اخبار  ›  ویژه  ›  «نورالدین شهنازی‌زاده» به    

«انرژی نیوز» منتشر کرد؛
۱۳۹۶/۰۸/۰۴ ۲۰:۵۱

«نورالدین شهنازی‌زاده» به باشگاه 100 تایی‌های صنعت نفت پیوست/ ماجرای هدیه 5 میلیون دلاری مدیرعامل متن


«نورالدین شهنازی‌زاده» به باشگاه 100 تایی‌های صنعت نفت پیوست/ ماجرای هدیه 5 میلیون دلاری مدیرعامل متن

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، می‌خواهد حکم انتصاب «علیرضا صادق آبادی» باشد یا «سید نورالدین شهنازی‌زاده»، اسامی برای عده‌ای خیلی مهم نیستند، این گروه برای تسویه حساب شخصی از هر فرصتی برای تخریب و تهدید استفاده می‌کنند و برخی از افراد این گروه «متوهن» می‌توانند مدیرعامل سابق فلان شرکت پتروشیمی باشد که با آمدن «بیژن زنگنه» دوره ریخت و پاشش تمام شده و یا مدیری که در پرونده زمین خواری عسلویه دستش رو شده است.

مرداد ماه سال گذشته «سید نورالدین شهنازی‌زاده» به‌عنوان مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب شد مدیری که ماموریت یافت متولی توسعه میادین بزرگ و تازه نفس نفتی ایران در غرب کارون باشد اما صدور این حکم انتصاب همچون بسیاری از انتصابات ریز و درشت صنعت نفت به مذاق برخی‌ خوش نیامد و با این ادعا که شهنازی‌زاده سابقه یک روز کار در بخش بالادستی صنعت نفت را ندارد و کل کارنامه کاری وی در تولید، تامین و توزیع فرآورده نفتی خلاصه می شود، «بیژن زنگنه» را به دلیل این انتصاب به باد انتقاد گرفتند.

البته با این حکم انتصاب برخی پا را فراتر گذاشته و نه تنها بازگشت شهنازی‌زاده به صنعت نفت به عنوان مدیرعامل متن را زیر سوال بردند که در ادامه سناریوسازی خود تاکید می‌کردند: «زنگنه با این انتصاب عملا می خواهد ترمز توسعه میادین غرب کارون را بکشد تا دستش برای واگذاری پروژه‌ها به غول‌های نفتی جهان از توتال و شل گرفته تا اینپکس و انی باز تر شود.»

حالا امروز نزدیک به 15 ماه از این انتصاب در توسعه گراترین شرکت نفتی ایران می‌گذارد و نگاهی به وضعیت توسعه میادین نفتی غرب کارون می‌تواند گواهی بر کارآمد و یا ناکارآمد بودن مدیریت شهنازی‌زاده در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران بدهد.

در طول 15 ماه گذشته هر چند حتی یک قرارداد اجرایی برای توسعه میادین نفتی غرب کارون امضا نشد و شاید برگزاری مناقصه توسعه میدان آزادگان مهمترین اقدام شرکت ملی نفت برای شکستن طلسم حضور شرکت‌های بزرگ جهان در طرح توسعه میادین نفت در پسابرجام باشد اما شهنازی‌زاده‌ای که خیلی ها ادعا می‌کردند سابقه یک روز کار در بالادستی نفت را ندارد کارنامه‌ای از حیث توسعه و افزایش ظرفیت تولید نفت برجای گذاشته که به مراتب قابل قبول تر از مدیران عاملی بوده که ادعا دارند بیش از سه دهه در بالادستی نفت کار کرده‌اند.

در مدت حضور شهنازی‌زاده در شرکت متن، ظرفیت تولید روزانه نفت ایران بالغ بر 160 هزار بشکه در روز افزایش یافته آن هم از میادینی که همگی مشترک بوده و بر خلاف میادین شرق کارون شناخت و اطلاعات کاملی از رفتار میدان در یک دوره بلندمدت در سطح شرکت نفت وجود نداشت.

از سوی دیگر این افزایش ظرفیت تولید در غرب کارون درحالی اتفاق افتاده که زیرساخت‌های اولیه تولید هم شامل ساخت و راه اندازی تاسیسات بهره برداری، فرآورش، خطوط انتقال، تلمبه خانه، نیروگاه و ... به طور کامل آماده نبوده و حالا به این فقر امکانات آب گیری از تالاب، شل کن و سفت کن‌های سازمان محیط زیست را هم اضافه کنید.

آمار استخراج شده از معاونت تولید شرکت ملی نفت ایران نشان می‌دهد که در طول 15 ماه گذشته تاکنون بدون احتساب تولید 75 هزار بشکه نفت از میدان آزادگان شمالی، تولید در آزادگان جنوبی از 40 به 83 هزار بشکه، یاران شمالی از صفر به 30 هزار بشکه، یادآوران از 50 به 110 هزار بشکه و آذر از صفر به بیش از 30 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

پیشرفت ساخت نیروگاه برق غرب کارون از 10 درصد به 40 درصد رسیده و ساخت خطوط لوله و تلمبه خانه هم تعیین تکلیف شده، با یک حساب و کتاب ساده با فرض نفت بشکه‌ای 50 دلار، امسال از محل افزایش تولید نفت محقق شده در دوران مدیریت شهنازی‌زاده روزانه دست کم 5 تا 7 میلیون دلار راهی خزانه شده است.

«شهنازی زاده» مدیرعامل شرکت متن که از نظر خصوصیات و ویژگی اخلاقی شباهت بسیاری به «غلامحسین نوذری» وزیر همیشه خوش اخلاق صنعت نفت دارد اثبات کرده که تفاوتی نمی‌کند که ماموریت چه باشد، می‌خواهد ماموریت رفع بحران کمبود و کسری پمپ بنزین در دوران پس از اجرای سهمیه بندی باشد و یا قفل شدن فرآیند توسعه در میادین مشترک نفتی غرب کارون، مدیر که باشی  از عهده هر ماموریت کوچک و بزرگی بر می‌آیی ...

 بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,