌که برای نخستین بار تولید گاز ایران با قطر در پارس جنوبی برابر شد، رکوردهای گازرسانی، تزریق، ذخیره‌سازی گاز، تولید نفت، میعانات گازی، گاز متان، بنزین، پهلوگیری نفتکش‌ها و انواع محصولات گازی شکسته شد و طرح‌هایی که یکی پس از دیگری همچون فاز اول پالایشگاه خلیج فارس، پنج فاز پارس جنوبی، طرح‌های مختلف افزایش تولید نفت در غرب کارون و ... به بهره‌برداری رسید.

 

البته در کنار این نیمه کاملا درخشان باید از وضعیت فعلی کارکنان عملیاتی و متخصص صنعت نفت هم به عنوان پاشنه آشیل این لوکوموتیو توسعه صنعتی و اقتصادی کشور نام برد مسائل و مشکلاتی که در قالب گزارش ویژه‌ای تا ساعاتی دیگر به آن به صورت تخصصی می‌پردازیم.

 

صنعت نفت در سال 96 موفقیت‌های دیگری هم در مسیر روند رو به توسعه خود در فضای پسابرجام تجربه کرد، توقف سقوط آزاد کاهش تولید نفت در حوزه فلات قاره، کاهش و مدیریت واردات بنزین با وجود افزایش مصارف داخلی، کاهش سهم سوخت‌های مایع در سبد انرژی نیروگاه‌ها، کاهش سوختن نفت و گاز مشعل‌ها و گودال سوخت چاه‌ها و ... را هم می‌‌توان از دیگر دستاوردهایی نام برد که هر چند منجر به ثبت رکورد نشد اما از مجموعه این اقدامات باید به‌عنوان گام‌های رو به جلوی صنعت نفت کشور یاد کرد.

 

در این بین در سال 96 عملکرد حدود 10 مدیر صنعت نفت از بین نزدیک به 300 مدیرعامل، معاونان وزیر، مدیران کل، مجریان پروژه‌ها و روسای واحدها درخور ستایش و تقدیر بوده که از بین این مدیران دو مدیر موفق در سطح شرکت ملی نفت ایران و سه مدیر موفق در سطح شرکت‌های ملی گاز، پالایش و پخش و صنعت پتروشیمی معرفی و دلایل معرفی آنها به‌عنوان مدیران موفق صنعت نفت در سال 96 تشریح شده است:

 

پیش‌گوی بزرگ صنعت نفت

 

«بیژن زنگنه وزیر نفت بارها تاکید کرده که من پیشگو نیستم» اما یکی از شاخص‌های مدیران موفق در صنایع نفت و گاز جهان پیشگوئی و آینده نگری است، «غلامرضا منوچهری» زمانی‌که مدیرعامل پتروپارس بود آینده‌نگری کرد و با سفارش و خرید توربوکمپرسورهای طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی درحالی که هنوز فشار تحریم‌ها مضاعف نشده بود زمینه توسعه بدون دغدغه بزرگترین فاز گازی پارس جنوبی را در زمان تحریم فراهم کرد.
 

«سید پیروز موسوی» با خلق تفکری مشابه در طول دوره پسابرجام موفق شد که با ثبت رکورد پهلوگیری نزدیک به 2500 کشتی نفتکش در دو پایانه نفتی خارگ و میعانات گازی عسلویه زمینه افزایش صادرات نفت و میعانات گازی ایران فراهم کند.

 

اگر ورود 2500 کشتی نفتکش معجزه برجام باشد اما اعجاز بزرگ « سیدپیروز موسوی» به دوران تحریم باز می‌گردد که با یک پیشگوئی خارق‌العاده پایانه‌های خارگ و عسلویه را با نوسازی اسکله‌ها، پهلوگاه‌ها، گوی شناور و ... کاملا آماده و مهیا دوران پسابرجام کرد.

 

در طول سه سال گذشته با ثبت جهشی در ورود کشتی‌های نفتکش به پایانه‌های نفت و میعانات گازی ایران حتی یک حادثه هم به وقوع نپیوست و درحالی فازهای جدید پارس جنوبی یکی پس از دیگری در مدار بهره برداری قرار گرفت و ظرفیت تولید و صادرات میعانات گازی ایران افزایش یافت اما شرکت ملی نفت حتی به یک کشتی نفتکش به دلیل نا آماده بودن اسکله‌ها و پایانه‌های نفت و گاز ایران هزینه دموراژ پرداخت نکرد.

