اخبار  ›  گاز  ›  پیشنهاد جدید گازی ایران به    

معاون «زنگنه» به «انرژی نیوز» خبر داد:
۱۳۹۶/۰۷/۳۰ ۱۲:۵۴

پیشنهاد جدید گازی ایران به ترکمنستان/ آماده سوآپ گاز ترکمنستان از خط سرخس-جاسک هستیم/ «تاپی» اقتصادی نیست


پیشنهاد جدید گازی ایران به ترکمنستان/ آماده سوآپ گاز ترکمنستان از خط سرخس-جاسک هستیم/ «تاپی» اقتصادی نیست

«حمیدرضا عراقی» در گفتگو با خبرنگار انرژی نیوز درباره انتشار برخی از خبرهای در رسانه های حوزه قفقاز و آسیای میانه مبنی بر آمادگی ایران برای مشارکت در ساخت خط لوله گاز «تاپی»، گفت: ایران پیشنهاد سوآپ گاز ترکمنستان را از مسیر خط لولخ سرخس به جاسک را مطرح کرده است.
 
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه خط لوله سرخس به جاسک در مقایسه با خط لوله تاپی، اقتصادی ترین، ارزان قیمت ترین و امن ترین مسیر برای انتقال گاز ترکمنستان به پاکستان و شبه قاره هند است، تصریح کرد: ایران برای سوآپ گاز ترکمنستان از مسیر خط لوله سرخس-جاسک اعلام آمادگی مرده است.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین در خصوص شکایت گازی ایران از ترکمنستان به داوری بین‌المللی هم توضیح داد: بر اساس مفاد قرارداد دو‌جانبه، پیش از رجوع به داوری دو کشور حدود شش ماه فرصت دارند تا برای حل اختلافات و دستیابی به توافق گفت‌وگو کنند که هم‌اکنون این فرصت 6 به پایان نرسیده است.
 
این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز، خاطرنشان کرد: دو هفته گذشته هم گفت‌وگوهایی با مقامات ترکمنستان در عشق‌آباد انجام شده و امیدواریم با توجه به روند گفت‌وگوها پیش از به پایان رسیدن فرصت شش ماهه به توافق مشترک دست یابیم.
 
عراقی هفته گذشته در حاشیه مراسم بهره برداری از تاسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10 با بیان اینکه ترکمنستان تا قیمت گاز را پایین نیاورد، گاز از این کشور وارد نمی کنیم، تاکید کرده بود: با تغییرات آرایش در شبکه انتقال و افزایش ظرفیت تولید در پارس جنوبی، دیگر نیازی به واردات گاز از ترکمستان نداریم.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,