اخبار  ›  بین‌الملل  ›  گازپروم تولید گاز از میدان مشترک    

خدمت جدید روسها به شریک نفتی ایران؛
۱۳۹۶/۰۹/۱۶ ۱۵:۳۷

گازپروم تولید گاز از میدان مشترک با ایران را آغاز کرد/ گاز «آذر» مسافر بغداد شد


گازپروم تولید گاز از میدان مشترک با ایران را آغاز کرد/ گاز «آذر» مسافر بغداد شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، پس از وقت کشی روسها در امضای قرارداد توسعه میدان نفتی آذر (مشترک با بدری عراق)، در نهایت مدیران گازپروم پس از دریافت اطلاعات میدان ایرانی در عراق برای توسعه این میدان مشترک نفتی قراردادهمکاری امضا کردند.

با گذشت حدود چهار سال از امضای قرارداد توسعه میدان بدری عراق با کنسرسیومی به رهبری «گازپروم»، روز گذشته روسها تاسیسات بهره برداری از گازهای همراه میدان مشترک نفتی بدری (مشترک با میدان آذر ایران) را با ظرفیت تولید 1.6 میلیارد مترمکعب گاز در سال در مدار بهره برداری قرار دادند.

تاسیسات جدید فرآورش گاز میدان آذر گه توسط «جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق و «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه از ظرفیت تولید روزانه 140 تن گاز مایع و 400 میلیون فوت مکعب گاز خشک برخوردار است.

روسها در کنار ساخت تاسیسات جمع آوری گازهای همراه خط لوله ای 100 کیلومتری هم برای انتقال گاز تولید شده از میدان مشترک با ایران به مرکز عراق احداث و راه اندازی کرده اند.

به گزارش انرژی نیوز، در شرایط فعلی ایران روزانه حدود 30 هزار بشکه نفت خام از میدان مشترک آذر برداشت می‌کند اما شرکت اویک به عنوان توسعه دهند میدان تاکنون اقدام جدی برای جمع آوری گازهای همراه نفت این میدان مشترک با عراق انجام نداده است.

در حال حاضر ساخت طرح NGL 3100 از پیشرفت کمتر از 10 درصد برخوردار بوده و این درحالی است که در صورت بهره برداری از آن امکان جمع آوری روزانه 270 میلیون فوت مکعب میادین مشترک نفتی غرب کشور همچون آذر، پایدار، پایدار غرب، دهلران  و ... فراهم می‌شود.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,