اخبار  ›  بین‌الملل  ›  خط لوله استراتژیک اروپا برای    

همزمان با تهدید «ترامپ» برای تحریم نفت ایران؛
۱۳۹۶/۰۹/۰۵ ۰۲:۰۵

خط لوله استراتژیک اروپا برای انتقال نفت ایران بازگشایی شد/ ورود 4 کشور اروپایی به لیست مشتریان نفت ایران


خط لوله استراتژیک اروپا برای انتقال نفت ایران بازگشایی شد/ ورود 4 کشور اروپایی به لیست مشتریان نفت ایران

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، همزمان با تهدیدهای گاه و بیگاه «دونالد ترامپ» علیه برجام و حتی توصیه برای تحریم نفتی ایران، یک خط لوله استراتژیک اروپا برای انتقال نفت خام صادراتی پیش روی ایران بازگشایی شد.

بر این اساس پس از بالا گرفتن اختلافات بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق و اختلال در مسیر صادرات نفت کرکوک و میادین شمال عراق و کاهش عرضه روسیه به علت تعمیرات ترمینال نفتی پریمورسک در دریای بالتیک، تقاضا برای انواع نفت خام ترش در اروپا افزایش یافته و این افزایش تقاضا منجر به افزایش مشتریان ایران در شرق اروپا شده است.

شرکت ملی نفت ایران در ماه دسامبر قراردادی با شرکت INA کرواسی برای فروش یک محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت امضا کرد و این نخستین قرارداد فروش نفت ایران به کروات‌ها در در دوره پسابرجام است.

علاوه بر کرواسی، ایران قراردادهای جدیدی برای فروش محموله نفت یک میلیون بشکه‌ای با شرکت مجارستانی MOL امضا کرده که برای نخستین بار نفت صادراتی به مجارستان در پالایشگاه براتیسلوای اسلواکی مورد استفاده قرار گرفته تا بعد از مجارها و کروات‌ها، اسلواکی هم به سومین مشتری نفت ایران در بلوک شرق اروپا تبدیل شود.

مهمترین ویژگی قرارداد فروش نفت ایران به شرکت MOL مجارستان این بوده که برای انتقال نفت صادراتی ایران از ظرفیت خط لوله نفت دروژپا (دوستی) استفاده شده که شاخه جنوبی این خط لوله نفت ایران را به کشورهای اسلواکی و مجارستان (جمهوری چک) منتقل کرده است.

به گزارش انرژی نیوز، در شرایط فعلی در کنار شرکت‌های OMV اتریش، لوتوس و PKN Orlen  لهستان، شرکت دولتی بلاروس BNK در کنار INA کرواسی وMOL مجارستان به مهمترین مشتریان نفت ایران در بلوک شرق اروپا تبدیل شده‌اند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,