اخبار  ›  نفت  ›  جمع آوری 1.3 میلیارد فوت مکعب گاز    

شرکت ملی نفت اعلام کرد:
۱۳۹۶/۱۰/۰۲ ۲۱:۵۸

جمع آوری 1.3 میلیارد فوت مکعب گاز مشعل برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها


جمع آوری 1.3 میلیارد فوت مکعب گاز مشعل برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت از جمع آوری بیش از یک میلیارد و 330 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت در قالب ساخت چهار مجتمعNGL با هدف تامین خوراک صنایع پتروشیمی در کشور خبر داد.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از شرکت ملی نفت ایران، کریم زبیدی درباره آخرین وضعیت ساخت و توسعه طرح های جدید جمع آوری گازهای همراه نفت با مشارکت شرکت ها و هلدینگ های پتروشیمی و با هدف تامین خوراک صنایع پتروشیمی کشور، گفت: بخشی از گازهای همراه ( در مجموع ۲۵.۷۹ میلیون متر مکعب در روز) قرار است که به کارخانه‌های ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰ و ان جی ال خارگ منتقل شود.
 
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از پیگیری جدی پروژه های مربوط به احداث واحدهای ان جی ال خبر داد و تصریح کرد: در این مدت اقدام های نسبتا خوبی انجام شده و روند اجرای پروژه ها با جدیت دنبال می شود.
 
این مقام مسئول، افزود: پروژه ان جی ۳۱۰۰ در غرب کشور از سوی شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت وابسته به صندوق های بازنشستگی در دست احداث بوده و واحد ان جی ال ۳۲۰۰ در غرب کارون هم که هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس در حال انجام است.
 
به گفته وی ان.جی.ال ۳۱۰۰ با هدف جمع آوری گازهای همراه میدان های غرب کشور (مناطق دهلران، چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دالپری و نفت شهر) به ظرفیت ۲۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز در دستور کار است. این گازهای همراه، خوراک کارخانجات پتروشیمی مناطق اقتصادی ماهشهر، امیرکبیر، بوعلی و دهلران (۴۶ هزار بشکه در روز) را تامین می کند.
 
زبیدی با بیان اینکه علاوه بر این ان جی ال۳۲۰۰ نیز به منظور جمع آوری ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گازهای همراه میدان های آزدگان شمالی و جنوبی، فاز اول و دوم میدان یادآوران، جفیر، دارخوین و یاران شمالی و جنوبی با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار توسط پتروشیمی بندر امام (ره) در حال ساخت است، در مورد پیشرفت پروژه ان جی ال خارگ اظهار داشت: این پروژه که پیش تر با هدف جمع آوری حدود ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه میدان های دریایی منطقه خارگ (درود، ابوذر، فروزان) در دست اجرا بوده است.
 
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، ادامه داد: به دلیل کمبود گازهای پیش بینی شده هم اکنون برنامه انجام کار تغییر کرده و قرار شده روزانه ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گاز جمع آوری شود. این پروژه هم اکنون آماده برگزاری مناقصه است.
 
به گفته این مقام مسئول توسعه پروژه های مربوط به ساخت کارخانجات ان جی ال مثل ان جی ال ۲۳۰۰ (در مورد این پروژه مذاکرات با پتروشیمی امیرکبیر در حال نهایی شدن است)، مذاکرات لازم انجام شده و در حال نهایی شدن است.
 
به گزارش انرژی نیوز، در مجموع هم اکنون کارخانجات ان.جی.ال ۱۰۰، ۲۰۰،۳۰۰،۴۰۰، A۴۰۰، ۵۰۰، ۶۰۰ به ترتیب ۱۶۰، ۱۶۰، ۲۰۰، ۵۵۰، ۱۶۰، ۱۶۰ و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز ظرفیت خوراک گازهای همراه را دارند. ان.جی.ال ۷۰۰ و ۸۰۰ در مجموع نیز دارای ظرفیت خوراک ۴۳۰ میلیون فوت مکعبی گاز در روز هستند.
ان.جی.ال ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۳۰۰، ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ نیز به ترتیب دارای ظرفیت خوراک و فرآورش ۱۴۶۵، ۱۴۶۵، ۲۶۰، ۱۸۶، ۲۸۰ و ۶۰۰ میلیون فوت مکعبی در روز هستند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,