اخبار  ›  ویژه  ›  ماجرای جالب سرقت نفت مرغوب ایران    

خبر ویژه «انرژی نیوز» از جنوب؛
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۱۴:۱۸

ماجرای جالب سرقت نفت مرغوب ایران در روز روشن/ سارقان نفت مثل آب خوردن روزی 40 میلیون تومان به جیب می‌زنند


ماجرای جالب سرقت نفت مرغوب ایران در روز روشن/ سارقان نفت مثل آب خوردن روزی 40 میلیون تومان به جیب می‌زنند

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، مهمترین ویژگی منحصر به فرد میدان «هنگام» سبک بودن این میدان مشترک نفتی با عمان بوده به طوری که نفت تولیدی این میدان دارای درجه ای.پی.آی 50 تا 52 بوده و به دلیل سبک بودن بیش از حد رنگ نفت تولیدی هنگام سبز و حتی رنگ نفت تولیدی چاه شماره هفت آن سفید است.
 
به عبارت ساده‌تر نفت تولیدی میدان هنگام به نوعی میعانات گازی بوده و با اندکی فرآورش، قابل تبدیل به فرآورده‌های نفتی همچون گازوئیل است.
 
سبک و مرغوب بودن نفت تولیدی میدان هنگام منجر به هجوم سارقان و افراد سواستفاده‌گر برای برداشت غیر قانونی نفت از مسیر خطوط لوله عبوری این میدان مشترک شده به طوری‌که حدود سه سال قبل یک گروه سارقان نفت این میدان مشترک که با ابتکاراتی اقدام به سوراخ کردن خط لوله عبوری نفت در جزیره قشم می‌کردند شناسایی و منهدم شدند و سپس با استخدام خط بان توسط شرکت نفت فلات قاره عملا در سطح جزیره قشم از محدوده 25 کیلومتری عبور این خط لوله نفتی حفاطت و صیانت می‌شود.
 
با این وجود، سرقت نفت مرغوب، فوق سبک و گران قیمت میدان هنگام این بار در محدوده خشکی بین بندر پهل تا پالایشگاه نفت بندرعباس مورد استفاده غیر قانونی افراد سودجو قرار گرفته است.
 
ماجرا از این قرار است که در محدوده 52 کیلومتری بندر پهل بندرعباس تا پالایشگاه نفت به دلیل اینکه حفاظت و نظارت دقیقی انجام نمی‌شود افراد سودجو با حفاری غیرمجاز و ایجاد انشعاب اقدام به سرقت به طور متوسط روزانه 100 تا 200 بشکه نفت میدان هنگام را می‌کنند.
 
از سوی دیگر شرکت نفت فلات قاره ایران هم بارها نسبت به سرقت نفت توسط افراد سودجو هشدار داده و با توجه به اینکه ماموریت و مسئولیت حفظ و نگهداری از خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده نفتی در خشکی بر عهده شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت بوده و عملا شرکت‌های بهره‌بردار نفت در این حوزه مسئولیتی ندارند، خواستار واگذاری خط لوله نفت میدان هنگام از محدوده بندر پهل تا پالایشگاه بندرعباس به شرکت خطوط لوله و مخابرات شده است.
 
عدم هماهنگی ها بین شرکت ملی نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حفظ و صیانت از این خط لوله 52 کیلومتری فرصتی طلایی نصیب سارقان کرده تا روزانه مثل آب خوردن 20 تا 40 میلیون تومان را با سرقت سبک ترین نفت ایران به جیب بزنند.
 
در این بین جا دارد با همکاری بیشتر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در تحویل این خط لوله نفتی زمینه سواستفاده و سرقت نفت گرانبهای کشور توسط سارقان را از بین ببرند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,