اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  شمارش‌معکوس ریزش کارکنان با    

پس لرزه تعیین سقف پاداش بازنشستگی برای نفتی‌ها؛
۱۳۹۶/۱۱/۱۲ ۲۰:۵۸

شمارش‌معکوس ریزش کارکنان با تجربه نفت آغاز شد/ احتمال لغو مصوبه کمیسیون تلفیق قوت گرفت


شمارش‌معکوس ریزش کارکنان با تجربه نفت آغاز شد/ احتمال لغو مصوبه کمیسیون تلفیق قوت گرفت

مهندس «ابراهیم منصورنژاد» در گفتگو با خبرنگار انرژی نیوز درباره مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعیین سقف پاداش بازنشستگان برای کارکنان صنعت نفت، گفت: تعیین سقف پاداش بازنشستگی موضوعی است که هر ساله در کمیسیون تلفیق مجلس مطرح می‌شود و تکانه‌هایی را در سطح صنعت نفت ایجاد می‌کند و با توجه به اینکه نفت، قطب تولید است و قوی‌ترین منبع درآمد کشور محسوب می‌شود، تاثیر بسیار منفی به همراه دارد.
 
مدیر منابع انسانی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اعلام اینکه کارکنان صنعت نفت سزاوار این بی مهری‌ها نیستند، تصریح کرد: واقعیت این است که اگر بخواهیم منابع درآمدی کشور را احصا کنیم، قوی‌تر از صنعت نفت نداریم و اگر این سازمان تولید کننده ثروت را به ویژه قشر بازنشسته که فرماهندهان صنعت نفت محسوب می‌شوند و به دوره‌ای رسیده‌اند که باید انتقال دانش انجام داده و تجارب خود را منتقل کنند، را دائما با چالش‌های این گونه مواجه کنیم، عواقب و تبعات بسیار منفی در راهبری و پیشبرد پروژه ها دارد.
 
این مقام مسئول، افزود: چنانچه سال گذشته هم عده زیادی درخواست بازنشستگی پیش از موعد دادند که با برخی موافقت شد و وقتی خواستند دوباره به صنعت نفت برگردند، با درخواست آنها مخالفت شد. بنابراین درحالی که در مجموع سازمان اداری کشور تلاش می شود از طریق افزایش بهره وری رو به بهبود شرایط حرکت کنیم ولی با چنین تصمیماتی کل داستان بهره وری، رضایت‌مندی و بهبود را در هاله‌ای از ابهام و سراشیبی از سقوط می‌بریم که تاثیر مستقیم آن در صنعت نفت و تاثیر غیرمستقیم آن بر همه افراد کشور است.
 
وی در ادامه با یادآوری اینکه درآمد اصلی کشور از نفت است که توسط کارکنان تولید می‌شود، اظهار داشت: برخی فکر می‌کنند که اگر کارکنان نباشند هم نفت تولید می‌شود، در حالی که قطره قطره نفت تولیدی حاصل تلاش کارکنان است و هیچ نقش بی اثری در سازمان نداریم که کسی بیهوده در سازمان باشد و هرکس کاری می کند، نقشی در تولید نفت دارد.
 
منصورنژاد ادامه داد: از طرفی به نظر من به جز رزمندگان که در جنگ جهاد می‌کنند، نمایندگان مجلس کدام یک از مشاغل را سراغ دارند که دامنه ریسک آن تا مفقودالاثر شدن افراد باشد؟ به جز صنعت نفت، کارکنان نفتکش سانچی، دکل حفاری 95، پالایشگاه تهران و ... دامنه ریسک تا آنجا است که حتی اکان یافتن پیکر مارکنان هم فراهم نمی‌شود. کار کردن در چنین شرایطی باید تفاوتی داشته باشد ولی ملاحظه می‌شود که این کارکنان را هر سال با طرح چنین موضوعاتی بی انگیزه تر می کنیم و مشخص نیست منطق این بحث‌ها چیست؟
 
مدیر منابع انسانی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همچنین تشریح مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس، گفت: کاهش پاداش بازنشستگی اگر با هدف افزایش عدالت در تقسیم بودجه باشد که این کار نه تنها عدالت را برقرار نمی کند بلکه تبعات بیشتری به همراه خواهد داشت. این راه، درمان درد نیست باید آنها گلوگاه ها را ببینند.
 
