اخبار  ›  ویژه  ›  شکست ۵ بر صفر «معاونت پارلمانی    

یارگیری برای موج جدید حمله به «زنگنه» آغاز شد؛
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۱:۲۴

شکست ۵ بر صفر «معاونت پارلمانی وزارت نفت» در ۲۰۰ روز/ آقای «بازرگانی» پس لرزه‌های حکم جدید دیوان عدالت را می‌دانید؟


شکست ۵ بر صفر «معاونت پارلمانی وزارت نفت» در ۲۰۰ روز/ آقای «بازرگانی» پس لرزه‌های حکم جدید دیوان عدالت را می‌دانید؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «نفت صنعتی سیاسی نیست»، «شجاع‌الدین بازرگانی» تنها مدیری بوده که دست کم در طول بیش از یک دهه گذشته تاکنون به این ادعای دور از ذهن رنگ و لعابی کاملا واقعی بخشیده است، مدیری که از وی به‌عنوان نزدیک‌ترین چهره به «مسعود میرکاظمی» (یکی از منتقدان زنگنه) یاد می‌کنند تابستان 92 برای بازگشت «بیژن زنگنه» به نفت سنگ تمام گذاشت.

نگاهی به کارنامه کاری آقای بازرگانی نشان می‌دهد که وی از سازمان اتکا به یار وفادار «مسعود میرکاظمی » تبدیل شد، با او به وزارت بازرگانی رفت و قائم مقام این وزارتخانه در دولت اول محمود احمدی‌نژاد شد و سپس به‌عنوان رئیس دفتر حلقه اول یاران میرکاظمی در کنار برخی از مدیران قدرتمند آن ایام وزارت نفت شد، با کلید خوردن سناریوی جدایی مسعود از نفت اما خورشید «شجاع‌الدین» در صنعت نفت غروب نکرد و حالا به مدت بیش از 6 سال است که معاون پارلمانی وزیر نفت شده و مرد همیشه حاضر شورای معاونان کلیدی‌ترین وزارتخانه کشور است.

با معرفی «زنگنه» به‌عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت یازدهم و سپس آغاز مناظره‌های از راه دور «شیخ الوزرا» و «میرکاظمی» به‌عنوان رئیس وقت کمیسیون انرژی مجلس و در نهایت کلید خوردن سناریوی «ژنرال‌ها و گروهبانان» منتقدان وزیر پیشنهادی نفت دولت یازدهم بیش از هر فردی بر روی کارشکنی احتمالی «شجاع الدین بازرگانی» حساب باز کرده بودند اما معاون پارلمانی وزارت نفت که مدرک «دامپزشکی»‌اش به پاشنه آشیلی برای نقش آفرینی‌اش در صنعت نفت مبدل شده بود اثبات کرد که بیش از همه نفتی‌های با سابقه به «پروتکل» نفت احترام می‌گذارد.

«شجاع الدین» پروتکل و سلسله مراتب نفتی را پاسداشت و برای کسب رای اعتماد «زنگنه» به عنوان وزیر پیشنهادی دولت یازدهم خود را به آب و آتش زد، «شیخ الوزرا» بار دیگر به صنعت نفت بازگشت و بازرگانی در معاونت پارلمانی نفت ابقا شد تا نزدیک‌ترین چهره میرکاظمی حالا به مرد امین زنگنه تبدیل شود.

اوج شاهکار معاون پارلمانی وزیر نفت را می‌توان در روز کسب رای اعتماد وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم جستجو کرد جایی که «زنگنه» در روزی بدون دردسر نه تنها بار دیگر سکان هدایت وزارت نفت را در دست گرفت که موفق شد با سبقت از «غلامحسین نوذری» و «رستم قاسمی» بالاترین رای موافق به وزرای پیشنهادی نفت ایران را هم در اختیار بگیرد.

با مرور تمامی این تغییر و تحولات اما در طول حدود 200 روز گذشته ورق برای «شجاع الدین بازرگانی» در وزارت نفت برگشته است، «بیژن زنگنه» در روزی که در محاصره اصولگرایان مجلس بود به مدد تجربه «شیخ الوزرا» فقط یک کارت زرد گرفت، ماجرا به همین جا ختم نشد رئیس «دیوان محاسبات» در اقدامی غافلگیرکننده گزارش‌هایی را درباره تفریغ بودجه سال 95 منتشر کرد که با گذشت بیش از یک ماه کماکان پس لرزه‌های انتشار این گزارش دامن وزارت و وزیر نفت را گرفته است.

در ادامه، صدور مصوباتی در قالب لایحه بودجه سال 1397 نه تنها کام نفتی‌ها را تلخ کرده که اگر تلخ کامی آن را تحمل کنیم اما بی‌تفاوتی معاونت پارلمانی وزارت نفت در قبال تصویب این لوایح غیر قابل تحمل است تا جایی که برخی از منتقدان وزیر نفت از سکون این معاونت کلیدی برای باز کردن جا در قلوب نفتی‌ها استفاده کردند.

و حالا «دیوان عدالت اداری» به عنوان بالاترین مرجع پس از کشیدن ترمز برگزاری آزمون استخدامی نفت، هفته گذشته با صدور حکمی که مهمور به هیات عمومی بوده چهار بند 3، 9، 14 و 16 ماده دو آئین نامه اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت را ابطال کرد. (اقدامی که بخشی از تبعات آن در نامه اخیر یکی از معاونان رئیس جمهور به معاون پارلمانی وزیر نفت انعکاس داده شده است)

هنوز ابطال این چهار بند کلیدی را هضم نکرده‌ایم، که امروز خبر اعلاو وصول سوال از وزیر نفت در صحن مجلس بار دیگر صنعت نفت را در شوک فرو برده است و این پرسش را مطرح کرده که آیا قرار است با اعلام این سوال در صحن مجلس وزیر نفت دومین کارت زرد خود را در مدت زمان کمتر سه ماه از خانه ملت دریافت کند؟

«شجاع‌الدین بازرگان» هر چند نامش با «مسعودمیرکاظمی» عجین شده اما بدون شک از برخی چهره‌ها که ادعای همراهی با وزیر نفت را دارند وفادارتر است، اما آقای دکتر به ما هم حق بدهید که از شما سوال کنیم دلیل این شکست‌های پی در پی معاونت پارلمانی وزارت نفت در مواجه با دستگاه‌های غیر دولتی در مدت زمان کمتر از 200 روز گذشته تاکنون چیست؟ آیا در جریان یارگیری دوباره منتقدان و مخالفان در جبهه جدید مبارزه با وزیر نفت ایران هستید؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,