اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  چرا دیوان عدالت برای ابلاغ حکم    

توقف ثبت‌نام آزمون استخدامی 35 روزه شد؛
۱۳۹۶/۱۰/۲۶ ۲۳:۰۲

چرا دیوان عدالت برای ابلاغ حکم امروز و فردا می‌کند؟/ بلاتکلیفی 55 هزار داوطلب و زنگ‌خطر کمبود نیروی متخصص در صنعت نفت


چرا دیوان عدالت برای ابلاغ حکم امروز و فردا می‌کند؟/ بلاتکلیفی 55 هزار داوطلب و زنگ‌خطر کمبود نیروی متخصص در صنعت نفت


به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، 35 روز از صدور توقف موقت ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت با رای شعبه 29 دیوان عدالت اداری می‌گذرد و این دستگاه نظارتی با وجود ابلاغ حکم اولیه هنوز اقدام به ابلاغ حکم نهایی خود درباره دلایل توقف ثبت نام آزمون استخدامی نکرده است.

 

در حکم اولیه دیوان عدالت اداری، آمده بود: «شکایت تعدادی از فارغ التحصیلان و دانشجویان صنعت نفت به جهت تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر توقف مراحل ثبت نام و اجرای موضوع آگهی استخدام وزارت نفت که در راستای محل مجوز استخدامی به شماره ۱۱۶۹۳۵۱ مورخ ۲۴/۲/۹۶ سازمان اداری و استخدامی کشور اقدام کرده است، با رأی شعبه ۳۹ دیوان عدالت اداری با تقاضای صدور دستور موقت موافقت شد.»

 

با این وجود عدم ابلاغ حکم نهایی دیوان عدالت علاوه بر این منجر به سرگردانی حدود 55 هزار نفر از داوطلبانی که با هزاران امید و آرزو در آزمون استخدامی وزارت نفت شده که حتی مدیران و مسئولان وزارت نفت هم سرگردان مانده و کماکان منتظر ابلاغ حکم نهایی از سوی دیوان عدالت هستند، حکمی که با گذشت بیش از یک‌ماه هنوز به وزارت نفت ابلاغ نشده است.

 

در شرایط فعلی عدم ابلاغ حکم نهایی توسط دیوان عدالت منجر به سرگردانی سه گروه متفاوت در صنعت نفت کشور شامل فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت، داوطلبان آزمون و مدیران منابع انسانی در برخی از مناطق عملیاتی صنعت نفت شده است.

 

از سوی دیگر زمانی‌که حکم اولیه توقف ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت صادر شد، این استدلال مطرح شده بود که دست کم با توقف ثبت نام آزمون، وضعیت جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با صدور این حکم تعیین تکلیف خواهد شد اما بر خلاف این تصور، پیگیری‌ها نشان می‌دهد هر چند علت توقف شکایت فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت اعلام شده اما دیوان عدالت با صدور این حکم به دنبال حذف امتیاز و سهمیه برخی از گروه‌ها از جمله کارکنان قراردادی، پیمانکاری و ... در آزمون استخدامی شده است.


به عبارت دیگر با توقف ثبت نام آزمون استخدامی در طول 35 روز گذشته به دلیل اینکه تاکنون حکم نهایی ابلاغ نشده نه تنها فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت به درخواست صنفی و به حق خود برای جذب در نفت نرسیدند که وضعیت سایر داوطلبان آزمون استخدامی و مسئولان برای برگزاری و یا عدم برگزاری آزمون استخدامی هم بلاتکلیف و نامشخص شده است.

 

همزمان با این بلاتکلیفی، وضعیت تامین نیروی انسانی متخصص و حرفه‌ای در برخی از مناطق عملیاتی صنعت نفت شامل پالایشگاه جدید و تازه به بهره‌برداری رسیده پارس جنوبی، مراکز انتقال نفت و ... هم با کسری روبرو شده به طوری‌که بسیاری از مدیران منابع انسانی تصور می‌کردند با برگزاری آزمون بتوانند بخشی از کسری نیروی متخصص خود را از این محل تامین کنند.

 

در شرایط فعلی با عدم ابلاغ حکم نهایی از سوی دیوان عدالت وضعیت برگزاری آزمون استخدامی و به نسبت کمتر جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت کمی پیچیده شده زیرا مدیران درباره سرنوشت جذب و استخدام این دو گروه به «انرژی نیوز» می‌گویند: با توجه به اینکه حکم نهایی دیوان عدالت اداری ابلاغ نشده دقیقا اختیار برای جذب و استخدام از حوزه تصمیم گیری و مسئولیت وزارت نفت خارج شده و دقیقا نمی‌دانیم در این شرایط باید چه اقدامی انجام دهیم زیرا هرگونه اقدام و تصمیم می‌تواند مغایر با حکم نهایی دیوان باشد و عملا تصمیم گیری‌ها را ملغی و باطل کند.

 

تاکنون کارگروهی در سطح وزارت نفت برای تعیین تکلیف این مساله تشکیل شده و اعضای این کارگروه کماکان چشم انتظار ابلاغ حکم نهایی دیوان عدالت اداری هستند تا این دستگاه نظارتی تکلیف همه را روشن کند.

 

در این بین نکته ابهام آمیز اینجاست که در دورانی که همزمان با آغاز ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت هم در اقدامی صنفی دست به اعتراض زده بودند، منتقدان وزارت نفت به صورت لحظه‌ای این تغییر و تحولات را پیگیری کرده و از تریبون‌های مختلف از وزیر نفت درباره شرایط برگزاری آزمون و یا اعتراض فارغ التحصیلان دانشگاه نفت نقدهای سفت و سخت می‌کردند.

 

با این وجود در شرایطی که هم ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت متوقف شده و هم فارغ التحصیلان دانشگاه نفت تصمیم به متوقف کردن اعتراض‌های صنفی خود گرفته‌اند، هیچ کدام از آن مسئولان و تریبون‌های منتقد دیگر پیگیر این مشکلات نیستند و پرسش اینجاست آقایانی که تا دیروز از شرایط برگزاری ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت نقد و گلایه می‌کردند حالا با توقف برگزاری ثبت نام به خواسته خود رسیده‌اند که روزه سکوت گرفته‌اند؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,