اخبار  ›  ویژه  ›  «شیخ‌الوزرا» جان کارکنان    

فاصله مرگ و زندگی در نفت به ثانیه هم نمی‌رسد؛
۱۳۹۶/۰۸/۰۶ ۱۶:۲۸

«شیخ‌الوزرا» جان کارکنان عملیاتی صنعت نفت کف دستشان است/ فکری به حال معیشت آنها بکنید


«شیخ‌الوزرا» جان کارکنان عملیاتی صنعت نفت کف دستشان است/ فکری به حال معیشت آنها بکنید

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، صنعت نفت ایران یک «بمب ساعتی» است و بمبی که از یک سو به دلیل وجود تاسیسات فرسوده از مناطق نفت‌خیز جنوب تا سکوها و تاسیسات نفت و گاز خلیج فارس هر لحظه در آستانه انفجار قرار گرفته و بدون اغراق خصوصی‌سازی اشتباه و عدم اجرای دقیق ضوابط HSE توسط شرکت های خصوصی شده پالایشی و پتروشیمی را باید به عنوان چاشنی این بمب خطرناک نامید.

در این بین هر چقدر مجموعه صنعت نفت دولتی و خصوصی ایران از اجرای دقیق استانداردها و ضوابط HSE در مقایسه با معیارهای بین‌المللی فاصله می‌گیرد در حوزه منابع انسانی هم این شکاف‌ها و فاصله روز به روز بیشتر می‌شود.

صنعت نفت یک صنعت بین‌المللی و رقابتی بوده و استانداردهای تمامی زنجیره‌های صنایع نفت و گاز ایران و جهان از اکتشاف، استخراج تا بهره برداری، تعمیرات، HSE، حقوق و دستمزد تقریبا از یک نسخه واحد پیروی می‌کند اما عده‌ای در کشور نشسته و بدون کوچکترین اطلاعی از ریسک فعالیت در صنایع نفت و گاز می‌خواهند فعالیت کارکنان این صنایع را با وزارت خانه‌هایی همچون آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی و ... مقایسه کنند.

در این بین هر چقدر کارکنان صنعت نفت از بیرون نفت به دلیل قیاس‌های اشتباه و غیر منطقی ضربه می‌خورند، در داخل این مجموعه هم عملا اجرای عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد در پائین ترین سطح قرار دارد و شاید فاصله بسیار کم حقوق و دستمزد کارکنان ستادی و عملیاتی بخشی از این واقعیت غیر قابل انکار را آشکار کند.

حادثه تلخ و تاسف برانگیز کشته شدن دست کم 6 نفر از کارکنان صنعت نفت در آتش سوزی واحد «آیزوماکس» پالایشگاه نفت تهران بدون شک مشتی نمونه از خروارها حادثه‌ای بوده که بعضا در مناطق دورافتاده عملیاتی صنعت نفت اتفاق می‌افتد و رسانه‌ای هم از وقوع آنها و تلفات جانی آن خبردار نمی‌شود.

در طول یک دهه گذشته حادثه در صنعت نفت ایران کم نبوده و البته افرادی که به نوعی در این حادثه آسمانی شدند به مراتب از خوشبخت‌تر از کارکنانی هستند که به دلیل سوختگی شدید و سایر مصدومیت‌ها و معلولیت‌ها باید تا پایان عمر بر روی ویلچر و یا بستر بیماری با انبوهی درد و رنج سپری کنند و در این بین وضعیت کارکنان غیر رسمی و به ویژه قراردادی و پیمانکاری صنعت نفت تاسف برانگیز تر بوده زیرا عملا از حداقل پشتوانه‌های خدماتی، درمانی و مالی برای یک عمر زندگی سخت و پر درد هم برخوردار نیستند.

در حادثه روز گذشته هر چند 6 نفر از کارکنان صنعت نفت ایران در یکی از تلخ ترین روزهای آدینه تاریخ صنعت نفت جان به جان آفرین تسلیم کردند اما بیش از اینکه برای آسمانی شدن این بزرگواران تاسف بخوریم برای وضعیت و زندگی آینده دو مصدوم این حادثه نگران هستیم، این روزها موضوع حادثه داغ و خبرساز است اما تا چند هفته دیگر همه چیز به دست فراموشی سپرده می‌شود و این دوستان می‌مانند و یک عمر بی پولی و البته درد و رنج فراوان.

«شیخ الوزرا» بدون شک شما موفق ترین وزیر تاریخ صنعت نفت ایران هستید اما مطمئن باشید پیام تسلیت روز گذشته شما به دلیل کشته شدن 6 نفر از کارکنان صنعت نفت همچون نمکی بر روی زخم های کهنه کارکنان رسمی و غیر رسمی صنعت نفت به ویژه در مناطق عملیاتی بود.

وزیر محترم نفت شاید در نگاه اول این پرسش مطرح شود که پالایشگاه نفت تهران خصوصی بوده و «زنگنه» چه می‌توانسته برای کارکنان پیمانکار شاغل در این مجموعه بکند اما واقعیت اینجاست که تمامی شرکت‌های خصوصی و غیر دولتی در پرداخت حقوق و دستمزد به کارگران و کارکنان خود در قالب قانونی نانوشته تابع مقررات وزارت نفت بوده و عملا آنچه وزارت نفت برای کارکنان خود انجام می‌دهد برای کارکنان شرکت‌های خصوصی و غیر دولتی هم موضوعیت دارد و حتی مدیران منابع انسانی بسیاری از دستورات و بخشنامه‌های مرتبط با حوزه منابع انسانی را با عناوینی همچون «صرفا جهت اطلاع» به مدیران عامل پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و ... برای اجرا ارسال می کنند.

آقای زنگنه از مشکلات ریز و درشت صنعت نفت باخبریم، از هجمه‌ها و انتقادهای غیر منصفانه و تا زیاده خواهی گروه ها و باندهای مختلف هم خبر داریم اما با وجود تمامی این مشکلات کمرشکن کارکنان به نگاهی پدرانه و مهربانانه وزیر خود نیاز دارند، شاید با ابلاغ چند بخشنامه نه تنها ارتقای رضایت شغلی را به صنعت نفت هدیه کنید که حتی در محبوبیت از «منوچهر اقبال» هم پیشی بگیرید ...
 
زنده را تا زنده است باید به فریادش رسید ... ورنه بر مزارش آب پاشیدن چه سود؟

گر نکردی یاد من تا زنده ام  ... سنگ مرمر روی قبرم وانهادن ها چه سود؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,