اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  2 مانع توسعه پتروشیمی، نبود    

اسب اعراب برای توسعه پتروشیمی زین شد؛
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۲۹

2 مانع توسعه پتروشیمی، نبود رگولاتوری و چشم‌انداز قیمت خوراک


2 مانع توسعه پتروشیمی، نبود رگولاتوری و چشم‌انداز قیمت خوراک

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه هم اکنون روند توسعه صنعت پتروشیمی کند شده است از نبود یک نهاد مستقل رگولاتوری و چشم انداز روشن قیمت خوراک به عنوان دو مانع توسعه صنعت پتروشیمی در کشور یاد کرد.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، احمد مهدوی در مجمع عمومی عادی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه در شرایط فعلی در اختیار داشتن حدود 365 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام، گاز طبیعی و مایعات نفتی بزرگترین مزیت و ظرفیت برای توسعه صنعت پتروشیمی در ایران است، گفت: چشم انداز تقاضا برای نفت و گاز در بلندمدت رو به کاهش بوده و انرژی های تجدید پذیر جایگزین نفت و گاز می شوند بنابراین باید نسبت به توسعه بیشتر صنعت پتروشیمی اقدام کرد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه در دوران تحریم، ورود ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها به نوعی بازار ارز کشور را تنطیم کرد، تصریح کرد: در طول 50 سال گذشته حدود 45 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شده و این درحالی است که بر نامه ششم توسعه برای تحقق اهداف توسعه ای باید حدود 55 تا 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در صنعت پتروشیمی کشور بشود.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی بسترسازی برای جذب سرمایه در صنایع پتروشیمی است، اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی نبود یک نهاد مستقل رگولاتوری و تنظیم مقررات در صنعت پتروشیمی کشور بوده که راه انداختن رگولاتوری می تواند جذب سرمایه گذاری ها تسریع ببخشد.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون روند توسعه صنعت پتروشیمی در ایران کند شده است، افزود: افزایش ریسک سرمایه گذاری، وضعیت فضای کسب و کار، مشکلات و موانع مالیاتی، غیر منطقی بودن قیمت انواع خوراک و ... باعث شده که توسعه صنعت پتروشیمی با مشکلات روبرو شود و گوئی وزنه ای بر پای این صنعت ارزش آفرین بسته شده است.

مهدوی با اشاره به برنامه گسترده کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای سرمایه گذاری 300 میلیارد دلاری تا سال 2025 در صنعت پتروشیمی، یادآور شد: در شرایط فعلی نبود رگولاتوری و نداشتن چشم انداز روشن برای قیمت خوراک به دو مانع توسعه صنعت پتروشیمی در کشور تبدیل شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به راه اندازی کارگروهی در نهاد ریاست جمهوری به منظور حل و فصل مشکلات پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: در طول یکسال گذشته انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی مجموعه اقداماتی همچون تعیین ماهانه قیمت اتیلن، مطالعات یکپارچه سازی صادرات پتروشیمی ها با مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی و پرهیز از موازی کاری پتروشیمی ها در بازارهای جهانی، تهاتر بدهی های پتروشیمی ها و دولت و مذاکراتی با قوای سه گانه برای تسریع در روند توسعه صنعت پتروشیمی انجام داده است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,