اخبار  ›  نفت  ›  ثبت رکورد جدید ورود نفتکش‌ها به    

بازسازی بزرگترین اسکله نفتی ایران کلید خورد؛
۱۳۹۶/۱۲/۰۱ ۱۴:۴۹

ثبت رکورد جدید ورود نفتکش‌ها به پایانه‌های نفت و گاز/ توان صادرات نفت به 8 میلیون بشکه افزایش یافت


ثبت رکورد جدید ورود نفتکش‌ها به پایانه‌های نفت و گاز/ توان صادرات نفت به 8 میلیون بشکه افزایش یافت

در طول 10 ماهه نخست امسال با ورود بیش از 1130 کشتی نفتکش عملا رکورد جدیدی برای ورود نفتکش‌ها به سه پایانه نفتی و گاز ایران در خلیج فارس به ثبت رسیده است.

به گزارش انرژی نیوز، با افزایش و سپس تثبیت حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در طول سه سال گذشته در طول 10 ماهه نخست امسال رکورد ورود و پهلوگیری کشتی های نفتکش به پایانه های نفتی ایران در خلیج فارس شکسته شده است.

بر این اساس در 10 ماهه نخست امسال حدود یک‌هزار و 132 کشتی نفتکش به منظور صادرات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده های نفتی در سه پایانه نفت و گاز ایران شامل خارگ، عسلویه و ماهشهر پهلوگیری و جداسازی شده است.

پس از برجام و لغو برخی از محدودیت‌های فروش و صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران ورود کشتی های نفتکش به پایانه های نفتی ایران با افزایش همراه شد به طوری که سال 94 در مجموع 541 کشتی نفتکش وارد پایانه خارگ شد که تعداد نفتکش‌های ورودی به بزرگترین پایانه نفتی ایران در خلیج فارس سال 95 به 830 فروند نفتکش افزایش یافت.

به عبارت دیگر پارسال بیش از 200 کشتی نفتکش بیشتر از سال 94 وارد پایانه نفتی خارگ شد و در مجموع سال گذشته با افزایش ورود، پهلوگیری و جداسازی کشتی‌های نفتکش در مجموع بالغ بر 350 میلیون بشکه نفت بیشتری صادر شد.

با این وجود در طول 10 ماهه نخست امسال در مجموع 758 کشتی نفتکش وارد پایانه نفتی خارگ شده و پیش بینی می‌شود تا پایان امسال با ثبت یک رکورد جدید تعداد کشتی‌های نفتکش ورودی به پایانه خارگ به بیش از 900 فروند نفتکش افزایش یابد.

همزمان با افزایش ورود کشتی‌های نفتکش به پایانه نفتی خارگ، به دلیل انجام پروژه‌های مختلف تعمیرات و نوسازی عملا توان و ظرفیت میزبانی کشتی های نفتکش در بزرگترین ترمینال نفتی خلیج فارس افزایش یافته به طوری که پارسال حتی در یک روز 10 فروند نفتکش در اسکله های آذرپاد، تی و عملیات کشتی به کشتی در پایانه خارگ نفت صادراتی ایران را بارگیری کردند.

علاوه بر این شرکت پایانه های نفتی ایران به زودی با انجام تعمیرات اساسی اسکله آذرپاد علاوه بر تثبیت توان پهلودهی کشتی های نفتکش می تواند حتی توان صادرات نفت خام روزانه ایران را تا از هشت میلیون بشکه در روز فعلی تا سقف 10 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.رکورد صادرات میعانات گازی ایران شکسته شد

به گزارش انرژی نیوز، با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید میعانات گازی، ظرفیت و توان صادرات میعانات گازی در پایانه گاز عسلویه هم افزایش یافته و هم اکنون به صورت همزمان امکان پهلوگیری سه کشتی نفتکش به منظور صادرات میعانات گازی از مسیر گوی شناور فراهم شده است.

سال 95 در مجموع 214 کشتی نفتکش در پایانه گاز عسلویه پهلوگیری کردند و در مجموع پارسال بالغ بر 206 میلیون بشکه میعانات گازی از پایانه گاز عسلویه صادر شده است.

با این وجود در طول 10 ماهه نخست امسال 188 کشتی نفتکش در پایانه گاز عسلویه از طریق گوی شناور محموله میعانات گازی بارگیری کردند و عملا تا پایان امسال با ادامه روند فعلی رکورد ورود و بارگیری کشتی‌های نفتکش در پایانه گاز عسلویه شکسته خواهد شد.

در همین حال «سید پیروز موسوی» مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با بیان اینکه دی ماه امسال با پهلودهی 27 فروند نفتکش در گوی‌های شناور پارس جنوبی و بارگیری میعانات گازی به میزان 16 میلیون 430 هزار بشکه، بارگیری همزمان سه فروند نفتکش در گوی‌های شناور  پس از 15 سال رکورد جدید ثبت شد، گفته است: حجم عملیات جابه جایی میعانات گازی پارس جنوبی در دی ماه امسال از مرز 2/2 میلیون بشکه (روزانه 740 هزار بشکه) گذشت.

به گفته این مقام مسئول در حالی که متوسط تعداد نفتکش های بارگیری شده در ماه‌های پیشین سال جاری، 18 فروند بوده است اما در دی ماه با افزایش 50 درصد به تعداد 27 فروند رسید.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,