اخبار  ›  نفت  ›  طرح «انضباط مالی» در شرکت نفت    

شاهکار 237 میلیون دلاری در فلات قاره؛
۱۳۹۶/۱۰/۱۲ ۰۳:۴۳

طرح «انضباط مالی» در شرکت نفت فلات قاره جواب داد/ مدیریت قراردادهای اجاره شناور و دکل‌ها یک‌ساله هزینه‌ها را 237 میلیون دلار کم کرد


طرح «انضباط مالی» در شرکت نفت فلات قاره جواب داد/ مدیریت قراردادهای اجاره شناور و دکل‌ها یک‌ساله هزینه‌ها را 237 میلیون دلار کم کرد

با اجرای طرح ویژه «انضباط مالی» در شرکت نفت فلات قاره به ویژه مدیریت قراردادهای اجاره شناور و دکل ها در طول یکسال 237 میلیون دلار صرفه‌جویی حاصل شد.
 

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، همزمان با بازگشت آرامش تولید به بزرگترین شرکت بهره بردار نفت ایران در خلیج فارس، اجرای طرح «انضباط مالی»، «حمید بورد» در شرکت نفت فلات قاره در طول یکسال حدود 237 میلیون دلاری صرفه جویی برای صنعت نفت ایران به ارمغان آورده است.

بر این اساس با مدیریت در قراردادهای فلات قاره در چهار بخش اجاره شناورهای عملیاتی، دکل‌ها و خدمات جنبی حفاری، خرید مواد شیمیایی مورد نیاز عملیات و خودروهای سبک و سنگین در طول یکسال حدود 237 میلیون دلار صرفه‌جویی حاصل شده که این معادل توسعه یک میدان متوسط نفتی در حوزه خلیج فارس است.


«سلمان خسروی» از رقابتی شدن فضای مناقصات، توقف برگزاری مناقصات محدود و ترک تشریفات و استفاده از فن آوری های جدید را مهمترین دلایل این صرفه جویی عنوان کرد و گفت: در نهایت بیش از 237 میلیون دلار در مبالغ قراردادهای منعقده جدید نسبت به قراردادهای مشابه قبلی در خصوص 57 فروند شناور مورد نیار عملیاتی، 5 دستگاه دکل حفاری دریایی، 7 فقره مناقصه خدمات تعمیراتی و حفاری و خرید مواد شیمیایی و کاهش 50 درصد خودروهای استیجاری بدون حذف هرگونه اولویت عملیاتی و خدماتی در جزایر و مناطق صرفه‌جویی حاصل شده است.

به گفته وی در بخش ‌اجاره شناورهای عملیاتی، با ساماندهی، مدیریت و کنترل شناورها از طریق بررسی نیازهای واقعی در هر منطقه عملیاتی، با تشکیل «کمیته تخصصی شناورها» و با رویکرد افزایش کیفیت، ایمنی و بهره‌وری شناورها، همچنین استفاده از شناورهای با سال ساخت 2006 به بالا به جای شناورهای بسیار قدیمی (با طول عمر 30 سال در قراردادهای قبلی)، ایجاد فضای رقابتی سالم در مناقصات و پرهیز از مناقصات محدود و یا ترک تشریفات، نرخ اجاره روزانه آنها حدود 46 میلیون یورو کاهش یافته و صرفه‌جویی اقتصادی در بخش تامین شناورهای مورد نیاز شرکت نسبت به قبل صورت گرفته است.

خسروی همچنین صرفه‌جویی انجام شده در بخش‌ دکل‌ها و خدمات جنبی حفاری را شامل اجاره دکل‌ها و خدمات جنبی آن از جمله سیمان‌کاری، راندن رشته‌های تکمیل چاه، تامین و خدمات لوله مغزی سیار و ... با رویکرد افزایش کیفیت، ارتقاء ‌فن‌آوری، بهره‌وری و ایمنی دکل‌ها با لحاظ سال ساخت 2005 به بالا و ایجاد رقابت سالم در مناقصات عمومی، اعلام کرد و گفت: در مجموع در یک سال اخیر حدود 149 میلیون یورو در بخش خدمات حفاری، کاهش نرخ و صرفه‌جویی اقتصادی صورت گرفته است.

این مقام مسئول افزود: در راستای افزایش رقابت و کاهش قیمت تمام شده تامین مواد شیمیایی با اتخاذ تدابیر و برنامه‌ریزی لازم از طریق فراخوان کلیه تامین‌کنندگان، آزمایش میدانی در برخی موارد و با ترجیح منابع داخلی به خارجی در یک سال اخیر حدود 86 میلیارد ریال (21 درصد نسبت به خریدهای مشابه در سال‌های قبل) صرفه‌جویی انجام گرفته است.

رییس امور قراردادهای شرکت نفت فلات قاره ایران در زمینه قراردادهای تامین خودروهای سبک و سنگین خدماتی گفت: با بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری خودروهای خدماتی و هدفمند نمودن آنها در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با تشکیل کمیته تخصصی خودروها و رویکرد تخصیص خودرو بر مبنای اولویت عملیات و تولید به جای نفرات و سمت‌های سازمانی، از طریق برگزاری مناقصات عمومی، وسائط نقلیه مورد نیاز همزمان با افزایش بهره‌وری و کاهش قابل توجه مصرف سوخت، از لحاظ کمیت حدود 40 درصد و از لحاظ هزینه‌ نیز حدود 35 درصد در مناقصات جدید کاهش یافته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: راهبرد ایجاد فضای رقابت سالم در مناقصات در سایر بخش‌ها نیز به جدیت در حال پیگیری است که با توجه به عدم تامین اعتبار جهت اقدامات لازم، نتایج واگذاری‌های مربوط به پروژه‌ها و تعمیرات تاسیسات به زودی به نتیجه خواهد رسید.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,