اخبار  ›  نفت  ›  کشف ذخایر جدید نفت در مرز مشترک    

«انرژی نیوز» خبر می‌‌دهد؛
۱۳۹۶/۰۸/۰۵ ۱۶:۳۳

کشف ذخایر جدید نفت در مرز مشترک با عراق/ ذخایر نفت میدان آذر 2 برابر شد


کشف ذخایر جدید نفت در مرز مشترک با عراق/ ذخایر نفت میدان آذر 2 برابر شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، با گذشت حدود هشت ماه از آغاز تولید زودهنگام، مطالعات جدید انجام گرفته در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران از افزایش نزدیک به دو برابری حجم ذخایر نفت میدان مشترک آذر حکایت دارد.

در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود 30 هزار بشکه نفت از میدان آذر برداشت می شود که تولید این نفت با حفاری 9 حلقه چاه تولیدی و 2 حلقه چاه توصیفی و تحدیدی تحقق یافته که اطلاعات استخراج شده از چاه ها از افزایش حجم ذخایر درجای نفت میدان آذر از 2.4 میلیارد بشکه برآورد اولیه به بیش از چهار میلیارد بشکه حکایت دارد.

هم اکنون نفت میدان آذر از سازند سروک و در عمق 4500 متری استخراج می شود که نتایج مطالعات مخزنی نشان می دهد که در عمق بالاتر از 4500 متر ذخایر قابل توجه گاز طبیعی وجود دارد و حتی این احتمال دارد که با گذشت 20 سال از برداشت نفت با تغییر رفتار مخزن این میدان از یک میدان نفتی به گازی تغییر چهره بدهد.

نفت تولیدی میدان مشترک آذر سبک و دارای ای.پی.آی 33 بوده که با توجه به افزایش حجم ذخایر درجای نفت میدان حتی سناریوی تولید روزانه تا سقف 100 هزار بشکه نفت از این میدان مشترک وجود دارد.

در شرایط فعلی در کنار تولید نفت، سوختن گازهای همراه نفت مهمترین چالش پیش روی توسعه این میدان بوده به طوری که عملکرد شرکت اویک در ساخت تاسیسات جمع آوری گازهای همراه در قالب NGL 3100 اصلا رضایت بخش نیست.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,