وی با بیان اینکه مگر از مجموع صنعت نفت چند نفر پاداش بالای 500 میلیون تومانی می گیرند؟ کسانی که بالای 34 تا 35 سال سابقه کار دارند، رتبه سازمانی در سطح ارشد می آید که در کل سازمان نفت به 1000 نفر نمی رسند، تاکید کرد: ولی در عین حال مغزهای سازمان هستند و راهبری سازمان را برعهده دارند ولی یک باره مصوبه ای صادر می‌شود که سقف پاداش آنها از 264 میلیون تومان بیشتر نشود و در چنین شرایطی کسی که یکسال دیگر بازنشسته می شود و باید در سازمان خدمت کند، به دلیل اینکه متوجه می‌شود با یکسال دیرکرد در بازنشستگی حدود 300 میلیون تومان ضرر می‌کند، قطعا دنبال راه حلی برای خروج زودتر از سازمان می‌گردد.
 
به گفته این مدیر ارشد صنعت نفت از لحاظ شرعی هم بارها تاکید کرده ایم که قراری در گذشته گذاشته ایم ولی یک‌باره تصمیمی گرفته می‌شود و عطف به ما سبق می‌شود به 30 سال گذشته و چکیده آنچه در کمیسیون تلفیق می‌خواهند بدهند این است که 6 برابر حداقل دریافتی که به نرخ امسال حدود 260 میلیون می شود.
 
منصورنژاد با تاکید بر اینکه در حالی که فردی که با 37 تا 38 سال سابقه با مدرک لیسانس بخواهد بازنشسته شود باید حدود 500 میلیون تومان بگیرد ولی این مصوبه مانع آن می شود، تصریح کرد: اولا تعداد افرادی که این شرایط را دارند محدود است و همچنین صنعت نفت به تجربه، تخصص نیاز دارد و مهمتر اینکه این رقم براساس کسوراتی که از آنها کسر شده، تعیین شده است. از سوی دیگر با این افراد در ابتدای کار قراری گذاشته شده و نمی توانید الان لغو کند.
 
وی با بیان اینکه یکی از اشکالات شرعی که در چند نوبت شورای نگهبان به آن ورود کرد، همین مسئله بوده است، بیان کرد: همچنین با این کار چه دردی از جامعه درمان می‌کنید؟ همه کارکنان صنعت نفت نگران این مسئله هستند که باید نمایندگان مجلس روی این مسئله تدبیر کنند زیرا علاوه بر ایجاد موج نگرانی در همه کارکنان، می تواند زمینه ای شود برای غرض ورزی افرادی که خصومت دارند و تشنج ایجاد شود.
 
به گفته این مقام مسئول در مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت که حدود 80 درصد نفت را تولید می کند، کارکنان از نظر روحی در شرایط متشنجی هستند و خواهش می‌کنیم تصمیمی عقلانی گرفته شود که این تکانه‌ها را کم کند و آرامش برقرار شود.
 
منصورنژاد همچنین در پاسخ به این پرسش انرژی نیوز که با اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق چه تعداد از کارکنان شاغل در مناطق نفت خیز جنوب به عنوان قطب تولید نفت کشور تحت تاثیر این مصوبه قرار می گیرند، گفت: سال گذشته متوجه شدیم حدود 450 تا 500 نفر در نتیجه این تصمیم متاثر و متضرر می شدند و امسال قطعا بیشتر است زیرا در این یکسال تعداد بیشتری به بازنشستگی رسیده‌اند.
 
وی ادامه داد: در چنین شرایطی اگر کسی بخواهد متضرر نشود باید از سازمان برود یعنی بازنشستگی قبل از موعد، که مستلزم موافقت سازمان است و سازمان هم به حق می گوید چرا باید مجرب ترین افزاد را در یک بازه زمانی از دست بدهم و خلا این افراد را چگونه باید پر کنم؟ تکلیف وظیفه سازمان و رسیدن به اهداف چه می شود؟ سازمان هم برای تصمیم گیری دچار مشکل است. اینها مسائلی است که می تواند تولید را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,