اخبار  ›  گاز  ›  ایران برای خط لوله گاز «تاپی» خط    

در ادامه روابط سرد گازی «تهران-عشق آباد»؛
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۸:۵۷

ایران برای خط لوله گاز «تاپی» خط و نشان کشید/ سناریوی لوله‌کشی گاز به افغانستان روی میز رفت


 ایران برای خط لوله گاز «تاپی» خط و نشان کشید/ سناریوی لوله‌کشی گاز به افغانستان روی میز رفت

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، پس از بدعهدی ترکمنستان و توقف یک جانبه صادرات گاز به ایران در روزهای نخست زمستان پارسال، شرکت ملی گاز ایران درحالی خود را برای داوری بین‌المللی بر علیه اقدامات گازی ترکمنستان آماده می‌کند که سناریوی لوله‌کشی گاز به افغانستان به عنوان یکی از مشتریان گاز ترکمنستان از مسیر خط لوله «تاپی» بار دیگر روی میز رفته است.
 
«محمدرضا قدسی زاده» در گفتگو با هفته‌نامه وزارت نفت با اشاره به علاقه‌مندی کویت و افغانستان برای واردات گاز از ایران، درباره سناریوی صادرات گاز به افغانستان، گفت: صادرات گاز از مسیر خط لوله به شهر هرات امکان‌پذیر و زیرساخت‌های آن هم فراهم است.
 
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در مرحله بعد، با توجه به وجود شبکه گاز، امکان ساخت نیروگاه در منطقه زابل وجود دارد تا ایران بتواند در حوزه صادرات برق به افغانستان هم ورود کند، تصریح کرد: افغانستان یکی از بازارهای برق و گاز ایران بوده و در شرایط فعلی تا سقف ۱۰ میلیون مترمکعب در روز از ظرفیت صادرات گاز به افغانستان برخوردار هستیم.
 
این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با یادآوری اینکه بخش خصوصی افغانستان علاقه‌مندی خود را برای واردات گاز از ایران اعلام کرده و امسال هم مذاکراتی با معاون وزیر انرژی، رئیس اتاق بازرگانی و بخش خصوصی افغانستان انجام شد، اظهار داشت: علاوه بر این امکان صادرات بیشتر گازمایع به افغانستان هم بسته به بالا بودن تقاضا در این کشور همسایه وجود دارد.
 
به گزارش انرژی نیوز، افزایش حجم صادرات گاز از 10 میلیارد مترمکعب فعلی به ۶۸ میلیارد مترمکعب یکی از برنامه‌های کلیدی «بیژن زنگنه» در طول فعالیت دولت دوازدهم بوده و افغانستان به دلیل بعد مسافت یکی از گزینه هیا صادرات گاز خواهد بود.
 
از سوی دیگر همزمان با جدی شدن گفتگوهای ایران و افغانستان برای امضای اولین قرارداد صادرات گاز، ترکمنستان در تبلیغات فعال نشان دادن خط لوله تاپی مدعی است که تا سال 2019 امکان انتقال گاز از مسیر این خط لوله یکهزار و 800 کیلومتری به افغانستان و پاکستان فراهم می‌شود.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,