 

ملک عذاب ترکمن‌ها

به گزارش انرژی نیوز، زمستان امسال حتی در روزهایی که تهران هم شاهد یکی از سنگین ترین بارش‌های برف چند سال گذشته بود اما نه تنها گاز شهری قطع و یا با افت فشار روبرو نشد که در همین روزها رکورد گازرسانی به صنایع، نیروگاه‌ها و پتروشیمی هم شکسته شد.

 

تحلیلگران یکی از دلایل این موفقیت را افزایش تولید گاز در پارس جنوبی عنوان می‌کنند اما در کنار این افزایش تولید، بالا رفتن ظرفیت انتقال گاز، تغییر آرایش شبکه‌ها و اعمال مدیریت موفق در دیسپچینگ تهدیدی به به نام «حبس گاز در جنوب» را به فرصتی برای خودکفایی در صنعت گاز تبدیل کرد.

 

«حسن منتظر تربتی» معمار دیسچینگ شرکت ملی گاز، مدیر سایه صنعت گازی بود که در سه جبهه ساخت خطوط لوله، ذخیره‌سازی، انتقال و دیسپپینگ به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اعمال مدیرت کرد و اوج و شاهکار طلایی این مدیر صنعت گاز را می‌توان در ساخت و تکمیل ضربتی خط لوله انتقال گاز دامغان-نکا جستجو کرد، خط لوله‌ای که کامل کننده پازل شبکه پایدار گاز در شمال شرق ایران بود.

 

تربتی بدون کوچکترین ابهامی موفق‌ترین مدیر صنعت گاز ایران در سال 96 بود مدیری که به مدد پیش بینی و آینده‌نگری و ساخت خط لوله گاز نکا- دامغان زمینه ساز خودکفایی از واردات گاز ترکمنستان شد.

 

پالایشگاه‌ساز ترین مرد ایران

معمار توسعه صنعت پالایش نفت ایران چه در دوران تحریم و چه در فضای پسابرجام «رشیدسیدیان» مدیر شاخص شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است، او در دوره تحریم عصای دست «علیرضا ضیغمی» مدیرعامل وقت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بود تا فاز دوم توسعه پالایشگاه نفت شازند در تاریک‌ترین روزهای تحریم صنعت نفت ایران به بهره‌برداری برسد.

 

سیدیان در ماموریت جدید خود در پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم موفق عمل کرد و فاز اول بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان پس از بیش از یک دهه درجا زدن به بهره‌برداری رسید و عیار این مدیر جوان زمانی مشخص می‌شود که پس از کنار گذاشتن وی از طرح ساخت و توسعه پالایشگاه خلیج فارس، تولید بنزین این پالایشگاه تا مرز توقف هم پیش رفت.

 

در نهایت با جوان‌گرائی در پالایش و پخش و اعتماد «علیرضا صادق آبادی»، بازگشت دوباره «سیدیان» به پالایشگاه خلیج فارس شمارش‌معکوس برای راه اندازی فاز دوم این پالایشگاه میعانات گازی آغاز شود و باید نام این مدیر جوان را در صدر لیست موفق‌ترین مدیر صنعت پالایش نفت ایران در سال 96 بنویسیم.

 

معمار صنعت پتروشیمی

 

به گزارش انرژی نیوز، اگر توسعه صنعت نفت، گاز و پالایش در پنج سال گذشته به نقطه اوج خود نزدیک می‌شوند اما کف‌گیر توسعه در صنعت پتروشیمی به ته دیگ خورده و نگاهی به آمار طرح‌های آماده افتتاح در سال 97 که بخش عمده آنها اوره، آمونیاک و متانول هستند نمی‌تواند شاخص استانداردی برای روند رو به توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران باشد.

 

در دوره پسابرجام حتی یک قرارداد بزرگ برای توسعه صنعت پتروشیمی امضا نشده است، با وجود افزایش تولید گاز کماکان پتروشیمی‌ها با مشکل کمبود خوراک دست و پنجه نرم می‌کنند، برنامه افزایش نسبت تولید به ظرفیت نصب شده در سال 96 شکسته خورده و خبری از تولید گریدهای جدید و نوین متناسب با اهداف تعیین شده در پسابرجام نیست و در یک جمله تحقق دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی که پیشتر وعده داده شده بود محال است.

