اخبار  ›  پتروشیمی  ›  افزایش 2.1 میلیارد دلاری درآمد    

رکورد تولید و صادرات پتروشیمی ایران شکسته شد؛
۱۳۹۶/۱۱/۰۲ ۱۲:۴۴

افزایش 2.1 میلیارد دلاری درآمد صادرات پتروشیمی


 افزایش 2.1 میلیارد دلاری درآمد صادرات پتروشیمی

در طول 9 ماهه نخست امسال همزمان با ثبت جهش 2.1 میلیارد دلاری ارزش بهای محصولات پتروشیمی کشور، رکورد تولید، صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی ایران هم در مقایسه با مدت مشابه پارسال شکسته شد.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، در طول 9 ماهه نخست امسال حجم تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران به رقم بی سابقه 39 میلیون و 900 هزار تن افزایش یافته است.
 
بر اساس برنامه تعریف شده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است تا پایان سال جاری تولید محصولات پتروشیمی در ایران به 56 تا 58 میلیون تن افزایش یابد که با توجه به روند فعلی تولید و پایان تعمیرات اساسی تعدادی از مجتمع های پیش بینی می شود در صورت استمرار فعلی عرضه خوراک، تولید واقعی پتروشیمی تا پایان اسفند ماه به حدود 52 میلیون تن افزایش یابد که در این صورت رکورد تولید 50 میلیون و 614 هزار تن محصول پتروشیمی در سال 95 شکسته خواهد شد.
 
همزمان با افزایش تولید محصولات پتروشیمی که مهمترین عامل آن راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی و افزایش عرضه خوراک بوده، در طول 9 ماهه نخست امسال حجم صادرات محصولات پتروشیمی کشور به 16 میلیون و 432 هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود یک میلیون و 163 هزار تن افزایش یافته است.
 
علاوه بر این ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران هم در 9 ماهه نخست امسال به حدود هشت میلیارد و 582 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ارزش صادرات پتروشیمی کشور بالغ بر دو میلیارد و 100 میلیون دلار افزایش داشته است.
 
مهمترین عامل بالارفتن ارزش صادرات محصولات پتروشیمی از یک سو افزایش حجم صادرات به دلیل راه اندازی و آغاز تولید طرح های جدید بوده و از سوی دیگر همزمان با افزایش قیمت نفت به سطوح بالاتر از 65 دلار عملا گرانی قیمت نفت منجر به افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازار جهانی شده است.
 
از سوی دیگر در طول 276 روز نخست امسال حجم کل فروش محصولات پتروشیمی شامل عرضه در بورس و فروش بین مجتمعی به حدود 12 میلیون و 909 هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال یک میلیون و 366 هزار تن افزایش یافته است.
 
علاوه بر این ارزش محصولات به فروش رسیده حدود 27 هزار و 190 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال نزدیک به هفت هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد.
 
بر اساس برنامه تعریف شده امسال قرار است تولید محصولات پتروشیمی در ایران با ثبت یک رکورد جدید به 56 تا 58 میلیون تن افزایش یابد و همسو با افزایش تولید حجم صادرات محصولات پتروشیمیایی کشور هم امسال باید به 23 میلیون و 500 هزار تن و ارزش محصولات صادراتی به حدود 11 میلیارد و 700 میلیون دلار افزایش یابد.

 بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,