اخبار  ›  پتروشیمی  ›  «شیخ‌الوزرای ایران» قلعه    

لطفا سکوت، «زنگنه» در حال کار است؛
۱۳۹۶/۱۲/۰۷ ۱۳:۱۵

«شیخ‌الوزرای ایران» قلعه اسپانیایی‌ها را هم فتح کرد/ «الفالح» سعودی در سرزمین ماتادورها هم شکست خورد


 «شیخ‌الوزرای ایران» قلعه اسپانیایی‌ها را هم فتح کرد/ «الفالح» سعودی در سرزمین ماتادورها هم شکست خورد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، او راه خود را انتخاب کرده، نمی‌خواهد محبوب باشد و قضاوت درباره کارنامه و عملکرد «بیژن زنگنه» را به تاریخ واگذار کرده است. وزیر نفت ایران درست یکهزار و 245 روز دیگر فرصت دارد تا با اجرای بسیاری از برنامه‌های ریز و درشتش به وعده تبدیل وزارت نفت به یک هتل پنج ستاره جامه عمل بپوشاند.
 
1245روزی که قطعا «ترامپ»‌های داخلی و خارجی برای روز به روزش به منظور اختلال در وضعیت توسعه صنعت نفت ایران برنامه‌ریزی کردند و البته هر یک از این گروه‌ها با اهداف خاص جلو می‌آیند، روزی از در مشکلات و نارضایتی کارکنان وارد می‌شوند و زمین و به زمان می دوزند، روز دیگر کفن می‌پوشند تا مانع امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توتال فرانسه شوند و روزهای دیگر با کلید واژه بنزین آلوده، مفت فروشی گاز، سقوط قیمت نفت و آزمون استخدامی غوغاسالاری می‌کنند.
 
در کنار تمام اخلالگرانی که به پشتوانه کیف پول دلالان و واسطه‌‌های دوره تحریم که روز به روز سعی می‌کنند عرصه را بر وزیر کهنه‌کار نفت ایران تنگ کنند، «بیژن زنگنه» باید هر روز چوب خطی را هم برای برخی از مدیران خائن خود پر کند، از آن مدیری که «حق سکوت» به اخلالگران می‌دهد تا اگر دیوار وزارت نفت را هم فرو ریختند اما آرامش او حفظ شود تا آن مدیرانی که راهنما به راست می‌زنند و در نهایت به چپ می پیچند.
 
با تمامی این تفاسیر وزیر نفت در جا بازکردن برای بشکه‌های نفت ایران در بازار کار ساده تری نسبت به اجرای بسیاری از برنامه‌های توسعه‌ای خود در داخل صنعت نفت دارد، در بازار نفت باید «خالد الفالح» سعودی را خنثی کند، با «شیل اویل»‌های آمریکایی‌ها کنار بیاید و گاهی با چند بلوف ساده «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و انرژی هند را فریب بدهد.
 
«میس» 16 فوریه 2018 با انتشار گزارشی آماری از شکست دوباره «خالد الفالح» و شرکت آرامکوی سعودی در رقابت با ایران در بازار نفت اسپانیا خبر داده، جایی که به استناد آمارهای این نشریه بین‌ا‌‌لمللی، ایران موفق شده با ثبت بالاترین رکورد فروش نفت در سال 2017 از رقبائی سنتی همچون عربستان، نیجریه، مکزیک و قزاقستان پیشی بگیرد و قلعه نفت اسپانیایی‌ها را فتح کند.
 
شرکت ملی نفت ایران در سال 2017 میلادی با فروش روزانه حدود 88 هزار بشکه نفت به اسپانیا سهمی حدود 6.6 درصدی از بازار نفت گرمسیرترین عضو اتحادیه اروپا را در اختیار بگیرد و این درحالی است که تا سه سال قبل سهم ایران از این بازار استراتژیک نفت «هیچ» بوده است.
 
نکته قابل تامل در تغییر و تحولات بازار نفت اسپانیا آن است که ایران با 38 هزار بشکه افزایش فروش روزانه نفت بالاتر از کشورهایی همچون عربستان، نیجریه، مکزیک و قزاقستان قرار گرفته و به‌عبارت ساده‌تر همزمان با کاهش چهار هزار بشکه‌ای فروش روزانه نفت عربستان، ایران بالاترین افزایش فروش نفت در سال 2017 را به خود اختصاص داده است.
 
قلعه اسپانیایی‌ها درحالی در سال 2017 توسط بشکه‌های نفت ایران تسخیر شده که پیشتر ایران موفق به ثبت رکوردهای جدید فروش نفت به فرانسه شده بود و برای نخستین بار در طول سه دهه گذشته درهای بازار نفت کرواسی، اسلواکی، روسیه، بلاروس، مجارستان و لهستان هم بر روی نفت ایران باز شده و حالا شرکت ملی نفت رویای فروش بیشتر نفت به سایر کشورهای حوزه دریای مدیترانه را در سر پرورش می‌دهد.
 
هر چند این روزها وزیر نفت «مشق سکوت» می‌کند تا دلواپسان از فرصت سکوت برای موج سواری استفاده کنند اما قطعا تاریخ به عنوان شاهدی همیشه زنده و عادل درباره عملکرد «بیژن زنگنه» و منتقدان او قضاوت خواهد کرد ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,