اخبار  ›  پالایش و پخش  ›  برنامه پالایشگاه‌سازی ایران در    

«زنگنه» وزیر نفت در گفتگو با «انرژی نیوز» اعلام کرد:
۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ۱۱:۰۱

برنامه پالایشگاه‌سازی ایران در دولت دوازدهم/ صادرات میعانات گازی ایران متوقف می‌شود


برنامه پالایشگاه‌سازی ایران در دولت دوازدهم/ صادرات میعانات گازی ایران متوقف می‌شود

«بیژن زنگنه» در گفتگو با خبرنگار انرژی نیوز در تشریح برنامه‌های پالایشگاه سازی ایران در دولت دوازدهم، گفت: هم اکنون تکمیل ساخت و بهره برداری از فاز 2 و 3 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان اولویت دارترین برنامه پالایشی وزارت نفت در حال انجام است.
 
وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم با اشاره به افزایش 360 هزار بشکه یا ظرفیت پالایش میعانات گازی ایران و افزایش 36 میلیون لیتری تولید بنزین یورو چهار کشور با راه اندازی کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تصریح کرد: علاوه بر این هم اکنون قرارداد تامین منابع مالی پالایشگاه 480 هزار بشکه ای سیراف هم با کره جنوبی امضا شده و امکان بهره برداری از این طرح عظیم پالایش میعانات گازی در دولت دوازدهم وجود دارد.
 
این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین از برنامه ساخت پالایشگاه نفت سنگین 300 هزار بشکه ای بهمن گنوی جاسک و پالایشگاه نفت 150 هزار بشکه ای آناهیتای کرمانشاه به عنوان دیگر برنامه‌های افزایش ظرفیت پالایش نفت ایران یاد کرد و افزود: در کنار احداث پالایشگاه های جدید، اجرای طرح های توسعه، بهینه سازی و بهبود کیفیت در پالایشگاه‌های موجود نفت کشور هم در دستور کار است.
 
وی با اشاره به امضای قرارداد و موافقت نامه‌هایی برای توسعه، نوسازی و بهینه‌سازی پالایشگاه های نفت اصفهان، تبریز و بندرعباس با شرکت هایی از ژاپن و کره جنوبی، تاکید کرد: علاوه بر این، اجرای طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه نفت آبادان که قرارداد آن با ارزش حدود 5/2 میلیارد یورو منعقد و بخش اول آن فعال شده در است.
 
زنگنه با بیان اینکه ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی ایران با تکمیل و بهره برداری طرح های موجود در دولت دوازدهم دست کم یک میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد، یادآور شد: با تکمیل طرح‌های موجود پالایشگاهی به ویژه ستاره خلیج فارس و سیراف عملا پیش بینی شده، تمام میعانات گازی تولیدی در داخل کشور فرآورش شود و صادرات میعانات گازی متوقف شود.
 
وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم همچنین از کاهش سهم تولید نفت کوره از بیش از 30 درصد فعلی به کمتر از 10 درصد به عنوان یکی برنامه استراتژیک یاد کرد و افزود: با افزایش ظرفیت پالایش نفت ایران به 2.7 تا سه میلیون بشکه در دولت دوازدهم عملا ایران یکی از بزرگترین ظرفیت‌های پالایش نفت در بین اعضای اوپک را در اختیار خواهد داشت.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,