اخبار  ›  ویژه  ›  «پوپولیست» بزرگترین دشمن    

«شیخ‌الوزرا» از «مقبولیت» تا «محبوبیت»...؛
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ ۲۳:۲۸

«پوپولیست» بزرگترین دشمن کارکنان صنعت نفت شد/ «خاله‌خرسه»ها از جان «زنگنه» چه می‌خواهند؟


«پوپولیست» بزرگترین دشمن کارکنان صنعت نفت شد/ «خاله‌خرسه»ها از جان «زنگنه» چه می‌خواهند؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، هفته گذشته نامه‌ای در فضای مجازی دست به دست شد مبنی بر موافقت هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با پرداخت پاداش و یا به تعبیری «بن خرید کالا» که نفس این اقدام مورد تایید است اما سوال دیگری که بلافاصله در واکنش این اقدام درست در صنعت نفت مطرح شد چرا که فقط پالایش و پخش؟ چرا فقط صندوق بازنشستگی نفت؟

مدیریت منابع انسانی در صنعت نفت ماه‌هاست با یک به هم ریختگی دست و پنجه نرم می‌کند و آن هم در وزارت نفتی که در طول پنج سال گذشته از نظر کارنامه، شاخص‌ها و آمارها موفق‌ترین وزارتخانه پس از پیروزی انقلاب بوده است. معدود افرادی در وزارت نفت نمی‌خواهند زیر بار این به هم ریختگی بروند و سلسله اقدامات آنها همه نظرات را به این مسیر سوق داده که «وزیر اعتقادی به منابع انسانی ندارد».

«وزیر نفت اعتقادی به منابع انسانی ندارد؟» اگر چنین اعتقادی وجود دارد، چگونه با پرداخت بن خرید به کارکنان پالایش و پخش موافقت و تاکید می‌شود: «تبعیض قائل نشوید از مدیر تا کارمند و کارگر ساده باید همه دریافت کنند.» اگر می‌خواهیم این ادعا را القا کنید لطفا به این پرسش هم پاسخ بدهید پرداخت کمک رفاهی به کارکنان مدت موقت با دستور مستقیم کدام مسئول به شورای اداری و استخدامی مصوب و ابلاغ شد؟ کدام مقام مسئول با افزایش مستمری، سپس پرداخت کمک معیشت و در نهایت پاداش به بازنشستگان صنعت نفت موافقت کرد؟ افزایش رقم نفت کارت‌ها، پاداش بهره‌وری سال 96 و ... همگی با موافقت و پیشنهاد چه کسی در وزارت نفت تصویب و ابلاغ شد؟

این روزها یک زورآزمایی بزرگ در صنعت نفت شکل گرفته است، چند نفری هر اقدامی که وزیر نفت می‌خواهد در حوزه منابع انسانی انجام دهد را به‌عنوان یک خطر نمایش پوپولیستی و بازگشت به دوره «احمدی‌نژاد» جلوه می‌دهند و جمعیت پرشماری سعی می‌کنند که وزیر نفت را قانع کنند که این اقدامات مسئولیت است و همان طوری که میلیاردها تومان در قالب مسئولیت اجتماعی خرج ساخت جاده، سد آب، درمانگاه و ... برای مردم بومی می‌کنیم این اقدامات هم مسئولیت وزارت نفت در قبال کارکنانش است.

نقطه تاریک این زورآزمایی قدرت نا برابر دو طرف این موازنه است و در طول چند سال گذشته همواره همین چند نفر پیروز شدند با القای یک خطر نمایشی و پوپولیستی در دقیقه 90 مانع اجرای یک تصمیم بزرگ برای کارکنان صنعت نفت شوند، در این بین «انرژی نیوز» مصداق‌هایی دارد که نمی‌خواهیم با ذکر حتی یک نمونه از آنها در آستانه نوروز کام کارکنان صنعت نفت را تلخ کنیم.

در این بین قصد حمایت از مواضع وزیر نفت در قبال منابع انسانی را نداریم و دل‌مان هم می سوزد که «زنگنه به منابع انسانی اعتقاد ندارد» دروغ بزرگی است که دست پخت همین حلقه وفاداران بوده که یا باید به وافاداری آنها شک کرد و یا باید از این نوع وفاداری‌ها به‌عنوان مصداق «دوستی خاله خرسه» یاد کرد. وفادارانی که همه مصوبات حوزه منابع انسانی را در شورایی «وتو» می‌کنند تا صدای کارکنان صنعت نفت حتی در شورای معاونان وزارت نفت هم شنیده نشود.

همزمان با آغاز شمارس معکوس سال 97 تمامی شاخص‌های اقتصادی وزارت نفت به یک نقطه آرامش رسیده طوری که حتی بی انصاف ترین منتقدان هم این روزها نمی‌توانند اشکالی به این کارنامه درخشان را بگیرند اما با وجود تمامی این شاخص‌های تاریخی و درخشان، «انرژی نیوز» هم نمی‌خواهد نقش یک خاله خرسه جدید را برای «شیخ‌الوزا» بازی کند.

آقای وزیر نفت حال کارکنان صنعت نفت خوب نیست. «شیخ‌الوزرا» اطلاع دارید که ماه‌هاست که شورای مدیران منابع انسانی صنعت نفت تشکیل نشده زیرا برگزاری این شورا با شرایط موجود نه خاصیتی و نه اختیاری دارد. آقای وزیر مطلع هستید که شکاف بین مدیران و کارکنان روز به روز بیشتر می‌شود زیرا بسیاری از مدیران حتی نشست‌های محدود خود با همکاران را هم پنهانی برگزار می‌کنند تا «خاله خرسه‌ها» انگ پوپولیستی به آنها نزنند، صنعت نفت نیاز به یک «پیگرانی هوشمند» دارد، پیگی که اگر «خاله خرسه‌ها» نتایج آن را مصادره نکنند حقایق غیر قابل انکاری را در دل خود دارد ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,