اخبار  ›  بین‌الملل  ›  رکورد صادرات LNG آمریکا شکسته شد/    

همزمان با جهش قیمت نفت و به پشتوانه «شیل»؛
۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ۱۰:۲۷

رکورد صادرات LNG آمریکا شکسته شد/ آمریکا یک‌ماهه 85 میلیارد فوت مکعب گاز صادر کرد


رکورد صادرات LNG آمریکا شکسته شد/ آمریکا یک‌ماهه 85 میلیارد فوت مکعب گاز صادر کرد

همزمان با جهش قیمت نفت به بیش از 65 دلار رکورد صادرات LNG به پشتوانه ذخایر شیل گاز شکسته شد و یک ماهه بیش از 85 میلیارد وفت مکعب گاز صادر شد.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از پلاتس، صادرات LNG آمریکا در این زمستان پر رونق خواهد بود. با توجه به این که قیمت های جهانی گاز به بالاترین سطح خود طی سه سال گذشته رسیده است، سود صادراتی محمولات آمریکایی بسیار خوب بوده و به همین دلیل در ماه دسامبر مقدار صادرات به رکورد ۸۵ میلیارد فوت مکعب رسیده است. از سر گیری صادرات از تأسیسات Dominion Energy در Cove Point در مریلند همزمان با افزایش قیمت های جهانی، صادرات آمریکا را همچنان در این سطح نگه خواهد داشت.


قیمت LNG در حال حاضر به ۱۱ دلار در هر میلیون بی تی یو رسیده و به نظر می رسد تا اواسط ماه فوریه در همین سطح باقی بماند. کمبود گاز در چین، سرمای هوا در ژاپن و کاهش تولید استرالیا از جمله دلایل افزایش قیمت های شاخص گاز در جهان می باشند. اما احتمالاً با تضعیف تقاضای فصلی در ماه آوریل، قیمت های صادراتی به ۸ دلار در هر میلیون بی تی یو در اوایل ماه مارس و سپس به حدود ۶ دلار در هر میلیون بی تی یو قبل از شروع فصل تابستان می رسد. این کاهش قیمت ها در ادامه سال هم بازار صادراتی و هم بازار داخلی آمریکا را با چالش مواجه خواهد کرد، چرا که رشد صنعت گاز آمریکا به تقاضای جهانی وابسته است. از طرفی، با اضافه شدن Cove Point در اواخر فصل اول سال، ظرفیت صادرات آمریکا به ۴/۲ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید اما کمبود تسهیلات مایع سازی به یک چالش جدید در صنعت LNG آمریکا تبدیل خواهد شد. این مقدار معادل ۴ تا ۵ درصد مصرف داخلی آمریکاست و به همین دلیل ممکن است بازار داخلی را هم با چالش مواجه کند.


آمار پلاتس نشان می دهد تقاضای گاز آمریکا در سال ۲۰۱۸ در حدود ۳/۸ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد بود و در نتیجه بخشی از ظرفیت این صنعت بلا استفاده خواهد ماند. اگر تقاضا و قیمت جهانی کاهش یابد، بخشی از گاز صادراتی به بازار داخلی برگشت خواهد خورد و همین موضوع باعث کاهش شاخص Henry Hub به ۲/۸۵ دلار در هر میلیون بی تی یو برای سال ۲۰۱۸ خواهد شد. در روز دوشنبه، شاخص قیمت پلاتس برای LNG تحویلی به شمال شرق آسیا (JKM) معادل ۱۱/۲ دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی گردید که نسبت به محاسبه قبلی بدون تغییر بود. در اواخر ماه دسامبر سود صادرات محموله های آمریکایی به این منطقه ۴/۵۷ دلار در هر میلیون بی تی یو بود. این سود با لحاظ هزینه انتقال گاز و حمل و زیان ناشی از تغییر ارزش محموله بوده، اما هزینه مایع سازی آن لحاظ نشده است. این هزینه در حال حاضر ۲/۲۵ تا ۳ دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی می گردد. در ماه گذشته سود صادراتی محموله های آمریکا به شمال شرق آسیا بیش از ۴ دلار در هر میلیون بی تی یو بود و همین باعث شد ۶۵ درصد صادرات آمریکا یعنی معادل ۵۶ میلیارد فوت مکعب به این منطقه ارسال شود.


همچنین، با تکمیل تأسیسات مایع سازی Train ۴ متعلق به Cheniere Energy در ترمینال صادراتی Sabine Pass در نیمه ماه اکتبر، ورود و خروج گاز به این تأسیسات افزایش یافته و سود صادراتی را تقویت کرده است. در ماه ژانویه مقدار گاز در Sabine Pass به ۳/۲ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید. با این حال به نظر می رسد دوره رونق سود به زودی به پایان برسد و بازار معاملات سوآپ از نیمه ماه مارس وارد بکواردیشن گردد. از هم اکنون محمولات ماه آوریل ۷/۷۰ دلار در هر میلیون بی تی یو و محمولات تحویلی در فصل سوم سال ۶/۸۵ دلار در هر میلیون بی تی یو معامله می شوند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,