اخبار  ›  پتروشیمی  ›  رکورد صادرات پتروشیمی در سال 96    

هدیه 2.3 میلیارد دلاری اوپک به پتروشیمی ایران؛
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ ۱۰:۰۶

رکورد صادرات پتروشیمی در سال 96 شکسته شد/ جهش 1.5 میلیون تنی صادرات پتروشیمی


 رکورد صادرات پتروشیمی در سال 96 شکسته شد/ جهش 1.5 میلیون تنی صادرات پتروشیمی

همزمان با اجرای توافق کاهش تولید نفت اوپک و تثبیت قیمت نفت در محدوده 60 دلار، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران در 11 ماهه نخست امسال در مقایسه با پارسال بالغ بر 2.3 میلیارد دلار افزایش یافت.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران، در طول 11 ماهه نخست امسال با ثبت یک رکورد جدید بیش از 20 میلیون و 208 هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری توسط ایران به بازارهای چهارگوشه جهان صادر شده است.

بر این اساس حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود یک میلیون و 528 هزار تن افزایش یافته که علت افزایش راه اندازی و بهره برداری از چندین طرح جدید پتروشیمی همچون فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس، کردستان، اتیلن گلایکول مروارید، تخت جمشید پارس و افزایش تولید پتروشیمی ها در مسیر خط لوله اتیلن غرب بوده است.

علاوه بر این پس از اجرای توافق کاهش تولید نفت اوپک و تثبیت قیمت نفت خام در سطوح بالاتر از 60 دلار، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران هم در طول 11 ماهه نخست سال جاری بیش از دو میلیارد و 320 میلیون دلار نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

در 11 ماهه نخست امسال ارزش صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری کشور حدود 10 میلیارد و 744 میلیون دلار برآورد می شود.

در این مدت حجم فروش داخلی محصولات پتروشیمی کشور حدود 16 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود یک میلیون و 170 هزار تن افزایش عرضه را نشان می دهد ضمن آنکه ارزش فروش داخلی محصولات پتروشیمی 34 هزار و 828 میلیارد تومان بوده که نسبت به پارسال هشت هزار و 600 میلیارد تومان افزایش داشته است.

در مجموع کل فروش خالص صنعت پتروشیمی شامل صادرات، فروش داخلی و فروش بین مجتمعی در طول 11 ماهه امسال 27 میلیون و 668 هزار تن به ارزش تقریبی 15 میلیارد و 304 میلیون دلار بوده است.

گفتنی است، با ثبت رکورد جدید در تاریخ 50 ساله صنعت پتروشیمی ایران، سال 96 تولید محصولات پتروشیمی با افزایشی حدود سه میلیون تنی نسبت به پارسال از مرز 53 میلیون تن عبور کرد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,