اخبار  ›  گاز  ›  طغیان چاه بزرگ گازی ایران پیش از    

خبر فوری انرژی نیوز؛
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۰:۵۰

طغیان چاه بزرگ گازی ایران پیش از فوران مهار شد/ کارکنان عملیاتی صنعت نفت چاه 21 خانگیران را پیش از فوران کشتند


طغیان چاه بزرگ گازی ایران پیش از فوران مهار شد/ کارکنان عملیاتی صنعت نفت چاه 21 خانگیران را پیش از فوران کشتند

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، با گذشت حدود 70 روز از مهار فوران در چاه 147 رگ سفید در مناطق نفت‌خیز جنوب، سه شنبه هفته گذشته چاه شماره 21 میدان گازی خانگیران در شمال شرق ایران تا آستانه فوران و خلق یک حادثه فوران 147 رگ سفید جدید در صنعت نفت پیش رفت.

یکی از متخصصان صنعت نفت شاغل در میدان گازی خانگیران با بیان اینکه ساعت 2:30 بامداد سه شنبه  تجهیزات سرچاه (well head) تا آستانه انفجار پیش رفت، گفت: در ساعت اولیه بامداد دسترسی به مدیران در عرض چند دقیقه مشکل بود و بنابراین برای جلوگیری از خلق حادثه‌ای جدید به کمک همکاران‌مان در مدت زمان چند دقیقه تصمیم گرفته و سعی در مهار این حادثه غیر قابل پیش بینی کردیم.

وی، افزود: در عرض مدت کوتاهی تجهیزات سرچاهی با ارتفاعی حدود 17 تا 20 سانتی متر از زمین بیرون آمد و حتی شیرهای «کریس مس تری» چاه کج شد که سریعا وارد عمل شدیم.

این متخصص صنعت نفت تاکید کرد: با همکاری تیم بسیار کوچک چند نفره متشکل از همکاران شرکت ملی حفاری و شرکت نفت و گاز شرق با نصب برخی از اتصالات و سپس استفاده از یک دستگاه هالیبرتون، تزریق و پمپ با فشار بالای آب نمک موفق به کشتن چاه طغیان کرده به صورت موقت شدیم و از فوران قطعی چاه جلوگیری کردیم.

به گزارش انرژی نیوز، با گذشت پنج روز از وقوع این حادثه هم اکنون تیمی متشکل از متخصصان شرکت ملی حفاری ایران به سرخس اعزام شده و با انجام عملیات لوله مغزی سیار و سایر اقدامات به دنبال مهار کامل این حادثه و منتفی کردن قطعی فوران چاه سرکش گازی این بار در شمال شرق کشور هستند.

شواهد و قرائن دریافتی از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نشان می‌دهد که حادثه طغیان چاه 21 میدان گازی خانگیران صرفا به مدد دانش و فداکاری کارکنان متخصص صنعت نفت مهار شده است، کارکنانی که اگر در مدت زمان چند دقیقه تصمیم نمی‌گرفتند و ریسک نمی‌کردند، قطعا امروز خبرهای فوران چاه گازی خانگیران زینت بخش رسانه‌های کشور شده بود.

آری، افرادی که در داخل و خارج از صنعت نفت کمر به قتل متخصصان صنعت نفت کشور بستند جا دارد بار دیگر اتفاقات فنی مهار هوشمندانه چاه شماره 21 میدان گازی خانگیران توسط متخصصان بی‌ادعای نفت کشور را در ذهن مرور کنند.

در طول چند هفته گذشته هر چند عده‌ای از مدیران در داخل صنعت نفت خود را به خواب زدند تا عده دیگری در خارج از صنعت نفت با تصویب قوانین و اعمال محدودیت‌های بیشتر عرصه را بر متخصصان صنعت نفت کشور تنگ تر کنند فراموش نکنند که اگر بسیاری از شرکت‌های بهره‌بردار تابعه شرکت ملی نفت ایران حتی برای ماه‌ها مدیرعامل و هیات مدیره هم نداشته باشند آب از آب تکان نخواهد خورد اما ریزش 10 درصد از نیروهای متخصص صنعت منجر به خلق حوادثی به صورت روزانه و هفتگی از جنس چاه 147 رگ سفید خواهد شد.

توضیح انرژی نیوز: انرژی نیوز برای رسانه‌ای نشدن این حادثه و آرامش تیم مهار این گزارش را با وجود آنکه اطلاعات آن به همراه تصاویر و فیلم را از چند روز قبل در اختیار داشت، با تاخیر منتشر کرد. دلیل عدم انتشار تصاویر و فیلم‌ها محفوظ ماندن نام مخاطبان ارزشمند انرژی نیوز در منطقه سرخس است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,