اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  شیفت‌کاری نوبت‌کاران    

عیدی مدیرعامل پالایشگاه آبادان به کارکنان؛
۱۳۹۷/۰۱/۰۳ ۱۵:۲۸

شیفت‌کاری نوبت‌کاران پالایشگاه 12 ساعت شد/ درخواست نوروزی کارکنان از «صادق‌آبادی»، به داد خانواده‌ها برسید


شیفت‌کاری نوبت‌کاران پالایشگاه 12 ساعت شد/ درخواست نوروزی کارکنان از «صادق‌آبادی»، به داد خانواده‌ها برسید

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، با ورود به سال جدید بازهم تصمیمات مدیرعامل پالایشگاه آبادان برای کارکنان قدیمی‌ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه حاشیه‌ساز شده به طوری‌که کارکنان نوبت کار این پالایشگاه نفت برای عدم اجرای تصمیم تازه مدیرعامل دست به دامن معاون وزیر نفت شده‌اند.

ماجرا از این قرار است که اردیبهشت ماه 1395 با ابلاغ دستورالعملی از سوی مدیریت HSE شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مقرر شد که شیفت کاری کارکنان نوبت کار پالایشگاه آبادان از 12 به هشت ساعت کاهش یابد و همزمان با این کاهش شیفت اضافه کاری کارکنان هم کاهش یافت.

مدیریت HSE شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در تشریح دلایل کاهش شیفت‌کاری کارکنان نوبت کاز از 12 به هشت ساعت، تاکید کرده بود: تضعیف روابط خانوادگی، افزایش خطاهای انسانی و به تبع آن بالا رفتن نرخ حوادث، افزایش خستگی مفرط کارکنان و نبود امکانات مناسب رفاهی در حین کار، کاهش بهره وری و افزایش نرخ بیماری کاری از مهمترین دلایل اجرای این تصمیم است.

با گذشت حدود دو سال در آستانه ورود به فصل گرما و رطوبت بالای آبادان و از طرف دیگر ورود گاه و بیگاه ریزگردها، مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان خواستار اعمال شیفت کاری کارکنان نوبت کار از هشت به 12 ساعت شده و این سیاست جدید از چهاردهم فروردین ماه امسال اجرایی خواهد شد.

در این بین کارکنان نوبت کار پالایشگاه آبادان با نوشتن نامه‌ای خطاب به «علیرضا صادق آبادی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و معاون وزیر نفت به خاطر حفظ جایگاه و روابط خانوادگی کارکنان خواستار توقف اجرای برنامه جدید مدیرعامل پالایشگاه در افزایش زمان شیفت کارکنان نوبت کار شده اند.

باید به این نکته هم اشاره کرد که آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در طول دو سال گذشته و در مقایسه با پنج سال قبل آن نرخ حوادث در پالایشگاه آبادان که فرسوده‌ترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه موجود نفت کشور به شمار می‌رود روندی کاهشی داشته است.

در پایان به نکته دیگر افزایش شیفت کارکنان نوبت کار در پالایشگاه آبادان هم اشاره کرد که بخش عمده تجهیزات و ماشین آلات این پالایشگاه قدیمی و دارای ریسک بالای عملیاتی هستند و چنانچه کاهش بهره‌وری نیروی انسانی به دلیلی افزایش ساعت شیفت‌ها اعمال شود و این مسائل منجر به خلق حوادث، خسارت‌های چند میلیون دلاری و کشتن شدن همکاران شود، باید دید چه کسی مسئولیت و ریسک آن را قبول می‌کند؟ آیا افزایش شیفت‌ها آن قدر صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به همراه دارد تا بتواند هزینه افزایش حوادث در پالایشگاه آبادان را هم پوشش بدهد؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,