 

در صنعت پتروشیمی که هنوز تفکرات دولتی و خصولتی بر آن حکمفرما بوده، «عادل نژادسلیم» یک تافته جدا بافته است و او در طول چهار سال موفق شد نسبت تولید در مجتمع های پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس را تا پایان سال 96 به حدود 85 درصد ارتقا دهد، پارسال رکورد تولید در هلدینگ شکسته شد و هشت طرح بزرگ و روی زمین مانده صنعت پتروشیمی امسال و سال 98 آماده تولید تجاری و افتتاح خواهند شد، وضعیت تمامی طرح‌ها و مجتمع‌های زیان‌ده تعیین تکلیف شد تا شرکت‌هایی با چندین سال زیان انباشته برای نخستین بار سال 96 سودده شوند.

 

«عادل نژادسلیم» پارسال با دریافت حکم بازنشستگی مزد خدمات و زحمات خود را در دولتی‌ترین هلدینگ پتروشیمی ایران گرفت و بدون هیچ گونه تردیدی از وی باید به‌عنوان موفق‌ترین مدیر صنعت پتروشیمی در سال 96 نام برد.

 

پمپ‌بنزین سازی که آقای نفت ایران شد

 

به گزارش انرژی نیوز، صف‌های طولانی پیش روی پمپ بنزین‌ها در سال 1386 و با گذشت چند ماه از اجرای طرح سهمیه‌بندی هنوز در اذهان صنعت نفتی‌ها پاک نشده است آن ایام مدیر جوانی به نام «سید نورالدین شهنازی‌زاده» با خلق ابتکاراتی از جمله ساخت پمپ بنزین‌های مقیاس کوچک (اصطلاحا زیرپله‌ای) و سپس از افزایش نازل در جایگاه‌های موجود به بحران صف در پمپ پایان داد.

 

با گذشت یک دهه، پمپ بنزین سازترین مدیر صنعت نفت به بزرگترین افزایش‌دهند تولید نفت ایران هم تبدیل شد، هم اکنون ظرفیت تولید نفت در میادین نفتی غرب کارون از مرز 300 هزار بشکه در روز عبور کرد و 50 هزار بشکه نفت تازه نفس در صف تولید هستند که پیش بینی می‌شود این برنامه افزایش تولید در محدوده زمانی 30 تا 45 روز آینده به طور کامل محقق شود.

 

سه دلیل برای انتخاب «سید نورالدین شهنازی زاده» به‌عنوان موفق ترین مدیر شرکت ملی نفت ایران ارائه می کنیم در کنار افزایش تولید نفت، بزرگترین گلوگاه تولید نفت در غرب کارون پارسال رفع شد و با بهره‌برداری از خط لوله و تلمبه خانه غرب کارون، نفت تولیدی میادین آزادگان و یادآوران برای نخستین بار روانه بهرگان شد تا در کنار مدیریت بحران انتقال پای نمونه جدید نفت سنگین ایران به صورت پایدارتر به بازارهای صادراتی هم باز شود.

 

شهنازی‌زاده برای افزایش تولید نفت و استمرار تولید منتظر قراردادهای جدید نشده و با مذاکره و امضای الحاقیه‌هایی زمینه افزایش تولید در قالب فازهای جدید توسعه‌ای میادین آزادگان شمالی، جنوبی و یادآوران را با پیمانکاران ایرانی و چینی فراهم کرده تا با امضای قراردادهای IPC به‌جای افزایش تولید تمرکز پیمانکاران جدید بر روی افزایش ضریب بازیافت متمرکزتر باشد.

 

در کنار این پنج مدیر باید از آقایان «رامین حاتمی» مدیرعامل نفت مرکزی، «محسن دلاویز» مدیرعامل نفت خزر، «محمدمشکین فام» مدیرعامل نفت و گاز پارس، «امیرحسین بحرینی» مدیرعامل پلیمر آریا ساسول، «علیرضا ضیغمی» مجری توسعه فاز اول لایه نفتی پارس جنوبی و «علیرضا صادق‌آبادی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به‌عنوان مدیران موفق صنعت نفت در سال 96 یاد کرد.

 

«انرژی نیوز» امیدوار است پایان سال 97، «بیژن زنگنه» وزیر نفت را به دلیل احیا و نجات کارکنان متخصص صنعت نفت به  عنوان موفق‌ترین مدیر صنعت نفت ایران معرفی کنیم.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,