اخبار  ›  پالایش و پخش  ›  کارنامه «بابایی» زیر ذره‌بین    

به بهانه توقف انتشار 8000 تن گاز در آسمان جنوب تهران؛
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۶:۱۴

کارنامه «بابایی» زیر ذره‌بین «ژنرال‌های نفتی»/ مدیرعامل پالایشگاه تهران بازهم تیتر یک شد


کارنامه «بابایی» زیر ذره‌بین «ژنرال‌های نفتی»/ مدیرعامل پالایشگاه تهران بازهم تیتر یک شد

به گزارش انرژی نیوز، پالایشگاه نفت تهران تا چند سال قبل به فاصله هر چند هفته یک بار به سوژه تیتر یک روزنامه‌های تهران بود و مهمترین عامل تیتر یک شدن این پالایشگاه قدیمی صرفا وقوع یک حادثه آتش سوزی به شمار می رفت.
 
اما در طول چهار سال گذشته تاکنون نه تنها خبری از حوادث سریالی در این پالایشگاه 50 ساله نفت نیست که این روزها این پالایشگاه به دلیل اجرای طرح‌های متعدد توسعه‌ای و زیست محیطی در صدر لیست تاسیسات سبز و ایمن صنعت نفت قرار گرفته است.
 
از سوی دیگر پس از تبدیل پالایشگاه نفت تهران به ایمن ترین تاسیسات صنعت نفت و پایان دوره حوادث سریالی در این پالاشگاه، حالا ماموریت جدید «ناصر بابائی» برای تبدیل پالایشگاه پیر جنوب پایتخت به پیشرفته‌ترین تاسیسات صنعت نفت آغاز شده که اجرای دو طرح عظیم توسعه‌ای با مشارکت ژاپنی‌ها بخشی از این ادعای بزرگ است.
 
واحد تولید نیتروژن (گاز ازت) هفته جاری با هدف جمع آوری و توقف انتشار ماهانه بیش از 600 تن گاز متان بدون سر و صدا و برگزاری افتتاحیه‌های نمایشی و البته پر هزینه در پالایشگاه نفت تهران راه افتاد اما فعالیت‌های چراغ خاموش «بابایی» در پالایشگاه تهران این روزها به شدت زیر ذره بین ژنرال‌های طبقه پانزدهم وزارت نفت قرار دارد.
 
در تشریح طرح جدید زیست محیطی پالایشگاه نفت تهران، «محمد بیدار» مدیر مهندسی طرح‌های پالایشگاه نفت تهران امروز با اشاره به راه اندازی واحد تولید نیتروژن (گاز ازت) در این پالایشگاه 50 ساله نفت حاشیه تاکید می‌کند: با اجرای این طرح سوختن و انتشار سالانه 8000 تن گاز متان متوقف می‌شود.
 
محمد بیدار درخصوص بهره برداری از پروژه واحد گاز ازت یا گاز پوششی مخازن گفت : شرکت پالایش نفت تهران در راستای اهداف زیست محیطی و همچنین صرفه جویی اقتصادی، از تیرماه سال 94 کار احداث واحد ازت سازی با ظرفیت 1200 متر مکعب در ساعت و با خلوص 99/99درصد به روش غربال ملکولی را با هزینه ای بالغ بر 240 میلیارد ریال در دستور کار خود قرار داد و خوشبختانه این واحد با بکار گیری توان و دانش متخصصان شرکت به بهره برداری رسید.
 
وی ادامه داد : اجرای پروژه گاز پوششی(Gas Blanketing) علاوه بر تامین ملاحظات زیست محیطی، از هدر رفت 8000 تن گاز طبیعی در سال (میانگین مصرف در شش سال گذشته )، جلوگیری شده است. این امر با توجه به نزدیکی به کلانشهر تهران، موجب کاهش چشمگیر آلاینده های زیست محیطی و تحقق کلیه اهداف ترسیمی چون : ارتقاء قابل  ملاحظه سطح ایمنی مخازن مجهز به گاز پوششی، حذف انتشار گاز متان با جایگزینی نیتروژن به جای گاز طبیعی در مخازن مجهز به گاز پوششی، استفاده از نیتروژن  با خلوص بالا در عملیات کک سوزی در واحدهای کاتالیستی، تامین دو هدف از اهداف استراتژیک شرکت پالایش نفت تهران در راستای نیل به تعالی سازمانی(ارتقای سطح بهداشت ایمنی و محیط زیست . هدف استراتژیک و بهینه سازی تولید توزیع مصرف و نگهداشت منابع) گردیده است.
 
بیدار افزود: گاز طبیعی از منظر صادراتی دارای ارزش افزوده بسیار بالایی می باشد. اگرچه این ماده جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی سنگین تر (بنزین، نفت سفید، گازوئیل) بوده و نقش موثری در کاهش آلاینده های زیست محیطی خواهد داشت، اما این ماده به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در افزایش گازهای گلخانه ای که یکی از عوامل گرمایش کره زمین می باشد تاثیرگذار است. از این رو به کارگیری گازی غیر از گاز طبیعی مانند نیتروژن به عنوان پوشش مخازن که  ماده ای ارزان تر، پاک تر و در دسترس تر می باشد امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.در بسیاری از صنایع نفت وگاز، گاز طبیعی(Natural gas) به عنوان گاز پوششی مخازن مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که گاز طبیعی در صنایع مختلف از جمله نیروگاه ها، صنعت فولاد، صنایع غذایی و همچنین در زندگی روزمره شهروندان به عنوان محصولی مهم و استراتژیک محسوب می شود.
 
این مقام مسئول پیرامون اهداف زیست محیطی این پروژه تصریح کرد : شرکت پالایشگاه نفت تهران با قدمت50 ساله بر مبنای طراحی اولیه تا چندی پیش در مخازن خود از گاز طبیعی به عنوان گاز پوششی استفاده می کرد. بنابراین به منظور تامین ملاحظات زیست محیطی (کاهش آلاینده ها)، کاهش انتشار گاز متان به اتمسفر، صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی، ارتقا سطح ایمنی مخازن (جلوگیری از خطر آتش سوزی و انفجار) و در راستای اهداف استراتژیک سازمان، جایگزینی گاز طبیعی جهت پوشش مخازن با گاز نیتروژن، در قالب پروژه EPCدر دستور کار شرکت پالایش نفت تهران قرار گرفت که خوشبختانه با تلاش و کوشش شبانه روزی کلیه همکاران توانستیم این پروژه کلیدی و تاثیر گذار را به ثمر برسانیم.پروژه ای که با جلوگیری از هدر رفت 8000 تن گاز گلخانه ای متان در سال بالغ بر هفتاد میلیارد ریال صرفه جویی برای شرکت در پی خواهد داشت.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,