اخبار  ›  پالایش و پخش  ›  تامین امنیت خط لوله سوآپ نفت    

«علیرضا صادق آبادی» معاون وزیر نفت:
۱۳۹۶/۱۰/۱۲ ۰۲:۱۰

تامین امنیت خط لوله سوآپ نفت کرکوک با عراق است/ خط لوله سوآپ از کردستان عراق نمی‌گذارد


تامین امنیت خط لوله سوآپ نفت کرکوک با عراق است/ خط لوله سوآپ از کردستان عراق نمی‌گذارد

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تامین امنیت خط لوله سوآپ نفت کرکوک در خاک عراق بر عهده عراقی‌ها است، اعلام کرد: خط لوله سوآپ نفت کرکوک از اقلیم کردستان عراق عبور نمی کند.
 
به گزارش انرژی نیوز، «علیرضا صادق آبادی» معاون وزیر نفت با بیان اینکه موضوع اقلیم کردستان به طرف عراقی مربوط می‌شود و قرار است با استفاده از سامانه‌های ایمنی، امنیت خط انتقال تامین شود، گفت: با این حال آنچه برای طرف ایرانی اهمیت دارد این است که نفت مورد نیاز را در خاک ایران تحویل گرفته و مشابه و برابر آن در مرزهای جنوبی به طرف عراقی نفت تحویل داد شود.
 
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، افزود: در جریان این انتقال آنچه در خاک عراق اتفاق می‌افتد به طرف عراقی مربوط می‌شود.
 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه عراق در این‌باره می‌تواند امنیت خط را تامین کند و مشکلی هم وجود ندارد، اظهار داشت: باید در نظر داشت با این حال همه چیز وابسته به این است که انتقال ۶۰هزار بشکه در روز با مشکلی روبه‌رو نشود تا ظرفیت‌هایی برای ایجاد خط انتقال نیز به وجود آید./ منبع: صمت
 
در همین حال «عباسعلی جعفری نسب» اخیرا در گفتگو با خبرنگار انرژی نیوز با اشاره به آغاز تغییرات فنی در شبکه خطوط لوله انتقال نفت در غرب ایران به منظور آماده سازی شرایط انتقال نفت سوآپ عراق، گفت: با توجه به مذاکرات و توافق اولیه ایران و عراق بر سر سوآپ نفت، شبکه خطوط لوله و مراکز انتقال نفت ایران آماده سوآپ نفت این کشور همسایه می شوند.
 
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با بیان اینکه بخشی از نفت سوآپ توسط تاسیسات مرکز انتقال «تنگ فنی» لرستان انجام می‌شود، تصریح کرد: در شرایط فعلی آمادگی و شرایط انتقال روزانه 50 تا 60 هزار بشکه نفت خام سوآپ عراق وجود دارد.
 
«بیژن زنگنه» وزیر نفت آذر ماه امسال در حاشیه برگزاری نشست اوپک در وین از امضای قرارداد سوآپ نفت میادین شمال عراق به ویژه کرکوک از مسیر ایران خبر داد و گفت: تفاهم نامه همکاری اولیه با وزیر نفت عراق در وین امضا شده است.
 
این عضو کابینه دولت همچنین در خصوص احداث خطر لوله برای سوآپ نفت کرکوک هم توضیح داده است: به زودی قرارداد مطالعات منعقد شده و مشاور ساخت خط لوله نفت تعیین و پس از آن قرارداد نهایی امضا خواهد شد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,