اخبار  ›  بین‌الملل  ›  واکنش «بیژن زنگنه» به اقدامات    

خبر فوری «انرژی نیوز»؛
۱۳۹۶/۰۷/۱۵ ۱۹:۵۵

واکنش «بیژن زنگنه» به اقدامات تلافی جویانه نفتی هندی‌ها/ ایران پالایشگران هندی را نقره‌داغ کرد


واکنش «بیژن زنگنه» به اقدامات تلافی جویانه نفتی هندی‌ها/ ایران پالایشگران هندی را نقره‌داغ کرد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، اگر نگاه سرد «بیژن زنگنه» به کارکنان شاغل در صنعت نفت را نادیده بگیریم، بدون اغراق «شیخ الوزرا» موفق ترین وزیر تاریخ صنعت نفت ایران است، زنگنه کارش را خوب بلد است و اگر نسبت به این ادعا ابهامی دارید، «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و انرژی هند این روزها بیش از هر شخصیت نفتی دیگری می‌تواند نسبت به این موضوع شهادت بدهد.

«دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و انرژی هند تابستان امسال با استفاده از ادبیاتی که دور از دیپلماسی و دیالوگ رایج در صنایع نفت و گاز جهان و البته با لحنی طلبکارانه از «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران خواست تا هرچه سریع تر نسبت به واگذاری توسعه میدان فرزاد ب به شرکت ONGC هند اقدام کند و تهدید کرد در صورت عدم واگذاری میدان فرزاد به ONGC پالایشگران هندی واردات نفت از ایران را در اقدامی تلافی جویانه کاهش می‌دهند.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران با دریافت پیام طلبکارانه وزیر نفت و انرژی هند نه تنها نسبت به تهدید خطرناک هندی‌ها عقب نشینی نکرد که حتی شرایط فروش نفت به پالایشگران هندی را سخت گیرانه تر کرد و این کشمکش تا آنجا ادامه پیدا کرد که هند در طول یک ماه (جولای 2017) حجم واردات نفت از ایران را بیش از 300 هزار بشکه در روز کاهش داد.

با گذشت چند ماه ازاین  تهدید و اقدام تلافی جویانه نفتی، هر چند حجم فروش نفت ایران به هند کاهش یافت اما ایران و «بیژن زنگنه» وزیر نفت زیر بار حرف زور آقای مهاراجه نه تنها نرفتند بلکه نفتی که هند به نوعی خرید آن را تحریم کرده بود راهی قلب اروپا شد.

به عبارت دیگر زنگنه با «نه گفتن» به هندی‌ها با یک تیر دو جا را نشانه گرفت، اول به تمامی شرکت‌ها و کشورهای خارجی اعلام کرد که ایران زیر بار زور و تهدید نمی‌رود و گام دوم وابستگی بیشتر کشورهای بزرگ اروپایی به نفت ایران در پسابرجام بود و البته کاهش صادرات نفت به هند و افزایش فروش به کشورهای اروپایی می تواند منجر به متنوع تر شدن بیشتر بازارهای هدف ایران باشد.

پلاتس با انتشار گزارش کوتاهی اعلام کرد: حجم صادرات نفت ایران به هند در ماه اوت در مقایسه با ژوئیه 167 هزار بشکه در روز کاهش یافته و همزمان با این کاهش فروش نفت ایران به فرانسه و ایتالیا در ماه اوت در مجموع افزایشی 100 هزار بشکه ای را در روز تجربه کرده است.

در ماه اوت ایران به طور متوسط روزانه 160 هزار بشکه نفت به ایتالیا و 133 هزار بشکه نفت به فرانسه صادر کرد که با احتساب افزایش فروش نفت به ترکیه و تبدیل به بزرگترین تامین کننده نفت ترکها عملا اقدام تلافی جویانه هند نه تنها اختلالی در روند صادرات نفت ایران ایجاد نکرده که حالا مشتریان خوش حساب تری همچون فرانسه و ایتالیا به جای هند همیشه طلبکار نفت ایران را خریداری می‌کنند.

شاید سرنوشت پالایشگران هندی که این روزها مجبورند افزایش هزینه‌های جایگزین کردن نفت ونزوئلا و کشورهای آفریقایی با ایران بپردازند درس عبرتی برای «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و انرژی هند و البته برخی از مدعیان همیشه طلبکار داخلی باشد. یک ایرانی را هیچ وقت تهدید نکنید به ویژه آنکه ژن آن خوب و از جنس «بیژن زنگنه» باشد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,