اخبار  ›  بازار-اوپک  ›  اعلان جنگ «ریک پری» به «بیژن    

خبر فوری «انرژی نیوز»؛
۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ۱۱:۰۳

اعلان جنگ «ریک پری» به «بیژن زنگنه»/ حمله آمریکا به بازارهای نفتی ایران آغاز شد


اعلان جنگ «ریک پری» به «بیژن زنگنه»/ حمله آمریکا به بازارهای نفتی ایران آغاز شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، همزمان با آغاز جنگ روانی آمریکا علیه برجام و زیر سوال بردن توافق بزرگ هسته‌ای ایران با کشورهای گروه 1+5، آمریکایی‌ها حالا بزرگترین بازارهای سنتی نفت ایران را هم هدف قرار داده‌اند.
 
بر این اساس  «ریک پری» وزیر انرژی با صدور فرمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دستور افزایش صادرات نفت خام این کشور به بازارهای آسیایی و اروپایی را صادر کرده که نکته قابل تامل افزایش فروش نفت آمریکا در اکثر بازارهای سنتی نفت ایران بوده است.
 
داده‌های اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد صادرات نفت‌ این کشور در ماه ژوئیه به طور متوسط روزانه بالغ بر ۸۹۳ هزار بشکه بوده که نسبت به ماه ژوئن ۱۰۰هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
 
آرگوس با انتشار گزارشی، اعلام کرد: مهم ترین مقصد محموله‌های نفت‌ آمریکا کانادا بوده، به طوری که کانادا روزانه حدود ۳۶۴ هزار بشکه نفت‌ از آمریکا وارد کرده است.
 
اما بعد از کانادا بیشترین حجم فروش نفت آمریکا مترکز بر روی بازارهای سنتی نفت ایران بوده به طوری که چین در ماه ژوئیه روزانه حدود ۱۲۶ هزار بشکه، مالزی حدود ۸۱ هزار بشکه ، ژاپن ۵۱ هزار بشکه و کره جنوبی حدود ۳۳ هزار بشکه نفت از آمریکا خریداری کرده‌اند.
 
البته آمریکایی‌ها در برخی از بازارهایی که در پسابرجام به صورت تک محموله و بلندمدت هم واردات نفت از ایران را از سر گرفته اند هم طلای سیاه عرضه کرده به طوری‌که در لیست مشتریان اروپایی آمریکا کشورهایی همچون انگلیس، اسپانیا و هلند هم حضور دارند و آفریقای جنوبی هم تاکنون موفق به واردات نفت از ایران نشده چند محموله نفت از آمریکا خریداری کرده است.
 
بیشترین حجم فروش نفت آمریکا را نفت خام‌های سبک با درجه API25 تشکیل می دهند که معادل درجه APIمیعانات گازی صادراتی ایران از فازهای پارس جنوبی است.
 
از سوی دیگر درحالی حجم فروش نفت ایران به برخی از بازارهای سنتی ایران همچون چین، ژاپن و مالزی افزایش یافته که عملا این سه کشور به ویژه ژاپن از ابتدای سال 2017 در مقایسه با مدت مشابه پارسال نفت کمتری از ایران خریداری کرده‌اند به طوری‌که حجم فروش نفت ایران به سرزمین آفتاب تابان امسال به کمتر از نصف پارسال کاهش یافته است.
 
در این بین هند هم پس از اقدامات تلافی جویانه بر سر اختلاف توسعه میدان فرزاد ب از برنامه واردات نفت آمریکا به جای ایران خبر داده است، با این تفاسیر به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با مدیریت «ریک پری» وزیر انرژی به صورت چراغ خاموش بازارهای فروش نفت ایران را هدف قرارداده و عملا شعله رقابت را «بیژن زنگنه» وزیر کهنه کار نفت ایران را روشن کرده‌اند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,